Suurin osa suomalaisista haluaa Suomen liittyvän Venäjään

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
Kun äänestys pidetään, liittymistä kannattaa yli 99% kansasta.

Uusi valedokumentti talvisodasta kiertää Venäjällä – ”Suurin osa suomalaisista olisi halunnut jäädä Venäjän yhteyteen”
63e40bd36636403798d600b46542f17f.jpg

OTR-kanavan Unohdettu sota -ohjelma tulvii outoja väitteitä talvisodasta. Kuvakaappaukset ohjelmasta. (KUVA: OTR)
Julkaistu: 30.11. 6:52 , Päivitetty: 30.11. 7:08

Venäjä
Propagandavideo on täynnä virheellisiä väittämiä.
Talvisodalle omistettu Unohdettu sota -ohjelma kuuluu yhtenä osana OTR-kanavan historiadokumenttien sarjaan nimeltä Arkistorivien takaa. OTR:n lisäksi videota on esitetty myös Sankt Peterburg -kanavalla, jossa se näytettiin ensi kertaa viime kesänä ja uusintana viime viikolla.

Ensimmäisten joukossa ohjelman hurjiin väitteisiin reagoi venäläinen historianharrastaja Jevgeni Balashov, joka julkaisi Facebook-sivuillaan pitkän korjauslistan videon valheellisista väittämistä.

– Ohjelma on mitä räikein esimerkki historian vääristelystä, Balashov luonnehti.

IS pyysi Maanpuolustuskorkeakoulun sotilasprofessoria Petteri Lalua katsomaan videon ja esittämään arvionsa siitä. Lalu osaa venäjän kieltä ja on erikoistunut venäläiseen sotataitoon.

– Melkoista potaskaa. Tässä on niin monta kerrosta valhetta ja naapurissa uudelleen arvostukseen noussutta neuvostotulkintaa koko 30-luvun poliittisesta historiasta, että asiaa on vaikea palastella, Lalu tuskaili katsomisen jälkeen.

Tv-ohjelman johtavana ajatuksena on, että Suomi valmistautui hyökkäyssotaan Neuvostoliittoa vastaan jo 1920- ja 30-luvuilla Saksan avustuksella ja että Saksa tuki Suomea myös talvisodan ajan.

– No ei tukenut, koska Saksalla oli silloin etupiirisopimus Neuvostoliiton kanssa, Lalu tyrmäsi.

Ohjelman kaikkia väittämiä ei edes pysty käymään läpi yhdessä artikkelissa, mutta seuraavassa on kymmenen esimerkkiä.

Väite 1: Suurin osa suomalaisista halusi jäädä Venäjän yhteyteen vuonna 1917
Videolla kerrotaan että talvisodaksi puhjennut konflikti Neuvostoliiton ja Suomen välillä juontaa juurensa vuoteen 1917, kun Suomi itsenäistyi. Ohjelman kertojaäänen mukaan itsenäistyminen ei tyydyttänyt läheskään kaikkia suomalaisia, sillä ”ylivoimainen enemmistö suomalaisista halusi jäädä Venäjän yhteyteen”. Kertojan mukaan juuri tästä kumpusi Suomen sisällissota.

Vakiintuneen suomalaisen historiankirjoituksen mukaan halu elää itsenäisessä valtiossa oli kuitenkin yksi niistä harvoista asioista, joka yhdisti kahtia jakautunutta kansaa sisällissodankin aikana. Sisällissodan taustalla olivat lukuisat muut erimielisyydet Suomen yhteiskuntajärjestyksestä valkoisten ja punaisten välillä.

Videolla väitetään, että ylivoimainen enemmistö suomalaisista olisi halunnut jäädä Venäjän yhteyteen vuonna 1917. (KUVA: OTR)



https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005470063.html
 
Tuo propaganda ei eroa millään tavalla siitä, mitä hesari, yle ja muu valtamedia harrastavat Suomessa. Niiden mukaan monikulttuurisuus on enemmistön unelma, vaikka tosiasiassa sen kannalla on vain pieni hihhuliporukka.

Valitettavasti näillä ääripään hihhuliporukoilla on liian paljon valtaa. Verrataanpa vaikkapa Isikseen. Ihan yhtä paljon saavat aikaan tuhoa.
 
Nykyäänkin valtaosa suomalaisista kannattaa Suomen liittämistä Venäjään sillä se on ainoa mikä enää voi pelastaa meidät Sharia-lailta ja Eurabialta. Rappioitunut Gayrooppa uppoaa ja jäljelle jää vain perinteisiin arvoihin uskova Venäjä.
 
Onhan tuossa osa tottakin. Esim itsenäisyytemme alussa Suomesta hyökättiin useamman kerran Neuvostoliittoon ja Suomen yleisesikunnalla oli suunnitelmat olemassa Neuvostoliittoon hyökkäämisestä.
 
