Talopaketeista asiaa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ap
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

ap

Vieras
Kysyisin siis talopakettien hinnoista ja paljon tulis maksamaan.

Meillä ois siis tontti johon ei tarvi tehä ihan mitään, purkaa vaan vanha talo pois ja uus tilalle, niin missä ois halvimmat ne talot? Ja voiko saada alle 100 000 mitään taloa täysin pystyyn tontille?
Jos siis talopaketin hinta ois vaikka 70 000, niin mitä kaikkea siihen pitäs laskea päälle jos ei nuita tontteja ja muita?
 
Talopaketin hinta pitää laskea karkeasti sanottuna kolmella tai vähän yli että saat valmiin hinnan. Eli 210000 olisi tuollainen 70000 paketin lopullinen hinta. Jos taas kyseessä valmistalo, niin sen päälle kun lasket 30000-40000, niin on valmista. Valmistaloa ei taida 70000:lla saada millään eli taisit katsella normaalia talopakettia? Kaikista halvimpia valmistaloja ovat Älvsbytalot, katsele heidän sivuilta hintoja siihen päälle se 30-40000. Tosin Älvsbytalot ovat aikuisten oikeasti todella huonolaatuisia eli ei voi suositella.
 
Talopaketeista yleensä sanotaan nyrkkisääntönä, että kerro paketin hinta kolmella, niin saat lopullisen kustannuksen.

Avaimet käteen valmistaloilla saat tarkempaa käsitystä budjetista, mutta silti tulee varmaan teidän tapauksessannekin lisäkustannuksia kuten maatyöt ja mahdollisesti perustukset (osassa nekin sisältyvät). Kastellilla on Economy-mallisto, jonka yhteydessä on jonkinlainen laskelma olemassa. Halvimmat avaimet käteen -talot ovat varmaan Älvsbytaloilla, sieltä varmaan saa suuntaa hinnasta myös.

Teidän tapauksessanne on vielä lisäksi vanhan purkaminen, joka sekään tuskin on ihan ilmaista. Jonnekin se purkujätekin pitää viedä.

Sanoisin, että 100 000 eurolla ei ole mitään toivoa saada taloa. Ehkä jotenkuten voisi onnistua, jos satutte itse olemaan sähkömies ja putkimies, toisen isä timpuri ja toisella kuljetusyritys. Lisäksi teillä sattuu olemaan metsää, josta saisitte valmiit puut ja teette kaiken ihan alusta saakka. Sittenkin tekisi varmaan tiukkaa.
 
Kannattaa tarkistaa kunnan rakennusmääräykset ensin, että pitääkö tontille oikeasti tehdä jotain... Vanhan talon paikalla ei välttämättä ole salojitusjuttuja, sadevesikaivoja jne. ja ne voidaan vaatia. Ettei tuu sit yllätyksenä!
 
Siis avaimet käteen hommalla kun etsit netistä taloja, niin tiedät sitten mitä maksaa. Muuten sitä ei kyl keksi erkkikään, mitä kaikkea pitää päälle katsoa. Aina unohtaa jotain, kun ne paketit on niin erilaisia eri toimittajilla.
 
Käytännössä vanhan perustuksen päälle ei voi uutta taloa rakentaa eli kyllä se pitää maata myöden pois purkaa ja todennäköisesti vielä kaivaa ihan se maakin uusiksi, että saa nykynormien mukaiset routasuojat, patolevyt, salaojat jne. Eli tuollaiselle tontille tulee kalliimmaksi rakentaa kuin normaalille tyhjälle tontille. Ellei teillä sitten ole vaikkapa 10v vanhan talon pohja, joka vaikkapa on palanut? Siihen ehkä voisi jotenkin saada uuden talon tehtyä päälle, mutta ei se helppoa olisi.
 

Yhteistyössä