Tappelin sitten sanallisesti kahen mummon kanssa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja KeljuK
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Alkuperäinen kirjoittaja salla:
Alkuperäinen kirjoittaja Schmetterling82:
Kauppaan en laittaisi palautetta, eihän se kauppiaan vika ole jos kerääjät eivät osaa käyttäytyä, ja saattaa olla ettei anna järjestää enää mitään keräyksiä (asiallisiakaan!) siellä enää.

Minä kyllä laittaisin kauppaankin palautetta. Koska jos kauppias valittaa myös kerääjien käytöksestä sillä on (valitettavasti kyllä) suurempi merkitys kuin yksityisen valituksella.

No tätäpä mä juuri tarkoitin! Ja mitä merkitystä kaupalle on keräyksillä? Muuta kuin leviää sana, että "äksä-kaupassa" on taas rahankerääjiä ovella, mahtaako olla samanlaisia kuin viimeksi, mennäänkin "yy-kauppaan". Jos valitus on yksittäinen yhteydenotto kerääjiin, se saattaa hukkua, mutta kun palaute tulee sekä yksityishlöltä, että kaupalta, niin saa paremmin huomiota.

Ja kauppias vastaa kauppansa toiminnasta, myös hyväksymällä ne rahankeräykset. Kyllä se asia kauppiaallekin kuuluu.

Ja kauppias vastaa myös kaikista hänen liiketiloissaan työskentelevistä,oli se sitten kärrypoika,edustaja täyttämässä hyllyä tai käytävämyyjä kauppaamassa omia tuotteitaan kassan ulkopuolella !
 

Yhteistyössä