Tarvitsen apua matkasuunnittelussa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja zxc
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Z

zxc

Vieras
lähdetään Tukholmaan 2aikuista, 2v, 5kk ja minun isovanhemmat (lähempänä 80v.).

mitä meidän kannattaisi käydä? millä bussilla pääse Viking-terminaalista keskustaan,onkobussissa sama käytänyö että etuovesta sisään ja kuskille maksetaan? entä rattaiden ka bussissa matkustaminen? onko mitään vuorokauden lippua(onko kannatavampi kuin kaksi/muutama kertalippua)?


kaikki kokemukset/kommentit tänne va, kiitos!
 
Me olimme pääsiäisenä Tukholmassa kaksi päivää, mukana 1 v 5 kk:n ikäinen lapsi. Menimme Siljalla, joten en osaa vastata tuohon Viking-terminaalia koskevana kysymykseen.

Tukholmassa myydään Stockholm-kortteja, joilla saa matkustaa rajattomasti julkisilla liikennevälineillä ja lisäksi pääsee ilmaiseksi 80 nähtävyyteen. Otimme kahden päivän kortin ja laskimme, että se kannatti. Kävimme Vasa-museossa, Skansenilla, Junibackenissa ja tietysti kaikki matkat julkisilla. Tässä lisätietoa: http://www.visitstockholm.com/en/Information/Buy--Order/The-Stockholm-card/

Bussiin noustaan etuovesta ja maksetaan kuskille. Raitiovaunuissa on rahastajat. Rattaiden kanssa toimitaan kuten Suomessakin, eli sisään mennään keskiovesta (metrossa missä tahansa ovesta).

Skansenia voin vilpittömästi suositella. Ainakin meidän poika tykkäsi kovasti katsella eläimiä eläinpuistossa. Minua ja miestä kiinnostivat kaikki ne vanhat maatilat. Siellä on myös akvaario ja pieni tivoli. Junibacken oli myös tosi kiva paikka, tosin isompi lapsi olisi saanut siitä paljon enemmän irti.
 
Päiväksi Tukholmaan?
Ette te mitään vuorokausilippua tarvitse jos ajatte keskustaan ja takaisin. Tosin sen voi kävelläkin, ei ole pitkä matka.
Vikingin omalla bussilla pääsee jos sillä haluaa mennä, liput voi ostaa jo laivalta. Menopaluu tulee halvemmaksi kuin kaksi yhdensuuntaista matkaa.
 

Similar threads

Yhteistyössä