SUOMI-SOHVA Huijaa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Vihainen
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Alkuperäinen kirjoittaja Nellah:
Alkuperäinen kirjoittaja TavisÄiti:
Juu, kerrankin ne mainosti jenkkisänkyä, joka ainakin mun käsityksen mukaa sisältää runkosängyt, sen paksun välipatjan ja petarin niin kauppaan kun menin kyselee, niin siihen hintaan ( jolla lehdessä mainostettiin jenkkiä ) ei sisältynytkään se välipatja... öö mikäs se semmonen jenkki sit muka on?!?

petari ei yleensä kuulu jenkkisänyn hintaan vaan se myydään erikseen. näin on ollu ainakin 2 sängyn osalta meillä.

tässähän sanottiin että VÄLIPATJA ei kuulunut hintaan
 
Siis onhan suomi-soffan (oletan, että keskustelussa tarkoitetaan nimenomaan suomi-soffa firmaa, eikä suomi-sohva) sivuillakin erikseen eritelty suomalaiset, että ulkolaiset sohvat. Se, että puljun nimi on suomi-soffa ei tarkoita että kaikki tuotteet olisivat suomalaisia :)

Itse miehekkeen kanssa ostettiin sieltä sohva muutama vuosi sitten ja on palvellut enemmän kuin hyvin. Hintaa tais olla jotain 700-800e tienoilla, divaanisohva siis ja pituuttakin taitaa sohvalla olla kolmisen metriä, kun mahtuu hyvin pötköttämään ja jää vielä tilaakin.

Paljon olen huonoa kyseisestä firmasta kuullut, mutta itselläni on vain hyviä kokemuksia.
 
Mulla on hyviä kokemuksia vaan, tosin en ostakaan sieltä muuta kuin yhtä sarjaa joka valmistetaan tilauksesta (muut liikkeet tässä ihan lähellä ei tätä merkkiä myy). Väritkin on olleet oikeat molemmilla kerroilla, varmisteltu moneen otteeseen myyjän toimesta.
 
Mua ärsyttää eniten sen harhakuvan antaminen, että sohvat valmistettaisiin Suomessa. Pyh ja pah!! Jos yks sohva sadasta tehdään Suomessa, niin ei voi vielä puhua suomalaisesta laadusta.
 
Aika jännä juttu, kun lukee näitä juttuja. Minulla ja tuttavillani on erittäin hyviä kokemuksia suomisoffasta. Tosin mainoksia meillä ei lueta ollenkaan joten en osaa sanoa siitä mutta tuotteet ovat hyviä mitä ollaan ostettu. Lehtikasasta päätellen jysk, sotka ja gigantti ovat mainostavat kyllä eniten, täytyy lähteä tyhjentämään koria =)
 
Juu, en ikinä enään menis lähellekään suomisohvaa. Me ostettiin sieltä sohva ja tuli vääränvärinen jossa ei sopimuksenmukaan ollut edes jalkoja laitettu paikoilleen vaikka luvattiin, sit odotimme uuttasohvaa jo yli 3 viikkoa ja meille selkeesti luvattiin sohva tuoda tiettyynpäiväänmennessä ja sit soitettini et päivä muuttuu ja sit taas selitettiin, että ei se asiakkaalla pidä olla sinäpäivänä cvaan kyseisessä kaupungissa. En ikinä suosittele kenellekään suomisohvanpalvelua. Paskaa palvelua ja henkilökuntakaan ei varmaan ole edes koulutettuja!!
 
Alkuperäinen kirjoittaja Lady-Bird:
samaten se sohva mis joku tunnettu äijä makaa, se ei oikesti ole yhtään niin iso, siinä ei edes normaalinkokoinen mies mahdu makaamaan.

jos tarkoitat op kingiä niin meillä on se levein versio mikä on 310cm leveä eli kyllä siinä pötköttää kuka vaan. niitä vaan on pienempiäkin olemassa.

ja kotimaisia tosiaan ovat ne kalliimmat versiot jotka on erikseen ilmoitettu. en kyllä huonoa palvelua koe siellä saaneeni.
 
