Suvakit polttivat vantaalaisen ravintoloitsijan autot

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
Äärioikeistolaisen keikan järjestävän yrittäjän autot poltettiin Vantaalla - ”Nyt on sota”

Maanantai 4.12.2017 klo 15.48

Palomiesten mukaan näytti, että autot olisi tahallaan sytytetty.
Tämän videon yrittäjä latasi tapahtumasta nettiin.

Vantaalla paloi viime aamuyöllä autoja. Paikallisen yrittäjän Veikko Bakkerin mukaan kolme hänen autoaan poltettiin. Yksi oli Bakkerin oma ja kaksi kahden hänen eri yrityksensä.

Poliisi tutkii asiaa.

Keski-Uudenmaan pelastuslaitoksen palomestari Arto Latvala vahvistaa tapauksen Iltalehdelle.

- Meidän kundit oli sitä mieltä, että ihan niin kuin ne olisi tahallaan sytytetty.

Bakker julkaisi asiasta videon Facebookissa.

- Nyt on sota pystyssä, hän kirjoittaa.

Bakkerin mukaan sota on pystyssä hänen perhettään uhkaavia kohtaan. Hän kokee vaimon, lasten ja kissojen olleen vaarassa.

- Jotka uhkaavat mun perhettäni. Niiden suhteen on sota, jos käydään noin iholle.

Poliittinen motiivi?

Bakkerin Vantaan Ilolassa sijaitsevassa ravintolassa järjestetään itsenäisyyspäivänä poliittisesti äärioikeistolaiseksi luettavissa oleva keikkailta.

Iltama kantaa Suomi 100 vuotta -nimeä. Esiintymässä on kolme bändiä: Vapaudenristi, Sankar’hauta ja Pyhä kuolema.

Vapaudenristi on esiintynyt muun muassa väkivaltarikoksista tuomitulle uusnatsille Jesse Torniaiselle järjestetyssä tukikonsertissa syyskuussa.

- Isänmaallisia lauluja lauleskellaan, kommentoi Bakker itse illan teemaa.

Tietoja keikkailtamasta on levitetty muun muassa Punk in Finland -foorumilla, joka on anarkistien suosiossa.

- Foorumeilla on mainittu keikat ja ravintolat. Uhkauksia on paljon tullut. Tuhotyön tekijät ovat sitten sieltä vastapuolelta. Sen näkee ihan joka puolelta, mitä tuolla kirjoitellaan.

Iltalehti ei toistaiseksi tavoittanut poliisin tutkinnanjohtajaa, mutta vahvistus on siitä, että tapaus on tutkinnassa.
Vantaalla paloi autoja maanantain vastaisena yönä. Omistaja latasi videon Facebookiin.
Vantaalla paloi autoja maanantain vastaisena yönä. Omistaja latasi videon Facebookiin. (KUVAKAAPPAUS/VEIKKO BAKKERIN VIDEO)
ALEKSANTERI PIKKARAINEN
 
maxresdefault.jpg
 
Vihapoliisit töihin ja syylliset kiinni. Tuomio kovennettuna, koska on kyseessä viharikos. Järjestö, jota polttajat edustavat, lopetetaan.

Edellä oleva oli siis naiivi kuvitelma siitä, mitä demokraattisessa valtiossa voisi tapahtua. Todellisuus taitaa olla aika toisenlainen :(
 
Tä touhu alkaa mennä liian pitkälle. Taas kerran joku idiootti oikeuttaa itselleen vääriä ja sairaita tekoja sillä perusteella, että joku muu ajattelee väärin.
Ei jengi vaan voi olla näin vitun tyhmää, ei tässä maassa.
 
Hesarin otsikointi tapahtuneesta on taas perin kummallista. Puhutaan vain äärioikeistosta, vaikka tekijät ovat vasemmistosuvakkeja.

Ja katseleepa näitä äärivasemmiston ja äärioikeiston väkivaltaisuuksia ihan mitkä lasit päässä tahansa, niin statistiikat ei mene lähellekään tasan. Äärivasemmisto on merkittävästi väkivaltaisempi. Mutta kuinka nämä asiat sitten julkisuudessa esitetään?! Juurikin päinvastoin.
 
Juu, äärisuvakit maleksivat toreilla potkimassa ohikulkijoita kuoliaaksi, vai mitenkä se oli. Mielenkiintoista nähdä, mikälaiseksi tämän tapauksen lopullinen totuus ilmenee. Mitenköhän mahtoi olla autojen vakuutusten laita?
 
