Suomen naisilla seksiongelma - lue tutkijan 10 teesiä!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja huomattu on
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

huomattu on

Vieras
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/101161.shtml

Lainaus:
Suomalainen seksielämä on kehnossa jamassa. Erityisen huonosti menee suomalaisilla naisilla, jotka eivät enää nauti seksistä entiseen malliin, eivätkä enää edes halua sitä yhtä paljon.

Tätä mieltä on Väestöliiton tutkimusprofessori, seksitutkija Osmo Kontula, jonka uusi teos Halu & intohimo (Otava) julkaistaan tänään.

Tässä listattuina Osmo Kontulan keskeisiä teesejä nelisataasivuisesta tutkimusjärkäleestä.

Naisten haluttomuus lisääntyy
Seksuaalista haluttomuutta oli kokenut vuonna 2007 omien sanojensa mukaan "melko usein" peräti 41 prosenttia naisista ja 12 prosenttia miehistä.


Vuodesta 1999 vuoteen 2007 erityisesti nuorten naisten haluttomuus oli selvästi lisääntynyt. Ja kun miehet ovat yhtä halukkaita kuin ennenkin, epäsuhta miesten ja naisten halujen välillä on yhä räikeämpi.

Suhtaudumme uskottomuuteen entistä tiukkapipoisemmin
Suomalaiset suhtautuvat entistä tiukkapipoisemmin rinnakkaissuhteisiin.

Nuorilla naisilla kiihottumisongelmia
Kontulan tutkimus ei löydä miesten erektio-ongelmista merkittäviä muutoksia, mutta Kontula hämmästelee nuorten naisten kiihottumisongelmien yleistymistä.


Nuorista naisista melkein joka viidennellä oli melko usein ongelmia saada emätin kostumaan.

"Kiihottumisen ongelmat olivat yleistyneet vauhdilla, sillä nuorten naisten vastausten perusteella usein toistuvat emättimen kostumisen ongelmat olivat kaksinkertaistuneet", Kontula sanoo.


Naiset kadottivat orgasmin


"Pohdintaa ja kummasteluakin aiheuttaa varmasti se, että nuorista naisista vain 42 prosenttia ilmoitti saaneensa useimmiten orgasmeja yhdynnöissään...

Suomi nai yhä harvemmin
"Suomalaisten yhdynnät paljastuivat tässä eurooppalaisessa vertailussa yllättävän harvoiksi. Kreikassa, Italiassa ja Portugalissa eri-ikäisistä miehistä noin 70-80 prosenttia oli ollut ainakin kerran viikossa yhdynnässä... Suomi oli tässä vertailussa hännänhuippuna noin 50 prosentin osuudella... naisten vertailu tuotti samansuuntaisia tuloksia".


Suomalainen nai siis harvoin, ja tahti vain harvenee. Kun vertailukohdaksi ottaa vuoden 1999, tulos on selvä:

"Suomalaisten yhdyntäaktiivisuus oli vähentynyt noin 20 prosentilla."

Miehet haluavat useammin. Miehet ovat paljon useammin seksikauppojen asiakkaita ja harrastavat pornoa.

Naiset tekevät aloitteen huomattavasti miehiä harvemmin. Miehet hyväksyvät paljon helpommin seksisuhteet ilman sitoutumista.

Yleinen tyytymättömyys
"On merkillepantavaa, että sekä miesten että naisten kokonaisarvio oman sukupuolielämänsä tyydyttävyydestä oli vuonna 2007 kehnompi kuin missään aiemmassa mittauksessa.


Suomalaisia parisuhteita ei voi ainakaan kuvata kovin intohimoisiksi.

"Tulos on ristiriidassa sen mediajulkisuuden kanssa, jossa kuvataan myrskyisää ja sykähdyttävää seksiä ja ollaan huolissaan elämän liiallisesta seksualisoitumisesta", Kontula kirjoittaa."
Lainaus loppu.


Kyllähän tämä on aivan tuttua juttu kun kuuntelee lähes kaikkia miestuttuja, jokaisella on järjestäin ongelmana se että nainen ei koskaan tee aloitetta, halua seksiä, vaan korkeintaan antaa sitä perherauhan tähden rutiininomaisesti ilman mitään virikkeellistä. Miestä tällainen yksipuolinen seksi, vaikka useinkin, ei tyydytä, koska hän haluaa olla myös haluttu ja spesiaali jota nainen haluaa. Ei siinä auta jos nainen rotkottaa ja miehellä on tunne että "tee hommasi että päästään nukkumaan".

Onko sitten syynä nuo ehkäisyhormonit, jotka uusimpien tutkimusten mukaan saavat naiset kiinnostumaan vain maskuliinisimmista pelimiehistä joista ei kumppania saa, korkeintaan yhden tai muutaman illan petosseuraa.
Se on totta että pillereitä syövä nainen alkaa itse asiassa tuoksuakin sieltä alapäästä voimakkaammalta ja pahemmalta, joka vähentää jopa miehen haluja. Ei ainakaan tee mieli naamaa laittaa jalkoväliin.

