Talvi - ja kevätvauvasta 09-10 kuumeilevat

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Marta
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Sanokaapa aiemmin raskaana olleet, onko teillä ollut aamupahoinvoinnin sijasta iltapäivä-/iltaällötystä? Mulla kun olis jo 4. päivä peräkkäin, että iltapäivällä alkaa outo olo.. Viime raskaudessa ei mulla tämmöstä ollut. Aamuisin vain.
 
Illalla vaihtui kp1 eli tänään kp 2/32-35. Taas on pitkät 3 viikkoa ennenku oon ovisajassa. Jännä juttu, miten vahvat PMS-oireet ollut ts. miten muistutti niin raskausoireita kun parina yönä vessassakin ravasin pissillä tiuhaan. Oisko se sit ollu vaan alitajuntasta "hätää" kun miettiny että voisi olla raskaana..
 
Mulla ainakin noita "kuvitteluoireita" aina enemmän tai vähemmän kun toive on niin kova... Ja vaikka tietää ettei sais stressata asialla kun se saattaa vaan vaikeuttaa asiaa, niin pyöriihän se päässä silti koko ajan. Ja tuntuu, että mitä enemmän nää kierrot heittää häränpyllyä, niin sitä enemmän se ahistaa... Mehän siis jätettiin Cerazetet pois marraskuussa ja sen jälkeen kierrot olleet säännöllisen epäsäännölliset (31-34-32-26-ja nyt menossa kp 41!). Kiukku on herkässä ja selkää särkenyt jo varmaan sen pari viikkoa, sais nyt jotain tapahtua jo. Anteeksi tää valitusvirsi, mutta kypsyttää...
 
Moikka!!

Piitkän palstatauon ( omasta mielestäni ) jälkeen palailin ilmoittamaan,että taas kerran on plussa plakkarissa....itse odottelin kyllä tätiä.... No mutta oireita ei oo, ei minkäänlaisia, ja se huolestuttaa, en siirry odottajien puolelle, vaan vietän hiljaiseloa, ristin käteni ja TOIVON, että tällä kertaa ois kyytiläinen mukana, ja se syliin asti saataisin! Ilo, ei ole tällä hetkellä päällimäisenä, vaan huoli....niin kova huoli !
KIITOS teille kaikille, olette ihania! Hyvää kevättä ja plussa tuulia!!

maaliskuu ja ja oireeton
 


MAANANTAINA 11.5.2009 KUUMEILEVAT:



yöperhonen.................kp 27/28.................yk. 16..........1. toiveissa
Pipopi .........................kp 2/26-39............yk 11.............1.toiveissa
pikkupikkarainen.........kp 69/29-34............yk5...........1.toiveissa
Stella2009...................kp 58/28.................yk4..........1.toiveissa
LauraAnnika................kp 23/30-37............yk 4...........1.toiveissa
Haaveileva-85.............kp 8/28..................yk 4........1.toiveissa
Pieniminä.....................kp6/25-29.................................1.toivei ssa
marjutti86....................kp57/33.................yk1................1.toiveis sa
anu84..........................kp 63/29-30...........yk.16.......1. toiveissa
LiLy88..........................kp57/26-28........................1.toiveissa
Sokruli.........................kp 9/30.................yk1..................1.toiveissa




Zara81........................kp 7/?..................yk2.................2.toiveissa
manteli76....................kp 7/28................yk.6.......2. toiveissa
Marylene.....................kp 28/33..............yk3.........2. toiveissa
AnnaStiina82..............kp?.......................yk?.........2.toiveissa
vadelmilla...................kp35/31-33...........yk2..............2.toive issa
viherminttu.................kp 16/29-32............yk7.............2.toiveissa
Ansku-83 ..................kp 11/29...................yk............2. toiveissa
Toivotaan...................kp 43/26-34...........yk6...........2. toiveissa
JennyAdelina



Pruukele...................kp 51/33..............yk6...............3.toiveissa
Ella-83......................kp 3/32-35..........yk7...........3.toiveissa
PakanamaanKartta ..kp 36/28...............................3.toiveissa



Petite......................kp 14/27................yk3...........5.toiveissa
Tuulia78..................kp 20/35................yk?............5. toiveissa


Taustalla myöskin:

Niiz
antilo
kaneli87
Niinuska05
Miirulainen
Valpuri
Mötkylä
choco
Dreaming86
Maryanne
muumero
Marta


