sydämeen sattuu tuon esikoisen ajatukset kuolemasta

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Onnsku
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Onnsku

Aktiivinen jäsen
12.01.2007
7 767
0
36
Poika täyttää pian 5vee ja tänään hän yllättäin kysyi minkälaista siellä haudassa on ja mahtuuko siellä kävelemään? Meillä on vain koira kuollut kesällä, ei ketään läheistä ihmistä. Koiran kuolemasta kun puhuttiin, hän oli tosi ymmärtäväinen ym., joten tän päivänen tuntui pahalta.

Yritin kertoa oikealla tavalla, että ei haudassa enää kävellä, se on lepopaikka kuoleman jälkeen tmv. Hän totesi ettei jaksaisi levätä paikallaan kovin pitkään.

Sitten alkoi pelon sekainen itku, että mitä hän tekee, kun me kuollaan. Hän jää ihan yksin tänne eikä ole ketään. Kuka häntä sitten hoitaa ym ym..

Ollut surkea päivä muutenkin ja sitten vielä nämä ajatukset.

Nyt tietysti haluan kuulla, että tuo on normaalia ja teidänkin 5.vuotiaat pohtivat tällaisia asioita kyyneleet silmissä.
 
:hug:
Meillä tyttö 5v. ja ihan samanlaisia kyselee. Viime jouluna kuoli mummoni, eli likan isomummo. Ja tässä hiljattain menehtyi pieni vauva suvustamme. Kysymyksien tulva on ollut valtava. Hän kun isomummon kuoleman jälkeen mietti, että vain vanhat ihmiset kuolee. Ja nyt ollaan sitten yritetty selittää, että joskus lapsetkin voi kuolla.

Ihan normaalia se on. :)
 
Minun esikoiseni ja keskimmäiseni ovat molemmat siinä viiden vuoden hujakoilla
alkaneet kovasti puhua kuolemasta. Kyselleet ja vannottaneet että enhän vielä kuole. Ovat siis pelänneet niin omaansa kuin meidän vanhempien kuolemaa.
Ihan itkunkin kanssa.
Olen pyrkinyt vastaamaan kysymyksiin rehellisesti, korostaen sitä että yleensä ihmiset kuolevat vanhana ja että lapsista pitää joku aina huolta.

 
Meillä esikolla oli 6-vuotiaana ihan samat jutut. Muistan jostain lukeneeni, että tuollainen kausi tulee jossain 5-6 ikävuoden hujakoilla, kun aletaan kovasti pelkäämään omaa ja vanhempien (yleensäkin läheisten ihmisten) mahdollista kuolemaa.
 
meilläkin on ollu kahella vanhimmalla jo tuo vaihe. ( oavat nyt 8,5v ja 6,5v ) seuraavalla ei oo viä alkanut. ikää hänellä 4v 10kk.
Jos kus muistan kauhistuneeni kun esikoinen oli 3v ja kakkonen 1v ja kaverin 5v poika kysyi heiltä yhtäkkiä leikin lomassa vakavana " milloin on teidän aikanne kuolla?"
Ajattelin et onkohan tuo lapsi ihan normaali. =)
 

Yhteistyössä