Taas adhd-juttuja...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja JONSERED Karhunkantaja
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
J

JONSERED Karhunkantaja

Vieras
Tiedeuutiset
ADHD-ihmisillä on puutetta dopamiinista
(09.09.2009 klo 06.01) ADHD-ihmisillä on puutetta dopamiinista

ADHD-oireyhtymästä kärsivät eli hyperaktiiviset, impulsiiviset ihmiset potevat kroonista dopamiinin puutetta motivaatioon ja palkitsevuuteen liittyvissä aivojen alueissa, havaittiin Yhdysvalloissa tehdyssä tutkimuksessa. Dopamiini on aivojen hermosolujen ns. välittäjäaine, joka liittyy mm. palkitsevuuden kokemuksiin ja muistijälkien muodostumiseen.

ADHD-oireisilla osoittautui olevan tietyillä aivojen alueilla vähemmän reseptoreita eli "vastaanottopisteitä" dopamiinille sekä vähemmän dopamiinia kuljettavia transportterimolekyylejä normaaleihin verrokkeihin verrattuna. Havainto selittää miksi ADHD-oireiden hoitoon lapsilla käytetty yhdiste, stimulantti eli piriste auttaa. Löytö antaa myös keinoja uusien lääkehoitojen kehittämiseen, tutkijat toivovat.

ADHD-oireyhtymä "keksittiin" muutamia vuosikymmeniä sitten kuvaamaan keskittymiskyvyttömiä, ylivilkkaita ja impulsiivisia lapsia. Oireisto ei häviä lapsen aikuistuessa ja myös aikuisilla ADD-oireyhtymää osataan nykyään diagnosoida. Aikuisuudessa ylivilkkaus vähenee, mutta impulsiivisuus ja keskittymiskyvyn puute säilyvät.

Oireyhtymän olemassaoloa on epäilty ja sitä on väitetty joidenkin ihmisten käyttäytymistavan medikalisoinniksi. Siitä kärsivien lasten määrä on vaihdellut määrittelijöistä riippuen, mutta yleensä päädytään 5-10% kaikista lapsista. Oireita pystytään hoitamaan lääkkeillä, jotka ovat myös olleet kiistanalaisia. Lapsilla käytetään lääkkeenä amfetamiinin sukuisia stimulantteja, piristeitä.

Oireisto on yhdistetty dopamiinin aineenvaihdunnan häiriöihin mutta tarkkaa mekanismia ei ole onnistuttu aiemmin selvittämään. Ongelmana on ollut mm. se että ADHD-oireiset ovat tavallista alttiimpia mm. alkoholin ja muiden päihteiden väärinkäyttöön. Nämä puolestaan vaikuttavat aivoihin ja haittaavat alkuperäisen ongelman paikantamista. Myös lääkitys sekoittaa aivojen kemiaa vaikeuttaen tutkimista.

Yhdysvalloissa etsittiin joukko tutkittavia aikuisia ADHD-potilaita, jotka eivät olleet saaneet lääkehoitoa eivätkä olleet päihteiden väärinkäyttäjiä. Vertailuryhmässä oli terveitä verrokkeja. Koehenkilöitä oli yhteensä noin sata. Koehenkilöiden aivoja kuvattiin ns. PET-kameralla, jolla pystytään mittaamaan tarkkaan tiettyjen aivoalueiden kemiallista toimintaa. Avuksi tarvitaan radioaktiivisia merkkiaineita. Siksi koe tehtiin Yhdysvaltain energiaviraston Brookhavenin laboratoriossa, jossa merkkiaineita on saatavilla.

Mittaukset osoittivat että ADHD-oireisilla oli kahdella aivojen alueella, ns. nucleus accumbens-alueella sekä keskiaivoissa vähemmän dopamiinin reseptoreita ja transporttereita. Näiden alueiden tiedetään osallistuvan palkitsevien kokemusten ja motivaation käsittelyyn.

Mitä voimakkaammat ADHD-oireet koehenkilöllä oli, sitä suurempi vaje dopamiinin käsittelyjärjestelmässä oli. Ilmeisesti ADHD-oireiset eivät saa palkitsevuuden kokemuksia samasta kuin muut vaan he etsivät lisää ja voimakkaampia kokemuksia vaikka päihteistä korvatakseen aivojen heikomman vasteen.

Siksi myös stimulantit, joka antavat palkitsevia tuntemuksia ilman kokemuksia, toimivat lapsilla. He pystyvät keskittymään paremmin, koska palkitsemisjärjestelmä on tyydytetty.