PLUSSANNEET

Varri¨
tuittu79
polkkajäde
teddybear82
Moon Fairy
taaperotx4
JULIAN
Indo
kumkvatti
Sisely
Sanle
Saini
bellona
jenninho
Pampuska
niina22
vauvahaaveilija77
tuitutti
Tinda
Lili78
Haaveilija-Iita
Hentsu84
maaliskuu
 
Te joilla on kokemusta kotistestien ovulaatiotikuista.. kun mulla tuli muutama päivä sitten siihen haalea viiva ja eilen ei ees haalea viivaa, ei siis mitään. Tosin ovulatiio pitäiskin olla vasta viikonloppuna.. että tuskin tuo haalea viivakaan on tarkoittanut mitään..?

Mulla vähän tää vauvakuume laskenut.. tavallaan.. kaikkia muita huolia tässä ollut ja stressiä.. huomenna alkaa työt, jospa tämä tästä alkais nousuun taas... =)
 
lh-hormonin määrä vaihtelee päivän mittaan ja vaikuttaa nesteiden juontikin. Mullakin välil on haalee viiva ollut ja sitten ei taas mitään. Niin kauan kun viivat ei ole vähintään tasavahvoja, ei lh-huippua ole. Huomaan, kirjoittaneeni samasta jo ennenkin. Samoja asioita kuumeilijat siis pohtivat.. Kannattaa se ohjekin lukea ;)
 
vieläkään ei mitään menkkoja täällä. soitin tk:hon huimista kp:istä, kehottivat vielä odottelemaan ja sit uutta soittoa jos ei kuulu..

uutena 'oireena' on pari päivää sitte tullu tissikipu, nänninpäät on tosi kosketusarat :x viime kierrossa oli samaa ja menkathan ne sieltä sillon, eli pieni odotus on päällänsä jospa ne jo tännekkin löytäs =) pääsis alotteleen uuden kierron :)

mahavihlasuja on ollu myöskin säännöllisen epäsäännöllisesti.
 
Moikka kaikille,

taalla on vietetty ihana pitka viikonloppu ystavan seurassa ja samalla vahan palstailutaukoa..

Nyt on kp35 ja dpo12-13. Ehdin jo lauantaina testaamaan negan (oltiin menossa baariin ja ajattelin varmistella), ja olin jo paattanyt etten tanaan viela testaa, koska menkkojen pitaisi alkaa vasta tanaan... Vaan lammot olivat aamulla viela niin selvasti koholla, etta muutin mieleni ja testasin kuitenkin ja kylla siihen selvasti vaaleanpunainen testiviiva piirtyi muutaman minuutin sisalla, eli plussa, mutta varsin haalea sellainen.

Nyt on kylla aika epauskoisen-holmistyneen-onnellinen tunnelma. Viela eilen miehellekin sanoin ettei tainnut onnistaa viela tassa kierrossa, koska olo on ollut lahes oireeton. Viime raskaudessa oli alussa vatsan viiltelyja, palelua ja menkkakipuja, nanneihin sattui ja pahoinvointiakin ennen plussaa, nyt ei ole mitaan noista. Rintoja vahan aristaa, mutta se on mulle ihan tavallinen PMS oire muutenkin, etta kylla ne oireet voi nakojaan todellakin vaihdella raskaudesta toiseen.

huhhuh, pitaa menna vahan sulattelemaan tata uutista viela, palaan myohemmin lukemaan rastijutut :wave:
 
Onnea vadelmilla ja maaliskuu plussista :heart: :heart: :heart: :flower: !

ON: menkat vihdoin ohi. Nyt vaan arpomaan, että milloinhan mahtaa ovis tulla. Viime kierto kun venähti 38 päivään normaalin 28:n sijaan. Nyt on jotenkin innostus koko hommaan laantunut, mutta jospa tästä jotenkin sais viriteltyä ittensä uuteen yritykseen.

Aurinkoista viikon alkua kaikille!
 

Onnea vadelmilla ja maaliskuu!!! :flower:

Marjutti, paljon sulla olikaan normikierto? (En jaksa selata taaksepäin :D) Mulla se megakierto nimittäin oli tasan tuplasti normikierto, et jos se sullakin menis niin et ne alkas nyt sitten taas normaalisti eikä ois mitään ihmeitä :) Siitä pitkää seuraavasta kierrostahan mulla tärppäs, joten... josko sullakin vaikka!