Juu, äärisuvakit maleksivat toreilla potkimassa ohikulkijoita kuoliaaksi, vai mitenkä se oli. Mielenkiintoista nähdä, mikälaiseksi tämän tapauksen lopullinen totuus ilmenee. Mitenköhän mahtoi olla autojen vakuutusten laita?
Se ei ollut kuka tahansa ohikulkija. Kai nyt sen ymmärsit vai ovatko vaaleanpunaiset lasit paskaiset? Äärivasemmisto ja nyt näyttää siltä että vasemmisto alkaa olemaan niin vaarallista porukkaa ettei täällä tavallinen ihminen uskalla enää liikkua. Teillä viiraa päässä ja pahasti.
 
Se ei ollut kuka tahansa ohikulkija. Kai nyt sen ymmärsit vai ovatko vaaleanpunaiset lasit paskaiset? Äärivasemmisto ja nyt näyttää siltä että vasemmisto alkaa olemaan niin vaarallista porukkaa ettei täällä tavallinen ihminen uskalla enää liikkua. Teillä viiraa päässä ja pahasti.
Yliksellä tiedettiin että se on vakuutuspetos. Faktatietoa yrityksen liikevaihdosta.
Eli false flag.
 
Lainaus
»Toverit! Kulakkien kapina teidän viidessä piirikunnassanne on murskattava säälimättä. – – On luotava esimerkkitapaus. 1) Hirtettävä (ja sanon hirtettävä sillä tavalla, että ihmiset näkevät sen) ainakin sata kulakkia, porhoa, tunnettua verenimijää. 2) Julkaistava heidän nimensä. 3) Otettava heiltä kaikki vilja. 4) Nimettävä panttivangit, kuten ilmoitimme eilisessä sähkeessämme. Tehkää tämä sillä tavalla, että ihmiset satojen virstojen säteellä näkevät sen, vapisevat, ottavat opikseen ja toteavat: ne tappavat verta janoavat kulakit nyt ja tulevaisuudessakin. – –»
 
Toi Suvi Auvinen ei ole mikään järjen järkäle. Se haluaa ehdoin tahdoin leimata 612-marssin natsien marssiksi. Mitä se nyt ei luonnollisestikaan ole. Ei siinä muuta, mutta kun tavalliset ihmiset leimaat natseiksi, niin aika pieneksi jää se oma nurkka. Itsehän olet juuri sanonut, että me kaikki muut olemme natseja. Omasta suusta tämä ajatus tuli.
 
612-soihtumarssin etkot Bar Rock Bearin omistajan kotona: kolme autoa poltettu
UUTISET | 05.12.2017 @ 18:00 | Katselukertoja: 1 858

Avainsanat: suora toiminta vastarinta antifasismi bar rock bear vantaa äärioikeisto 612itsenäisyyspäivä rac vapaudenristi pyhä kuolema sankar'hauta veikko bakker suomen sisu olli immonen

Vantaalainen Bar Rock Bear on viime aikoina herättänyt negatiivista huomiota säännöllisten uusnatsikeikkojen takia. Tämän syrjäisellä Vantaan teollisuusalueella sijaitsevan kapakan valikoituminen fasistisen 612-soihtukulkueen jatkopaikaksi ei siis yllättänyt. Kuten ei myöskään illan bändikattaus, jonka artistit Vapaudenristi, Pyhä Kuolema ja Sankar'hauta ovat tuttuja uusnatsien musiikkipiireistä.

Päätimme aloittaa itsenäisyyspäivän juhlinnat jo maanantain pikkutunneilla ja käydä sytytyspalojen kanssa baarin omistajan kotipihalla. Emme viipyneet pitkään, mutta lähtiessämme pihalla olleet autot liekehtivät jo iloisesti.


Olipa natsikeikkojen isännöinnin motiivina sitten aatteen palo tai "pelkkä" raha, haluamme muistuttaa uusnatsien hyysääjiä siitä, että natsistisen liikkeen taloudellinen tukeminen ja sen ideologian levittämisen edesauttaminen on osallistumista liikkeeseen.

