Te joilla kallis asunto/talo

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Unelias"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
U

"Unelias"

Vieras
Te jotka olette ostaneet kalliin asunnon, niin millaiset tulot ja omaisuus teillä on? Kallis asunto on suhteellinen käsite, mutta olkoon tässä tapauksessa yli 200 000€. Ihmetyttää, miten ihmiset voivat osataa pk-seudulta asuntoja. Me ollaan ainakin keskitulosia ja säästäväisiä ihmisiä, mutta tuntuu, ettei koskaan ole varaa ostaa täältä omakotitaloa. Osa syy voi tietenkin olla se, ettei me haluta ottaa pitkiä laina-aikoja eli sitä kautta maksaa huikeita korkoja.
 
No mun silmiini 200 000 ei ole paljoa. Mä en asu lähelläkään Helsinkiä, mutta täällä maksaa jo pelkät tontitkin 100 000 euroa. Naapuritontti maksoi likeemmäs 300 000... Siis pelkkä tontti! Nykyään tolla 200 000 saa perheellinen ihminen ehkä just ja just riittävän ison kerrostaloasunnon asuttaa...
 
Oletan kanssa, että lainaa otetaan paljon. Usein keskustelupalstoilla kysytään ihmisten tuloja, mutta omaisuudesta ei mainita mitään. Onhan silläkin merkitystä. Se voi selittää myös paljon.
 
Meillä lainaa n. 400 000, omaisuutta sen velkaisen asunnon lisäksi n. 120 000, vuositulot palkoista yhteensä 120 000- 160 000, lisäksi jonkin verran pääomatuloja. Koemme, että lainamäärä on ihan sopiva, enemmänkin olisimme saaneet.
Huvittavaa joo, kun täällä usein kauhistellaan lainasummia, tyyliin "ikinä en ottaisi noin paljoa" eikä mitään puhuta tuloista tai omaisuudesta. Joku on pulassa kun lainaa on 40 000, toisella miljoonan laina hoituu osingoilla.
 
On myös mahdollista, että lainanottajille on tulossa joku päivä kiva perintö, jolloin lainaa uskaltaa ottaa rohkeammin. Kaikki on suhteellista ja kaikkea ei tietenkään tarvitse mainita, mutta tietojen puuttuminen antaa väärälaisen kuvan.
 
meillä 240 000e asunto pk-seudulta, lainaa jouduttiin ottamaan yhteensä (molemmilla omat lainat) 130 000e. tulot perustasoa..yhteensä 5000e/kk brutto. Parivuotinen asuntosäästäminen kannatti :)
 

Yhteistyössä