(YLE tiede, JAMA)
http://ohjelmaopas.yle.fi/artikkelit/tiede/tiedeuutiset/adhd-ihmisilla-puutetta-dopamiinista
 
Tuo olis just niin hyvä että adhd:n vois tosissaan testata jotenkin. Ei tarvis kuunnella näitä "se nyt vaan on muotia"-juttuja, ja vielä sellaisilta ihmisiltä jotka ei asiasta juuri mitään tiedä, ei ole elänyt sellaisena tai sellaisen ihmisen kanssa.
 
Alkuperäinen kirjoittaja kinuski:
Tuo olis just niin hyvä että adhd:n vois tosissaan testata jotenkin. Ei tarvis kuunnella näitä "se nyt vaan on muotia"-juttuja, ja vielä sellaisilta ihmisiltä jotka ei asiasta juuri mitään tiedä, ei ole elänyt sellaisena tai sellaisen ihmisen kanssa.

Testeillähän diagnoosiin päädytään nykyäänkin. ;) Ymmärrän kyllä tarkoituksesi.
 
ärsyttää kun jopa jotkut lääkärit väittävät adhd:n olevan vain muotitauti, ei siis virallinen sairaus. todellinen ongelma heille, joilla se on.elämää erittäin paljon haittaava ja toimintakykyä vaikeuttava asia on kyseessä. itse lapsesta-aikuiseksi saakka siskon kasvua seuranneena, välillä raivostuttaa epäilyt, ihmisen oireiden syystä ja "luonteen hankaluudesta". Nykyään vaan taudin tutkimuksiin ja diaknosointiin on erittäin hankala päästä ja näinollen oikeanlainen hoito ja tuki jää saamatta. Tällöin ko.henkilot yrittää pärjätä tässä suorittavassa ja kiireellisessä maailmassa vajavaisin avuin..
 
Alkuperäinen kirjoittaja jadal:
tän jutun lukeminen tekis hyvää niille, jotka väittää adhd:n olevan vain huono tekosyy laiskuudelle ja huonolle käytökselle :headwall:
Aivan. Jokainen lapsihan tietenkin haluaa, että hänelle suututaan ja mahdollisesti jopa huudetaan, hänestä ei pidetä ja häntä pidetään tyhmänä ja laiskana. Hän oikein ponnistelee, että hän käyttäytyy niin, ja saa lähes pelkästään negatiivista huomiota osakseen.

Eikö vaan? Ihan vapaaehtoisesti ja omasta halustaan hän on sellainen. Ja jokainen vanhempi haluaa, että hänen lapsensa on juuri sellainen.
 
http://ohjelmaopas.yle.fi/artikkelit/tiede/tiedeuutiset/nikotiini-tehostaa-muistijalkien-muodostumista-dopamiinin-kautta

Nikotiini tehostaa muistijälkien muodostumista dopamiinin kautta
(09.09.2009 klo 06.00) Nikotiini tehostaa muistijälkien muodostumista dopamiinin kautta

Nikotiini tehostaa muistijälkien muodostumista ja siksi ilmeisesti tupakoitsijat muistavat hyvin paikat missä heillä on ollut tapana tupakoida. Tämä selittää osaltaan miksi riippuvuudestaan eroon päässeiden tupakoitsijoiden tai alkoholistien ja huumeiden käyttäjien kannattaa välttää paikkoja ja tilanteita, jossa näitä aineita on aiemmin käytetty.

Yhdysvalloissa tehdyssä kokeessa käytettiin hiiriä, joiden aivojen dopamiinitoimintaa seurattiin niiden liikkuessa vapaasti laboratoriotilassa. Tilassa oli kaksi erillistä kammiota, Toisessa ne saivat nikotiinia, toisessa lumeaineena käytettyä suolaliuosta ruiskeena. Hiiriltä mitattiin käsittelyn aikana myös muistijälkien muodostumisen kannalta keskeisten hippokampusten, pienten ohimolohkon alueella olevien tumakkeiden aktiivisuutta.

Myöhemmin testattiin kummassa tilassa hiiret oleskelivat mieluummin. Nikotiiniin liittyvä tila oli selvästi suositumpi vaikka lisää huumetta ne eivät saaneet. Siihen liittyi ilmeisesti miellyttäviä muistoja.

Nikotiinikäsittely voimisti hippokampusten toimintaa jopa 200%. Siten niiden aivoihin tallentui paljon vahvemmin ja ilmeisen palkitsevana kokemuksena nikotiiniin liittyvä tila. Nikotiini aiheuttaa mielihyvää, mikä liittyy dopamiinin erittymiseen aivoissa. Dopamiini puolestaan vahvistaa muistijälkien muodostumista.

