Synnytyksestä alta 4 viikoa ja maha sattuu...eikai mulla hittolainen ala nyt jo menkat? Voiko alkaa? :O

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja chef
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

chef

Aktiivinen jäsen
16.02.2005
47 399
16
38
Siis ihan on menkkakipumaiset kivut...aamusta ne jo huomasin ja nyt taas. Viimeksi mulla meni vissiin 2-3kk että täti tuli ekaa kertaa synnytyksen jälkeen kylään mutta nyt on tosiaan alta 4 viikkoa synnytyksestä.

 
Mulla synnytyksestä aikaa 2,5kk ja ajoittain tulee vähän menkkajomotusta vastaavaa tuntemusta. Ei ole kuitenkaan vielä alkaneet, eikä johdu tulehduksesta. Kaipa siellä paikat palailee takaisin normaalitilaan tai johtuu hormoneista, mene ja tiedä.

 
Mulla on molemmista synnytyksistä alkaneet menkat 4 viikon päästä :wave:
Joskin jälkimmäisestä oli väliin myös kohtutulehdus, mutta toivottavasti sulla ei ole siitä kysymys :|
 
jälkisuppareitakin voivat olla. eräs kätilö lohdutti mua, että jälkisupparit kipeytyvät joka synnytyksen myötä. jos olo alkaa olla kuumeinen, niin yhteys päivystykseen.
 

Yhteistyössä