Tarvitaanko tulkkia? ”Bussikuskia puukotettiin Vantaalla. Kuuden hengen nuorisoporukka pääsi pakenemaan paikalta”

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
2015 saatiin lähes 35.000 yksikköä 2015-2019 yhdessä hallituskaudessa YLI 51.000 yksikköä. Kiitos Kepu, Kokoomus ja Persut - kiitos Sipilä, Orpo ja Soini !
Suomessa on lähes puoli miljoonaa ulkomaalaistaustaista. Tuohon vuoteen 2015 takertuminen on naurettavaa. Muistan jo silloin kun tilanne oli päällä kun tällekin palstalle alkoi yhtäkkiä ilmestyä "asiantuntijoita", jotka olivat kokeneet herätyksen kun olivat lukeneet kuukauden MV-lehteä. Näköjään kaikki eivät ole sen jälkeenkään viisastuneet. Yhä vielä 2015 on monelle jonkinlainen nollahetki, vaikka jo silloin maassa oli yli 300 000 ulkomaalaistaustaista ja heistä jo yli 50 000 oli Suomessa syntyneitä toisen polven maahanmuuttajia (tällä hetkellä n. 80 000 Suomessa syntynyttä ulkomaalaistaustaista).

Sipilän hallituskaudella tuli onneksi hieman parannusta maahanmuuttolakeihin, vaikka ei tarpeeksi tietenkään. Viime hallituskaudella saatiin mahdollisuus sulkea raja (kiitos Perussuomalaiset, joita ilman lakiesitystä ei olisi muutettu sellaiseksi, että hakemukset voidaan keskittää esim. Helsinki-Vantaalle). Nyt toivon mukaan tulee lisää parannusta. Harmitella pitää, että tilanne ylipäätään on päästetty niin huonoksi ja jätetty korjaamatta niin pitkään. Suomea ei enää koskaan saada palautettua sille uralle, jolla se oli Neuvostoliiton kaatuessa, mutta tulevaisuuden ongelmia voidaan pyrkiä vähentämään.
 
Voihan niihin rikoksiin puuttua ja pitääkin, mutta juttu on siinä, että ne olisi pitänyt ennaltaehkäistä noudattamalla tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa. Se on valitettavasti nyt myöhäistä. Tämä on uusi normaali ja siihen on jokaisen parasta sopeutua. Nyt vaan toivotaan, ettei seuraavaksi tarvitse sopeutua jatkuviin ampumisiin, mutta pahoin pelkään senkin olevan jo myöhäistä.

Totta joka sana.
Ikävä kyllä, ne, jotka asiasta varoittelivat, saivat melkoisen määrän kuraa niskaansa.
 
  • Tykkää
Reactions: Palstapesu
Toki on olemassa keinoja, mutta halua oikeasti puuttua tähän ei ole.

Minusta niiden, jotka eivät ole yhteiskuntakelpoisia ja aiheuttavat häiriötä ja vaaraa muille toistuvasti, pitäisi olla suljetulla alueella, jossa he eivät ole häiriöksi. Koskee myös alaikäisiä.

Lisäksi olen vahvasti sitä mieltä, että perheet ja yhteisöt, jotka eivät "tuomitse" väkivaltaista ja rikollista elämäntapaa, ovat vastuussa omistaan. On turha pillittää muiden ennakkoluuloista, jos omien annettaan sikalilla vailla minkäänlaista vaatimusta yhteiskuntakelpoisuudesta. Siinä saisi laittaa koko porukan häkkiin.
 
Minusta niiden, jotka eivät ole yhteiskuntakelpoisia ja aiheuttavat häiriötä ja vaaraa muille toistuvasti, pitäisi olla suljetulla alueella, jossa he eivät ole häiriöksi. Koskee myös alaikäisiä.

Lisäksi olen vahvasti sitä mieltä, että perheet ja yhteisöt, jotka eivät "tuomitse" väkivaltaista ja rikollista elämäntapaa, ovat vastuussa omistaan. On turha pillittää muiden ennakkoluuloista, jos omien annettaan sikailla vailla minkäänlaista vaatimusta yhteiskuntakelpoisuudesta. Siinä saisi laittaa koko porukan häkkiin.
Häkkiin joudutaa me tavalliset suomalaiset, jotka tulevaisuudessa joudumme asumaan aidatuilla ja vartioiduilla asuinalueilla.
 
  • Tykkää
Reactions: AivanSama
Viime hallituskaudella saatiin mahdollisuus sulkea raja (kiitos Perussuomalaiset, joita ilman lakiesitystä ei olisi muutettu sellaiseksi, että hakemukset voidaan keskittää esim. Helsinki-Vantaalle).

Nyt toivon mukaan tulee lisää parannusta. Harmitella pitää, että tilanne ylipäätään on päästetty niin huonoksi ja jätetty korjaamatta niin pitkään. Suomea ei enää koskaan saada palautettua sille uralle, jolla se oli Neuvostoliiton kaatuessa, mutta tulevaisuuden ongelmia voidaan pyrkiä vähentämään.
Sannan palvojalle vähän faktaa lihavoituna. Eikö olekin hieno puolue kunnon suomalaisille?
 
Pitäiskö nämä vaan laittaa johonkin autioon saareen tappelemaan keskenään?

Ainakin jokin säilöönottokeskus pitäisi perustaa, mihin laitetaan kielteisen päätöksen saaneet. Näiden nuorten osalta johonkin korpeen erittäin vartioituun ja eristyksissä olevaan keskukseen tekemään järkevää hommaa, vaikka kanojen kasvatusta ja peltotöitä.
 
  • Tykkää
Reactions: AivanSama

Yhteistyössä