Taas tällainen juhannus... :(

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Tyhmä ja itsekäs
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Pidä reilusti vaan puolesi. Kyllä niistä perinteistä saa luistaa, eikä sun perään välttämättä tule niin isoa haloota kuin miehesi pelkää. Kai siellä muitakin keskustelunaiheita on. Ei sinulla muuten satu olemaan ihan paniikkihäiriö? Tutulta kuulostaa, äidilläni on.
 
Onko sinun suvullasi mitään vastaavia perinteitä? Ensi vuoden varoiksi, ilmoittaisit miehellesi hyvissä ajoin ennen juhannusta, että olet luvannut viettää sen omien sukulaistesi seurassa. Mies saisi sitten päättää tullako mukaan vai menettekö kumpikin oman sakkinne luo.
 
Onko sinun suvullasi mitään vastaavia perinteitä? Ensi vuoden varoiksi, ilmoittaisit miehellesi hyvissä ajoin ennen juhannusta, että olet luvannut viettää sen omien sukulaistesi seurassa. Mies saisi sitten päättää tullako mukaan vai menettekö kumpikin oman sakkinne luo.
 
Miehesi taitaa luottaa siihen, että valitat aikasi, mutta lopulta suostut kuitenkin.

Voi myös olla, että miehesi sukulaiset ovat huomanneet, ettet pidä heistä ja sanoneet asiasta miehellesi, joka on torjunut näkemyksen. Nyt miehesi ehkä ajattelee, että sukulaiset saavat poissaolostasi vahvistuksen käsitykselleen. Tai ehkä hän pelkää, että he ajattelevat sinun pompottelevan häntä käytökselläsi. Sinun on koitettava mahdollisimman suoraan kysyä, miksi läsnäolosi on niin tärkeää, vaikkei miehesi juhlissa edes ole sinun kanssasi.

Minusta ei voi olla niin, että jokin juhlista ollaan aina jomman kumman sukulaisten luona, jos se ei ole mieluista molemmille. Parisuhde on kompromisseja. Sinä kestät joskus miehesi sukulaisia ja jonain toisena vuonna olette sinun sukulaistesi tai ystäviesi luona tai vaikka kotona kahdestaan, jos se on sinun toiveesi.
 

Uusimmat

Yhteistyössä