(YLE tiede, Current Biology)
**************

Samaan asiaan liittyy tämäkin. Dopamiinin. Kukin voi itse päätellä, kuinka suuri tekijä on kyseessä.
 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Kyllä minä adhd:na olen tämän dopamiini asian ainakin tiennyt niin kauan kuin olen oireyhtymään tutustunut.

Se oli uutta, että voidaan kuvantaa paikat, joista reseptoreja puuttuu. Eli näyttää nenteille että "fyysisesti tässä kohdassa on näin". :D
 
http://www.tiedeuutiset.fi/index.aspx#1125

Kallista, mutta vaikuttavaa Parkinson-hoitoa
Aivojen keskiosan mustatumakkeen dopamiinisolut tuottavat dopamiinia, joka on tärkeä välittäjäaine ihmiskehon liikkeiden säätelyn kannalta. Parkinsonin taudissa dopamiinisolut alkavat kuolla. Parantumattoman, hermoston rappeutumista aiheuttavan sairauden pääoireita ovat vapina ja liikkeitten hidastuminen.

Tutkijatohtori Liina Lonka ja akatemiaprofessori Mart Saarma Helsingin yliopiston Biotekniikan Instituutista ovat löytäneet aivojen dopamiinisoluja suojaavasta GDNF-proteiinista uuden varianttimuodon, jolla voi olla tulevaisuudessa tärkeä merkitys Parkinsonin taudin hoidossa.

Proteiinilla on tehty useampia kliinisiä kokeita ja osassa potilaat ovat hyötyneet hyvinkin paljon hoidosta eli Parkinson-oireet ovat vähentyneet ja elämänlaatu on parantunut.

GDNF-proteiinia on ruiskutettu Parkinson-potilaiden aivoihin. Longan mukaan tällainen hoitomuoto ei voi tulla laajempaan käyttöön, sillä se vaatii huippukirurgin ja muita kalliita järjestelyjä. Jostakin on kuitenkin lähdettävä liikkeelle kun ryhdytään tutkimaan jonkin molekyylin terapeuttista vaikutusta.

Toisessa testatussa hoitomuodossa aivoihin sijoitetaan kapseli, jonka sisällä on GDNF-proteiinia tuottavia soluja. Kapselista proteiini leviää hoidettavalle alueelle. Kolmas, vielä tällä hetkellä vähän käytetty hoitomuoto on geeniterapia, jossa aivoalueelle siirretään GDNF-proteiinia tuottava virus.Parkinsonin taudissa oireiden ilmetessä jo noin 80 % dopamiinisoluista on kuollut.

Paras tilanne olisi se, että solujen kuolema voitaisiin havaita jo ennen oireiden tuloa.

Lue koko juttu uuden proteiinivariantin tiestä keksinnöstä lääkkeeksi Tietysti.fi -sivulta

Suomen Akatemia 9.9.2009 9:14 Lähde Risto Alatarvas / Suomen Akatemia
****************

Eli näinköhän ryhdytään adhd-aivojakin rukkaamaan? :saint:
 
Alkuperäinen kirjoittaja Rukoilijasirkka:
No miten sitten sais sitä dopamiinia ilman, että käyttää jotain päihteitä?
Auttaako suklaa? B)

Auttaa!!! Ja seksi. :p Ja seksi ja suklaa. :D

Ja joillain vaikka laskuvarjohyppy.

Mutta seksi ja suklaa ovat ykkösiä. :saint:
 
Alkuperäinen kirjoittaja jadal:
tän jutun lukeminen tekis hyvää niille, jotka väittää adhd:n olevan vain huono tekosyy laiskuudelle ja huonolle käytökselle :headwall:

No hyvin pitkällehän se sitä onkin. Ei tuo teksti muuttanut mielipidettäni mitenkään. On minullakin aivokemian häiriöitä, mutta hallitsen ne mainiosti elämäntavoillani.
 
Alkuperäinen kirjoittaja daa:
Alkuperäinen kirjoittaja jadal:
tän jutun lukeminen tekis hyvää niille, jotka väittää adhd:n olevan vain huono tekosyy laiskuudelle ja huonolle käytökselle :headwall:

No hyvin pitkällehän se sitä onkin. Ei tuo teksti muuttanut mielipidettäni mitenkään. On minullakin aivokemian häiriöitä, mutta hallitsen ne mainiosti elämäntavoillani.

