Tampereen asuinalueet?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Minskutta
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

Minskutta

Vieras
Eli kertokaapas minne ei kannate lapsien kanssa muuttaa. Eli katuja ja asuinaluita millä on huono maine. Ja tietenkin suositelkaa kivoja alueita lapsiperheelle. Missä olisi hyvät kulku yhteydet keskustaan jne. :) Kiitän.
Tosiaan olemme muuttamassa tampereelle opiskelujen perässä ja ei ole hajuakaan tampereesta kaupunkina, muuta kuin käynti särkänniemessä 10 vuotta sitten :D
 
[QUOTE="Vieras";28864048]Hervantaan ei kannata muuttaa. Liikaa maahanmuuttajia.[/QUOTE]

Niin, ei itellänikään ois eka vaihtoehto, mutta on Hervanta kuitenkin mainettaan parempi paikka. Riippuu myös vähän missä päin Hervantaa asuu.
 
Tesomalla aika kahdenlaista väkeä; keskiluokkaista työläisväestöä, lapsiperheitä, vireää lähiöyhdistystoimintaa ja toisaalta pahamaineinen nuoriso, korkea työttömyys ja usein ryöstetty Siwa. Riippuu alueesta, itse ollaan tosi tyytyväisiä läheisiin uimarantoihin, metsään, kirjastoon, pikkukauppaan ja hyviin kulkuyhteyksiin. Pispala on perinteistä kulttuuriväen aluetta, suloisessa sekamelskassa rikkaat ja vähävaraiset, taide ja yhteisöllisyys ja pihatapahtumat kukkivat. Nekalaan en itse muuttaisi,"vanha puoli" levotonta seutua, vaikka siellä onkin myös uudisrakentamista Iidesrannassa, sopivia asuntoja perheellisille opiskelijoille. Nekalassa on tasaista maastoa, tarkkarajainen asemakaava, pelottavan näköinen kirkko, rautakauppoja, mutta myös matalia puukerrostaloja.
 

Yhteistyössä