suositelkaa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja syöttötuolia
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
S

syöttötuolia

Vieras
Syöttötuoleja tuntuu olevan moneen eri lähtöön. Suositelkaa jotain. Mikä hyvää? Hinta? Missä iässä syöttötuoli tulee tarpeelliseksi? Meidän vaavi nyt 5kk.
 
Ihan ehdoton on Ikean muovinen syöttötuoli, hinta pelkällä syöttötuolilla muistaakseni n. 14 €, itse ostettiin siihen lisäksi muovinen pöytätaso (myös hyödylliseksi koettu) sekä puhallettava pehmuste. Jos oikein muistan niin vähän päälle 20 € yhteensä kaikki. Kannattaa vaikka Ikean sivuilta käydä katsomassa. Muovinen tuoli on helppo puhdistaa, meillä kannettu joskus kylppäriinkin ja suihkutettu siellä puhtaaksi. Varsinkin siinä vaiheessa kun lapsi opettelee itse syömään niin tuoli tosiaan on helppo puhdistaa. Meillekin suositeltiin tätä tuolia ja se oli erittäin hyvä vinkki! Pöytätaso kannattaa myös hankkia, siinä on pienet laidat joten kaatunut maito yms. ei valu lattialle.
 
Puolen vuoden kieppeillä voi alkaa vauvaa istuttaa syöttötuolissa. Kunnon pehmuste vaan ja tue vaikka selkää ja laitoja vielä jollain viltillä.
Pidä vauvaa syöttötuolissa aluksi lyhyitä aikoja ja pidennä sitten pikkuhiljaa.
Sen mukaan miten jäntevä vauveli on..
Meillä puinen syöttötuoli, jonka saa muutettua myöhemmin pöydäksi ja tuoliksi.
Oon nähny uutena halvimmillaan 49 egee, mutta käytettynä saa edullisestikin.
Meillä käytetty ja kulunutkin, mutta asiansa ajaa.
 
syöttötuoli edelleen hakusessa, lapsi puolitoistavuotias. meillä on ollut käytössä matkasyöttötuoli, jonka saimme käytettynä. Ajatuksena on ollut ostaa ""sitten joskus kun sopiva löytyy"" oikea syöttötuoli. Nyt alkaa tuntumaan, etten enää osta. painoraja tuolissamme on 18 kg, joten painonkaan puoleta ei tule rajoitteita ihan heti. On ollut toimiva ja näppärä ottaa reissuun ja kylään mukaankin.

Minkä ikäisenä muuten syöttötuolin tarve (siis sellaisen, missä on etukaari/remmi) loppuu, eli että muksu voisi istua korkeammalla jakkaralla ilman että on ""köytetty"" kiinni?
 
Meillä on tripp trapp-tuoli, liian kallis, mutta tosi hyvä :). Hinta turvakaarineen oli muistaakseni 160 euron luokkaa :/. Tuoli ei kaadu, pieni lapsi ei osaa siitä karkailla, säädettävä ja muutenkin jykevä ja kestävä. Turvakaaren poistamisen jälkeen siinä voi istua istua isompikin lapsi korkeammalla tuolilla pöydän ääressä ja vahvuutensa puoleen kestää vaikka aikuisen istua. Muuta syöttötuolia en enää kotiini huolisi :).

Toinen hauska ja kestävä tuoli on Brion Hokkus pokkus -tuoli. Uuden hintaa en tiedä, mutta kirppareilla niitä pyörii tosi edullisesti. Ostin sellaisen mummolatuoliksi kahdella eurolla :).
 
ajattelin heti, et ei vaan muovista! mummolassa on muovinen, ja ei minusta hyvä. meillä kotona ""perinteinen"" puinen, maksoi 45 e. tosi hyvä ja kaunis! ostin istuinosaan pikku-piian syöttötuolin pehmusteen, on tosi hyvä, ei sellasta halkeilevaa muovia, vaan pyyhittävää kangasta! maksoi vähän alle 20e.
 
meillä Cam futura. ja ollaan oltu tyytyväisiä. tässä hyvä kun korkeutta voi säätää. irrotettava pöytä on myös todella kätevä ja tuoli kun on muovia voi huoletta viedä suihkun alle! muovinen on kyllä verraton sen ansiosta!!
meillä taidettiin ottaa käyttöön lapsen ollessa 7kk
 
Tripp Trapp tuolia myyvät useat liikkeet mm. Isku, Kodin Ykkönen, Vauvatalo Johanna ja Baby Ozz ainakin täällä Turussa.
Ostimme sellaisen pari kk sitten ja on kyllä hintansa värtti ja se sopii vielä kouluikäisellekin tuoliksi, mikäli tarvitsee korotettua istuinta. Lisäksi värejä on tosi monta ja tuoli on tyylikäs! Tuoliin on myös pehmusteita.
 