Aika kärkevä kommentti... mutta se sallittakoon. :)

Se, että tiedostaa syyt ja seuraamukset mahdollistaa tässäkin tapauksessa oikeiden valintojen tekemisen.
 
Alkuperäinen kirjoittaja tripod:
Alkuperäinen kirjoittaja Rukoilijasirkka:
No miten sitten sais sitä dopamiinia ilman, että käyttää jotain päihteitä?
Auttaako suklaa? B)

Jatkuva ja ankara puputtelu on suklaata terveellisempi dopamiinilähde.

Mutta minulla on ongelmia motivoitua kivoihin toimintoihin. Mieluiten olisin vain passiivinen. Suklaatakaan en vaan jaksa hakea.
 
Alkuperäinen kirjoittaja JONSERED Baroness of Bastardia:
Alkuperäinen kirjoittaja daa:
Alkuperäinen kirjoittaja jadal:
tän jutun lukeminen tekis hyvää niille, jotka väittää adhd:n olevan vain huono tekosyy laiskuudelle ja huonolle käytökselle :headwall:

No hyvin pitkällehän se sitä onkin. Ei tuo teksti muuttanut mielipidettäni mitenkään. On minullakin aivokemian häiriöitä, mutta hallitsen ne mainiosti elämäntavoillani.

Aika kärkevä kommentti... mutta se sallittakoon. :)

Se, että tiedostaa syyt ja seuraamukset mahdollistaa tässäkin tapauksessa oikeiden valintojen tekemisen.

No ei tietenkään "tekosyy" sanan varsinaisessa merkityksessä, mutta sen piikkiin (kuten muidenkin vastaavien diagnoosien) voi laittaa paljon asioita, joihin todellisuudessa voisi vaikuttaa myös itse omilla elämäntavoillaan.
 
Alkuperäinen kirjoittaja daa:
No ei tietenkään "tekosyy" sanan varsinaisessa merkityksessä, mutta sen piikkiin (kuten muidenkin vastaavien diagnoosien) voi laittaa paljon asioita, joihin todellisuudessa voisi vaikuttaa myös itse omilla elämäntavoillaan.

Valitettavasti olet oikeassa...

"Ei meidän kullanmurun tarvitse olla potkimatta mummoja, meidän kullanmuru on adhd, sitä pitää ymmärtää." :saint:

Mutta toisaalta, suurin osa henkilöistä, joilla itsellään tai läheisellään on ihan oikea, virallinen diagnoosi, eivät käytä sitä keppihevosena, vaan apukeinona saada tarvittavaa tukea.
 
Ainakin lapselle, joka on vaan luullut olevansa tyhmä, on varmaan ihan kiva, jos kuulee, että on sille jokin syy. Samalla saa työkaluja miten tulevaisuudessa.
 
Alkuperäinen kirjoittaja daa:
Alkuperäinen kirjoittaja JONSERED Baroness of Bastardia:
Alkuperäinen kirjoittaja daa:
Alkuperäinen kirjoittaja jadal:
tän jutun lukeminen tekis hyvää niille, jotka väittää adhd:n olevan vain huono tekosyy laiskuudelle ja huonolle käytökselle :headwall:

No hyvin pitkällehän se sitä onkin. Ei tuo teksti muuttanut mielipidettäni mitenkään. On minullakin aivokemian häiriöitä, mutta hallitsen ne mainiosti elämäntavoillani.

Aika kärkevä kommentti... mutta se sallittakoon. :)

Se, että tiedostaa syyt ja seuraamukset mahdollistaa tässäkin tapauksessa oikeiden valintojen tekemisen.

No ei tietenkään "tekosyy" sanan varsinaisessa merkityksessä, mutta sen piikkiin (kuten muidenkin vastaavien diagnoosien) voi laittaa paljon asioita, joihin todellisuudessa voisi vaikuttaa myös itse omilla elämäntavoillaan.

Mielestäni tämän tyyppisissä ongelmissa ei pidä kauheasti "verrata" yksilöä toiseen. Jos sinä hallitset ongelmasi pelkillä hyväksi havaitsemillasi elämäntavoilla, niin joku toinen taas ei siihen pystyisi. Ongelmien taso vaihtelee niin suuresti yksilöstä toiseen. Sinun ongelmasi ovat varmasti paljon lievemmät, kuin monen muun.

Minä olen aika tiukka näissä asioissa. En anna kenenkään ratsastaa millään diagnoosilla, mutta toisaalta ei tällainen "vertaaminenkaan" ketään auta.
 

Yhteistyössä