supparien loppuminen

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja äityli
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

äityli

Aktiivinen jäsen
17.05.2004
1 248
0
36
hei! onko muilla vastaavaa? laskettu aika huomenna ja nyt kolmena yönö peräkkäin herännyt kipeisiin suppareihin,jotka kuitenkin loppuneet kun nousin ylös. eilen supparit alkoivat illalla ja jatkuivat harvakseltaan koko yön,tuli noin tunnin välein. mutta aamulla taas loppuivat. onko tälläinen kestänyt kauankin,jos jollain kokemusta? hirvittää vauvankin puolesta eikös supparin aikana vauvan hapensaanti heikkene? onneksi huomenna neuvola! :(
 
Mullakin laskettu aika huomenna, viikko takaperin supisteli muutamana yönä aika sääännöllisesti ja kipeästikin, nyt ei viikkoon ole ollut yhtään mitään. Tällaista tämä on, ainoa asia mihin voin luottaa on että kun on mennyt yli 2vkoa2päivää, Jorvissa käynnistävät viimeistään :)
 
Niin joo, vauvan hapensaanti ei heikkene normaalisti mitenkään oleellisesti supistusten aikana. Ja etenkin ne supistelut jotka sitten hyytyvät eivät juuri koskaan ole oikeasti loppujen lopuksi kovinkaan voimakkaita.
 
Kaikissa neljässä raskaudessa on viimeisen kuukauden supistellut rankasti, useitakin tunteja jatkuen, silti kaikki ovat syntyneet vasta 30+ viikoilla. "Hauskin" tapaus oli kolmas, viikolla 37 supisteli tosi kivuliaasti, että lähdimma synnärille. Synnytys todettiin käynnistyneeksi ja kohdunsuu oli auki 3 cm. 15 tunnin jälkeen supistukset loppuivat, eikä lapsi syntynyt. Käskivät jäädä osastolle, syntyisi kuulemma varmaan huomenna...onneksi en jäänyt, poika syntyi vasta kahden viikon päästä!!!
Kamalinta on ollut epävarmuus siitä, milloin pitäisi sitten sairaalaan lähteä, kun synnytykset ovat olleet tosi nopeita, 2-3 tuntia. Mutta aina on sairaalaan ehditty, vaikka kaksi nuorinta vähän tipalle menikin... ;)
 
Mulla on tänään laskettu aika:) Juu ja supistellut on iltasin ja yöllä tuolta rv. 37 saakka. Monena yönä luullu että lähtö tulee, mut ei. Kerran jo reissuun lähettiinkin, mut sairaalassa supistukset sitten loppuivat :( No siellä lääkäri sano, ettei noista supistuksista ole mitään haittaa vauvalle, kuulemma vaan hyötyä kun valmistavat paikkoja synnytystä varten. Joten itse en ainakaan enää ole huolissani.
 

Yhteistyössä