Haluaisin nyt liittyä Venäjään. Parempi se kuin Sharia.

Shariaa kanattavat voivat läheä sharia maihin. Aivan samalla tavalla suomalaisilla pitäisi olla oikeus elää turvassa omassa maassaan omien lakiensa mukaan. Samoin kuin kaikkien muidenkin Eurooppalaisten.
Tiedotusvälineemme ovat kovin hiljaa Katalonian tilanteesta ja Saksan hallitusneuvotteluista. Myöskään Britannia Brexitistä ei ole paljoa kuultu.
Pinnan alla saattaa kuohua enemmän kuin arvataankaan.
 
Nykyäänkin valtaosa suomalaisista kannattaa Suomen liittämistä Venäjään sillä se on ainoa mikä enää voi pelastaa meidät Sharia-lailta ja Eurabialta. Rappioitunut Gayrooppa uppoaa ja jäljelle jää vain perinteisiin arvoihin uskova Venäjä.

Se on oikeastaan aika ironista, miten tämän kijoittaneen kaltainen porukka, joka nuolee venäjää syyttää jatkuvasti vihervasemmistoa venäjän sympaamisesta. Vaikka vihervassarit on kaikissa mittauksissa aina se venäjävastaisin porukka ja nämä persut symppaavat putinin diktatuuria ihan satasella
 
asia on juurikin päinvastoin kuin väität

Kato vaikka tuota oikeiston tekemää tutkimusta:

Näin se menee koko ajan.

Tai kurkkaa vaikka kokoomuksen hehkutusta siitä, miten he ovat suomen ainut puolue joka on saanut kunnian hengata putinin puolueen porukassa: http://w3.verkkouutiset.fi/arkisto/politiikka/96341.html
 
Edellisissä eurovaaleissa Ilta-Sanomat teki yhteenvedon ehdokkaiden vaalikonevastauksista selvittääkseen puolueiden mahdollista Venäjä-myönteisyyttä. Venäjää myötäilevimmäksi osoittautui perussuomalaiset.

- Iltasanomien tutkimus
 
Elinkeinoelämän valtuuskunta Eva selvitti suomalaisten Venäjä-käsityksiä viime syksynä. Kyselyn mukaan 85 prosenttia suomalaisista koki Venäjän keskusjohtoiseksi diktatuuriksi, mutta 48 prosenttia perussuomalaisten kannattajista oli seitsemän vuotta Krimin valtauksen jälkeen sitä mieltä, ettei ole mitään syytä suhtautua kielteisesti Venäjään.
 
Kokoomuksen puheenjohtaja, pääministeri Alexander Stubb puolestaan kutsui vasemmistoliittoa ja vihreitä russofobeiksi, kun puolueet vastustivat Fennovoiman ydinvoimahakemusta vuonna 2014.
 
Se on oikeastaan aika ironista, miten tämän kijoittaneen kaltainen porukka, joka nuolee venäjää syyttää jatkuvasti vihervasemmistoa venäjän sympaamisesta. Vaikka vihervassarit on kaikissa mittauksissa aina se venäjävastaisin porukka ja nämä persut symppaavat putinin diktatuuria ihan satasella
Mitä jos sovittaisiin, että ollaan yhdessä puttea vastaan? Puututaan jokaiseen putinistiseen nuoleskeluun siitä huolimatta onko nuoliskelija vihervasuri vai oikeistopersu ja annetaan propsit jokaiselle antiputinistille, vaikka tämä olisikin Jussi Halla-Aho (arvaan, että et ole fani). Sinun tyylisesi irtopisteiden haku ja sisäisen eripuran kylväminen on se mikä pelaa suoraan FSB:n pussiin. Tykkäät levittää EVA:n tutkimusta vuodelta 2021, mutta samalla unohdat sujuvasti, että senkin mukaan enemmistö persuista oli kuitenkin Venäjän vastaisten sanktioiden puolella, vaikka se enemmistö olikin pienempi kuin monessa muussa puolueessa.

Tässä myös viisaita sanoja Ulla Appesinilta. Sitä joskus toivoisi, että sisäpolitiikan irtopisteiden keruun sijaan ymmärrettäisiin joskus hahmottaa se ns. iso kuva ja pidettäisiin ihan vaan turpa kiinni, jos ei ole rakentavaa sanottavaa.

 
Täällä meillä kun persut ovat nyt jo kohta pari vuotta masinoineet noita "rajat auki" mielenosoituksia yhdessä putinin trollien kanssa, niin ei paljon riitä sympatiaa. Tekevät niitä vielä suomen suurimman sankarihautausmaan muistomerkillä
 

Similar threads

Yhteistyössä