Talokauppa, myyjän vastuu rakenteissa piilevien ongelmien kanssa.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja epäonninen
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Nyt toppuuttelen teitä talonostajat, jotka sälytätte kaikki mahdolliset esiin tulleet viat ja vaivat entiselle omistajalle, (talonmyyjälle), siitäkin huolimatta, että perusteellinen kuntotarkastus on suoritettu. Ja, juuri tätä varten kuntokartoitukset tehdäänkin, jotta mahdolliset viat tulevat esiin.

Talolla on saattanut olla useampikin omistaja ja talonmyyjä ei välttämättä ole itsekkään tietoinen joistain esiin tulleista ongelmista. SIKSI KUNTOKARTOITUS TEHDÄÄNKIN!
KYSYNKIN, EIKÖ VASTUU JÄÄ KUNTOTARKASTUSTA TEHNEELLE YRITYKSELLE?
Heidänhän pitäisi tuoda esiin tulevat viat julki! Siksihän heille maksetaankin.

Ihan turha syyttää talonmyyjää ja sälyttää kaikki vastuu hänelle, MIKÄLI KUNTOTATRKASTUS ON TEHTY!
 
no eikös se pitäs ostovaiheessa jo selvitellä eli hölmöä jos ostaa talon teettämättä kuntotarkastusta. Eikös se janne katajakin ostanut hometalon ja hävisi siinä rahansa kun ei ollut tutkituttanut talon kuntoa etukäteen... Kaikesta ei myyjäkään ole vastuussa enään etenkin jos talo on myyty siinä kunnossa kuin se on ja mitään takuuta ei ole annettu eikä tutkimusta tehty vaikkapa noista homevaurioista.

Kuntotarkastus on vain "pintaraapaisu". On paljon tilanteita josia kuntotarkastetuista talostia on löytynyt vikoja tai hometta jälkeenpäin. Kuntotarkastuksessa näitä "piileviä" vikoja ei ole huomattu.

Pienet talon ikääntymiseen liittyvät viat eivät tietenkään kuulu myyjän vastuuseen, vaan kunnon rakenteelliset viat jotka huomataan vastuuajan sisään.

http://www.kkv.fi/Tietoa-ja-ohjeita/Viat-viivastykset/asuntokaupan-virhe/omakotitalon-virhe/
 
Moi itsellä tilanne joka koskee rakennuslupia.Ainoa lupa joka löytyy on ,kun talo on rakennettu.Sen jälkeen talossa on muutoksia tehty mm yksi huone jaettu kahdeksi.Ylä/alakerran avointa osaa on laitettu umpeen,kantavia rakenteita poistettu.Mitään muutoksia ei löydy rakennusvirastosta yms.Vastuuhan on myyjillä,että dokumentit löytyvät.Kuntotarkastus tehty.
 
Moi itsellä tilanne joka koskee rakennuslupia.Ainoa lupa joka löytyy on ,kun talo on rakennettu.Sen jälkeen talossa on muutoksia tehty mm yksi huone jaettu kahdeksi.Ylä/alakerran avointa osaa on laitettu umpeen,kantavia rakenteita poistettu.Mitään muutoksia ei löydy rakennusvirastosta yms.Vastuuhan on myyjillä,että dokumentit löytyvät.Kuntotarkastus tehty.

Ostajalla on myös selonottovelvollisuus, eli ilman muuta yhteys rakennusvalvontaan ennen kuin ostaa talon ja pyytää sieltä ajantasaiset piirustukset ja jos ei rakennus vastaa piirustuksia niin sitten vanha omistaja hakee muutoksilleen luvat tai uusi ostaja pyytää suunnittelukustannusten verran hinnanalennusta...
 

Yhteistyössä