Tarvitaanko tulkkia? ”Bussikuskia puukotettiin Vantaalla. Kuuden hengen nuorisoporukka pääsi pakenemaan paikalta”

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
IL: -Kuuden hengen nuorisoporukka puukotti linja-autonkuljettajaa lauantain ja sunnuntain välisenä yönä Vantaalla. Tilanteessa pahoinpitelyn uhriksi joutui myös kaksi väliin tullutta matkustajaa.

Tapaus sattui Kuulakujalla Vantaan Länsimäessä noin kello 2.20. Yleisjohtaja komisario Jere Pääkkönen Itä-Uudenmaan poliisista vahvistaa tapauksen Iltalehdelle.
Poliisin mukaan tilanteessa uhreja lyötiin ja potkittiin, minkä lisäksi kuskia viillettiin käteen. Pahoinpitelyn uhrit eivät poliisin mukaan ole hengenvaarassa.

Poliisi tutkii tapausta ryöstönä ja pahoinpitelynä, mutta rikosnimikkeet saattavat vielä tarkentua. Poliisin mukaan paikalta ei otettu kiinni ketään, vaan epäillyt pakenivat jalan Länsimäen kirkon suuntaan.

Porukassa oli poliisin mukaan viisi miestä ja yksi nainen.

Epäillyt olivat pukeutuneet mustiin vaatteisiin ja valkoisiin tennareihin.

Poliisi pyytää vihjeitä tapahtuneesta puhelimitse numeroon 0295 413 636 tai sähköpostilla osoitteeseen vihjeet.ita-uusimaa@poliisi.fi.
 
Ei voi oikeasti olla siten, että yhteiskunnassa ei ole keinoa puuttua näiden nuorten rikoksiin. Eihän nämä jengiytyvät ja jälkeenjääneet nuoret ole yhteiskuntakelpoisia, eikä heidän oma yhteisönsä vaadi heiltä mitään.

Mulla alkaa olla mitta täysi.
 
Ei voi oikeasti olla siten, että yhteiskunnassa ei ole keinoa puuttua näiden nuorten rikoksiin. Eihän nämä jengiytyvät ja jälkeenjääneet nuoret ole yhteiskuntakelpoisia, eikä heidän oma yhteisönsä vaadi heiltä mitään.

Mulla alkaa olla mitta täysi.
Voihan niihin rikoksiin puuttua ja pitääkin, mutta juttu on siinä, että ne olisi pitänyt ennaltaehkäistä noudattamalla tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa. Se on valitettavasti nyt myöhäistä. Tämä on uusi normaali ja siihen on jokaisen parasta sopeutua. Nyt vaan toivotaan, ettei seuraavaksi tarvitse sopeutua jatkuviin ampumisiin, mutta pahoin pelkään senkin olevan jo myöhäistä.
 
On taas mahtavat tuntomerkit....
Epäillyt olivat pukeutuneet mustiin vaatteisiin ja valkoisiin tennareihin.

Ei ole vaikea arvata minä värisiä tekijät oli...
 
Eikö bussikuskit ole myös pääasiassa maahanmuuttajataustaisia pk-seudulla? Ikävästi alkaa näyttää siltä, että eri maahanmuuttajaryhmät alkavat tapella keskenään.
 
"5–6 henkinen porukka häiriköi bussissa, ja lopulta bussin kuljettaja joutui puuttumaan heidän käytökseensä.

Bussikuskin huomautuksen jälkeen porukka kävi kuskin kimppuun ja alkoi pahoinpidellä häntä."


Nostan hattua rohkeudelle, mutta ei näihin pidä mennä väliin. 1-1-2 puhelimeen ja sitten odotellaan. Tai vartijat paikalle. Niin kauan kuin meillä ei ole jenkkityylistä aseenkanto-oikeutta ja lupaa itsepuolustukseen, kunnon kansalaisella ei ole kuin uhrin asema tiedossa.
 
"Pahoinpitelyn jälkeen nuorisoporukka poistui paikalta juosten kohti Länsimäen kirkkoa.

Rikosnimikkeinä toimii tällä hetkellä törkeä ryöstö ja törkeä pahoinpitely.
Pääkkösen mukaan bussikuskia ja kahta nuorta miestä pahoinpidelleessä porukassa oli mukana yksi tyttö, loput olivat poikia.

Iältään he ovat arviolta 15–16-vuotiaita. Yllään heillä oli tummat vaatteet sekä valkoiset tennarit. Osalla oli päässään huivi, osalla hattu. Pääkkösen mukaan epäillyillä on tumma ihonväri."


RASIMI, RASIMI !
 
Jopa feikkilaukkuja viedään – katuryöstöjen määrä kasvoi huomattavasti Helsingissä
Alaikäisten tekemät katuryöstöt ovat lisääntyneet alkuvuonna, kertoo Helsingin poliisi. Uhriksi voi joutua keskustassa, lähiöissä tai kauppakeskuksissakin.


Ihanaa suvakit, ihanaa
Ihanaa PersKeKot ihanaa
Tämä on ihanaa
Vaikka tekee kipeää niin ei haittaa
Ihanaa suvakit, ihanaa
Ihanaa PersKeKot ihanaa
Tämä on ihanaa
 

Yhteistyössä