Taas kyselyä trampoliinista

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Kysynpä
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

Kysynpä

Vieras
kun ei tiedä näistä yhtään mitään.
Kyssäri koskee siis kokoja. Jyskissä myydään 3m 5cm leveää tramppista onko koko pieni ajatellen että poika nyt 6v ja kun sitten kasvaa niin onko se isompana ihan mahdottoman pieni vai pitikö sitä osta joku hervoton heti 4m ja isompi?
En kyllä haluisi pihalle jotai jumalatonta rumaa mötikkää... Mutta ettei tarttis parin kolmen vuoden jälkeen ostaa uutta vai mikä tässä on järkevää? Vai olisiko toi 3metrinen ihan passeli?
 
No täytyy sanoa että ne 4,5 m jää pieniksi, siskonmuksut ainakin vuorotellen putoaa sieltä alas. Ovat jo teinejä, että hypyt on sitä luokkaa, mutta 6v kyllä jo hyppii aika paljon että putoamisvaara isommasta on pienempi ja niillä turvaverkoilla ei kauheestitee mitään.
 
Alkuperäinen kirjoittaja gg:
meillä se isompi yli nelimetrinen ja hyvä on ollut, turvaverkolla tietty.

Onko turvaverkko ollut hyödytön teillä? Jotenkin vaan luulisi että siitä nimenomaan on hyötyä ettei pääse putoamaan ja katkomaan raajoja ja tulemaan päälleen maahan.
Onko isommilla ollut vaarana et temppuillessaa rohkeastikkin että voisivat retkahtaa niiden tukipalkkien päälle?
Toivottavati ymmärrät mitä tarkoitan. Siis sen tukiverkon palkit vai onko ne edes metallia? :D
 
en ikinä antais hyppiä ilman turvaverkkoa, eli todellakin on hyödyllinen. isoin lapsi on 15vuotias eikä kyllä ikinä vaikka olis tehnyt mitä temppuja ole ollut lähelläkään että olis yli tai edes reunalle tullut. meillä niitten tukiverkkojen päällä on paksu kerros jotain vaahtomuovin tapaista eli on ihan pehmeitä. meillä lapsen kaverilla on kans trampoliini ilman sitä verkkoo ja huonosti laitettu niiden jousien päälle se sininen suoja eli jossain kohtia on jouset näkyvillä, niitten oma poika hyppäs niitten jousien väliin ja oli 4 päivää sairaalassa jalka paketissa, seuraavana päivänä hyppäs sinne meidän tyttö selvisi onneksi pelkillä mustelmilla ja turvotuksella ja vielä samana iltana lapsen kaveri oli hypännyt kans sinne jalka siteissä ja aina vaan on niillä trampoliini pihassa korjaamattomana ei ymmärrä
 

Yhteistyössä