"Tämä on sotaa", alkoi natsikeikkoja isännöinyt Veikko Bakker välittömästi valittaa sosiaalisessa mediassa. Juuri samanlaista sotaretoriikkaa fasistit ovat viljelleet jo vuosikausia. Muistamme kaikki muun muassa Suomen Sisun puheenjohtajan Olli Immosen taistelukutsun, jonka jälkeen hänen seuraajansa jo heittelivät polttopulloja vastaanottokeskuksiin. Fasismi on sodan ja kuoleman ideologiaa, ja kaikenlaisten fasistien tukijoiden on syytä ymmärtää, että myös heidät nähdään osana tätä hierarkiaa, alistamista ja väkivaltaa ihailevaa liikettä. Sitä vastaan nousevat kaikki, jotka tavoittelevat ihmisten yhtäläistä vapautta, tasa-arvoa ja itsemääräämisoikeutta.

Rakkaudesta vapauteen!

Antifasismi on itsepuolustusta!






Paluuviite
Tämän kohteen paluuviite-osoite (Trackback URL): https://takku.net/trackback.php/20171205160054714

Ei paluuviitteitä tähän kohteeseen.


9 kommentti(a)
Allaolevista kommenteista on vastuussa vain niiden kirjoittaja, ei sivusto.
05.12.2017 @ 19:12Anonyymi
Minkä tähden tälläisesta aktiosta pitää laittaa tiedote? Tietty jos haluaa vähentää asiasta natseille aiheutuvaa harmia niin toki ihan toimiva tyyli.
[ Vastaa | ]

05.12.2017 @ 19:31Anonyymi
Turhat piereskelyt ja uhot pois. Keskustella toki sopii.
[ Vastaa | ]

05.12.2017 @ 20:32Admin
Ylläpito tahtoo lisätä edelliseen kommentoijaan, että "turhaksi piereskelyksi" lasketaan myös mm:
"molemmat ääripäät", pillitys (valtio)kommunismista, KGB-rinnastukset jne.

Moista "keskustelua" voi harrastaa roskiksessa jos on ihan pakko ja sinne moinen myös siirretään.

[ Vastaa | ]

05.12.2017 @ 23:25Anonyymi
Tiedote on ainakin harvinaisen hyvin kirjoitettu, usein tällaisten iskujen tiedotteet aika paljon ankeempia.
[ Vastaa | ]

05.12.2017 @ 23:49Anonyymi
Selvä asia, selvä tiedote. En ymmärrä mitä esim. tuolla pifun puolella jotkut jaksaa kritisoida. Muiden tekemisistä löydetään kyllä valittamista, mutta toisin tekemisen sijaan keskitytään toisten tekemisiin.
[ Vastaa | ]

06.12.2017 @ 00:00Anonyymi
On aika perusteeton väite etteikö vaikka pifon jengi olisi tehnyt sitten toisilla tavoin asioita. Toi sinun heitto näyttäytyy nyt lähinnä todella laiskalta tavalta yrittää väistää kritiikki.
[ Vastaa | ]

06.12.2017 @ 02:15Anonyymi
On aika perusteeton väite etteikö vaikka pifon jengi olisi tehnyt sitten toisilla tavoin asioita. Toi sinun heitto näyttäytyy nyt lähinnä todella laiskalta tavalta yrittää väistää kritiikki

Huomasitko, että sanoin jotkut en kaikki. Lasken itseni bifolaisiin, mutta siellähän nyt on niin paljon porukkaa ettei voi puhua niiden tekevän tai olevan tekemättä joukkona jotain. En ymmärrä viimeistä lausetta, sillä en yritä väistää mitään.

Joka tapauksessa tekijälle tai tekijöille terkut: hyvä aktio, make racists afraid again!

[ Vastaa | ]

06.12.2017 @ 07:45Anonyymi
Milloin alatte vastustaa oikeaa natsismia ja fasismia kuten islam? Ei taida rohkeus riittää?





[ Vastaa | ]

06.12.2017 @ 10:37Anonyymi
Itse olen piffiltä ja oma kritiikkini liittyi siihen, etten näe tällä kertaa tiedotteen tuovan tekoon mitään lisäarvoa.
 
Anarkistit kehuskelevat tuhotyöllään:
"Päätimme aloittaa itsenäisyyspäivän juhlinnat jo maanantain pikkutunneilla ja käydä sytytyspalojen kanssa baarin omistajan kotipihalla. Emme viipyneet pitkään, mutta lähtiessämme pihalla olleet autot liekehtivät jo iloisesti."

https://takku.net/article.php/20171205160054714

Voi jeesus, että osaa olla tolloa porukkaa. Onkohan Suomen polpo (=poliittinen poliisi yhtä tollo) vai joko alkaa syylliset löytymään?
 

Yhteistyössä