Markkinaoikeus määräsi Suomi-Soffalle uhkasakon
HS

Taloussanomat
22.12.2009 16:25


Markkinaoikeus rajoitti huonekaluketju Suomi-Soffan alennusmyyntien pituuksia. Yhtiö ei saa käyttää mainoksissaan alennusmyyntiä tarkoittavia ilmaisuja yhtäjaksoisesti yli kahden kuukauden ajan, kertoo Ylen uutiset.

Alennusmyyntien mainostaminen ei saa markkinaoikeuden mukaan jatkua yli kolmea kuukautta vuodessa.

Markkinaoikeus asetti Suomi-Soffalle ja Maskun Kalustetalolle vaatimustensa tueksi 100 000 euron uhkasakon. Masku ei myöskään saa mainostaa alennusmyynneissä prosenttimääräistä alennusta, jos alennuksen määrä on laskettu hinnasta, jota tuotteesta ei ole koskaan pyydetty.

Alennusmyynnin kestoa koskeva rajoitus tulee voimaan helmikuun alussa.

Rajoituksia Suomi-Soffan mainontaan vaati kuluttaja-asiamies.

Markkinaoikeus ei hyväksynyt kuluttaja-asiamiehen vaatimusta kieltää Suomi-Soffaa kokonaan mainostamasta alennusmyyntiä.

Markkinaoikeuden mukaan yksittäiset alennusmyyntiä nimenomaisesti tarkoittamattomat ilmaisut eivät luo kuluttajille mielikuvaa alennusmyynnistä.

Elinkeinonharjoittajaa ei voi kieltää käyttämästä ilmaisuja, jotka vain tietyllä tapaa tai mainoksen muun sisällön kanssa saavat aikaan vaikutelman alennusmyyntimarkkinoinnista, oikeus totesi.

– Käymme päätöksen perustelut huolellisesti läpi ja teemme sen jälkeen päätöksen valittamisesta. Päätös on koko toimialan ja kaikkia myynninedistämiskeinoja käyttävien markkinoijien näkökulmasta tärkeä, joten siihen on lähtökohtaisesti hyvä saada korkeimman oikeuden kannanotto, Suomi-Soffan toimitusjohtaja Harri Toivainen toteaa yhtiön tiedotteessa.
 
Tosi harhaanjohtavaa mainosta. esim. ruokailuryhmän kuvassa isolla vain 89 e. No mutta kun lukee pränttiä, koko setin hinnaksi tulee tonni. Tuo hinta koskee vain yhtä tuolia. Ja sekin ale on sit eri ku kuvassa.
 
Meillä on suomi-soffan sänky. (1700euroa) puhuttiin hintaa alemmas, kun myyjän lupaamaa halvempaa sänkyä (1000) ei ollut. saatiin se tuohon tonniin.
Hyvä sänky. Kankaat kestävää laatua :)
Ja saqatiin kyllä hyvää palvelua. Parempaa kuin esim: sotkassa, askossa jne...
 
[QUOTE="eetu";22392434]Taitavat luulla asiakkaita tyhmiksi ,mainonta ainakin täyttä sontaa
taitavat pyöriä nippa,, nappa laillisuuden rajoissa ! En suosittele[/QUOTE]

Joo tänään kävin kattomassa sohvaa joka mainoksessa 690e menin kuvan sohvan luo hinta 4700e että huh huh!!
On tosiaan liike että joko nyt tulisi se viimeinen loppuunmyynti!!!!
 
hauskaa, että kun joku kertoi tässä ketjussa linkittäneensä suomi-soffalle tän ketjun, niin samaan aikaan tuli ensimmäiset positiiviset kommentit liikkeestä. Ja sama tyyppi kirjoitti useammankin kehuviestin!
Jollain on näköjään siinäkin puljussa aikaa.
Itse en kusekaan sinne päin. Tyylitöntä ja halvan näköistä. Myös ne kalliit. Yök.
 

Yhteistyössä