Meillä sama kuin äireellä, Cam futura, tyytyväisiä ollaan oltu. Vaikka muovinen ei niin tyylikäs olekaan, niin ainakin se on superkäytännöllinen. Helppo puhdistaa ja kyseinen malli taittuu myös pieneen tilaan ja voi ottaa vaikka matkalle mukaan. Käyttöön otettiin puolivuotiaana, kun vaavi osasi itse istua.
 
kaksi tuttavani muksua on kaatunut tripp trappilla, joten kyllä se kaatuu (eri tuolit ja eri muksut, joten ei ollut yksittäisen tuolin vika).
Omanikin (1,5 v) kylässä käydessä tripp trappissa istuessaan potkii pöydän reunasta tuolille ""vauhtia"", niin että jo hieman tuoli keulii, jos ei vahdi.
 
trip trapin kopioita ainakin lastentarvikkeesta, muistaakseni www.lastentarvike.fi, meillä on sellanen Emma- merkkinen. myyjän mukaan ""muuten yhtä hyvä kuin trip trap, mut ei ehkä kestä ihan satakiloisen miehen siinä istua"". maksoi muistaakseni 49 e oli tarjouksessa!
 
Tripp trappia tuli jo kehuttua ja haukuttua. Lisäisin vielä pari juttua:
Meillä otettiin turvakaari pois jo n.14kk iässä, kun tyttö kiipesi itse tuoliin istumaan ja istua nökötti sitten turvakaaren päällä. Kun kaari on poissa, voi tyttö itse mennä istumaan ja kiivetä pois melko turvallisesti, yhden kerran on kompuroinut alas tullessaan. Kaikista muista tuolimalleista, joissa on viime aikoina istuttu kylässä tai ravintolassa (mm.ns.perinteinen puinen syöttötuoli, Ikean muovinen syöttötuoli, Artekin syöttötuoli), tyttö kapuaa vaarallisesti ylös.
Miinusta Tripp trappille antaisin puhdistettavuudesta. Ärsyttävää poistaa kuivunutta ruokamoskaa niistä istuinosan säätöurista.
 
Meille ostettiin Tripp trapp, turvakaarineen ja pehmusteineen 195e, tuoli oli Iskussa kuulemma tarjouksessa 149e ja erikseen tarvi ostaa nuo tykötarpeet. Kyllähän se kallis on, mutta käyttöikä onkin sitten pitempi. Kyllähän tavallinen, kunnon syöttötuoli 100e maksaa ja sen käyttöikä on niin lyhyt, että taitaa tuo Tripp tarpp tavallaan kuitenikin tulla halvemmaksi :)

Suosittelen!
 
Tripp Trapista!

Eli meidän tosi pikkuinenkaan typy EI PÄÄSE kiipeämään siitä pois, kun on turvakaari. 11kk, 73cm ja 7500g...

Jos meillä olisi mikä muu tuoli tahansa, olisi pakko ostaa valjaat, pitää lähestulkoon koko ajan kiinni tai ainakaan ei hetkeksikään voisi katsoa muualle.

Nyt voi huoletta kääntää selän, eli täyttää vesipulloa, ottaa jälkiruokaa kaapista, hakea talouspaperia, lusikkaa jne..
 
Kokemus on osoittanut, että kun lapsi on pieni, pöytään asennettava matkasyöttötuoli on paras. Osta vaikka käytettynä. Niitä ne perhepäivähoitajatkin käyttävät. Lapsi istuu syvällä tuolissa, eikä pääse helposti kiipeämään ylös.

Vanhemmalle lapselle (osaa kävellä, kiivetä) oiva hankinta on tuo Tripp&Trapp, joka kasvannee lapsen mukana.
 

Yhteistyössä