Kyllä tässä on vieläkin jotenkin epäuskoinen olo. Vanhemmille raportoitiin äitienpäivän kunniaks, vaikka vasta aluilla ollaankin. Kauheet ukaasit vaan, ettei saa kertoa koko suvulle... :D
 


TIISTAINA 12.5.2009 KUUMEILEVAT:



yöperhonen.................kp 28/28.................yk. 16..........1. toiveissa
Pipopi .........................kp 3/26-39............yk 11.............1.toiveissa
pikkupikkarainen.........kp 70/29-34............yk5...........1.toiveissa
Stella2009...................kp 59/28.................yk4..........1.toiveissa
LauraAnnika................kp 24/30-37............yk 4...........1.toiveissa
Haaveileva-85.............kp 9/28..................yk 4........1.toiveissa
Pieniminä.....................kp7/25-29.................................1.toivei ssa
marjutti86....................kp58/33.................yk1................1.toiveis sa nu84..........................kp 64/29-30...........yk.16.......1. toiveissa
LiLy88..........................kp58/26-28........................1.toiveissa
Sokruli.........................kp 10/30.................yk1..................1.toiveissa




Zara81........................kp 8/?..................yk2.................2.toiveissa
manteli76....................kp 8/28................yk.6.......2. toiveissa
Marylene.....................kp 29/33..............yk3.........2. toiveissa
AnnaStiina82..............kp?.......................yk?.........2.toiveissa
viherminttu.................kp 17/29-32............yk7.............2.toiveissa
Ansku-83 ..................kp 12/29...................yk............2. toiveissa
Toivotaan...................kp 1/26-34...........yk7...........2. toiveissa
JennyAdelina



Pruukele...................kp 52/33..............yk6...............3.toiveissa
Ella-83......................kp 4/32-35..........yk7...........3.toiveissa
PakanamaanKartta ..kp 37/28...............................3.toiveissa



Petite......................kp 15/27................yk3...........5.toiveissa
Tuulia78..................kp 21/35................yk?............5. toiveissa


Taustalla myöskin:

Niiz
antilo
kaneli87
Niinuska05
Miirulainen
Valpuri
Mötkylä
choco
Dreaming86
Maryanne
muumero
Marta


PLUSSANNEET

Varri¨
tuittu79
polkkajäde
teddybear82
Moon Fairy
taaperotx4
JULIAN
Indo
kumkvatti
Sisely
Sanle
Saini
bellona
jenninho
Pampuska
niina22
vauvahaaveilija77
tuitutti
Tinda
Lili78
Haaveilija-Iita
Hentsu84
maaliskuu
vadelmilla


 
Iita 58/33 tänään. voihan tuo sinun teoria pitääkin paikkansa :D mullahan oli ruskeeta tuhruilua tuossa 34 päivän paikkeilla, jos ne olikin sitte minimini menkat :laugh: elikkä menkat ootettavissa reilun viikon päästä, onhan se ihan mahdollista =)

vadelmilla onnea!! :heart: plussahan se siellä testissä :hug:
 
liityn kans kuumeileviin =) dpo8 ja oireita ihan kivasti.. =) jänskättää alkaakohan se vuoto ens maanantaina ollenkaan..eka ovulaatio(bongasin tikulla ja limoista)sen jälkeen kun pillerit aloitin ja sit 1,5kk syönnin jälkeen lopetin,cerazetet oli pilsut.nyt ooteltu 1,5kk jo niit menkkoja ja toiveissa olis toinen.. :heart: =) ja haluttas jo niin testata...
 
onnea plussanneille.! :flower: :)
ja :hug: sitä tarvitseville.!!

täällä ei oo tuntemuksia suuntaan eikä toiseen.. mut ois se aika ihme jos oisin tässä kierrossa raskautunu :D oletettavasti täti tulee huomenna viimeistään kyläilemään jälleen...
 
eilen ja tänään testattu(ehkä liianki aikasin.. :ashamed: )ja haamu tai haamumpi ku ei oikeen selvää saa..onko viivassa myös punaista hitunen ja sitten harmaa tai jotain..hitsi tätä epätietoisuutta... :kieh:
 

Yhteistyössä