 
Porno saatta olla suurin syy tähän ongelmaan. Voin hyvin kuvitella nuoren, vasta omaa identiteettiiään ja itseluottamusta kerävään nuoren naisen vertaamassa itseään leikellyihin (silikonit rinnoissa, häppärit pienenetty, yms) ja itselleen mitä tahansa miehen antavan tekevän eroottisen taiteilijaan.

Pornon pitäisi olla kielletty alle 25 vuotiailta kokonaan. Uskon, että paljon terveempi lähestymistapa tulisi seksiin, kun asiat opeteltaisiin itse omia kehon tuntemuksia ja toista kuunnellen.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Lillukka-:
Porno saatta olla suurin syy tähän ongelmaan. Voin hyvin kuvitella nuoren, vasta omaa identiteettiiään ja itseluottamusta kerävään nuoren naisen vertaamassa itseään leikellyihin (silikonit rinnoissa, häppärit pienenetty, yms) ja itselleen mitä tahansa miehen antavan tekevän eroottisen taiteilijaan.

Pornon pitäisi olla kielletty alle 25 vuotiailta kokonaan. Uskon, että paljon terveempi lähestymistapa tulisi seksiin, kun asiat opeteltaisiin itse omia kehon tuntemuksia ja toista kuunnellen.

Metka juttu, koska henkilökohtaisesti en tunne halujeni katoavan mihinkään, vaikka katson pornosaiteilta jättimäisiä kaluja ja komeita uroksia.
Toki tiedostan heikon markkina- arvon, mutta en anna se häiritä yritystä:)
 
Alkuperäinen kirjoittaja huomattu on:
Suomen naisilla seksiongelma ... .... ....

Onko sitten syynä nuo ehkäisyhormonit, jotka uusimpien tutkimusten mukaan saavat naiset kiinnostumaan vain maskuliinisimmista pelimiehistä joista ei kumppania saa, korkeintaan yhden tai muutaman illan petosseuraa.

Mikäli Suomen naisilla on seksiongelma, he ovat sen itse saaneet aikaan. Kyseinen tutkimus on luultavasti ensimmäinen, joka on edes lähellä totuutta keskimääräisistä yhdyntätiheyksistä. Asiaa ei paranna kaikenlaiset Lissut ja Leenat, jotka antavat ymmärtää, että nainen laukeaa milloin vain, miten päin vain ja nainen haluaa VÄHINTÄÄN yhtä usein kuin mies, mutta yleensä hieman enemmän.

Suomalaiset naiset ovat kouluttaneet orgasmeja teeskentelemällä surkeita rakastajia. Jatkuva haluaminen ja siitä loputon toitottaminen kertoo vain tyydyttämättömästä tarpeesta. Siksi miehet luultavasti kokevat haluavansa seksiä koko ajan, koska myös he jäävät ilman kokonaisvaltaista kokemusta tyydyttävästä aktista, vaikka laukeaminen ja ejakulaatio tapahtuisikin.

Naisen haluttomuuden syy on selvä: Miksi vaivautua, koska tulos on kuitenkin turhauttava laukeamattomuus ja hampaat irvessä melkoisen temppuilun jäljiltä teeskennelty orgasmi. Hormonaaliset vaihtelut vaikuttavat asiaan myös, ehkäisytabletit ja muut hormonaaliset ehkäisykeinot tekevät monella naisella itsensä tarpeettomaksi. Ei-toivotun raskauden pelko on kuitenkin suurempi erotiikan tappaja.

Seksi on muuttunut hyvin suorituskeskeiseksi ja orgasmihakuiseksi, yhtäaikainen laukeaminen asetetaan päämääräksi, sillä seurauksella, että mies koittaa pidätellä ja jännittyy tilanteesta ja nainen jännittää miehen jännittämistä sekä kestämistä. Kuitenkin moni nainen tarvitsee yhdynnän lisäksi klitorisstimulaatiota lauetakseen, joten kaikki jännittäminen menee hukkaan. Seksistä keskusteleminen on kuitenkin parisuhteissakin yhä edelleen vaikea puheenaihe, pelätään kumppanin loukkaantumista ja pelko on aiheellinen, jos käy ilmi, että suhteen ensimmäiset vuodet yksikään orgasmi, itsetyydytyksen aiheuttamia lukuun ottamatta, ei ole ollut aito.

Kontulan tutkimuksessa mainitaan myös uskottomuus, joka kertoo pelosta. Pelosta menettää kumppaninsa, mustasukkaisuudesta, joka on pohjimmiltaan pelkoa kumppanin vallasta omiin tunteisiin. Pelkoa, että oma kumppani vertailee... Yksiavioisuus on opittu tapa, ei syntymässä saatu ominaisuus, kuten esimerkiksi seksuaalinen suuntautuneisuus.

Koska seksin harjoittamiselle laitetaan usein ehdoksi pysyvä parisuhde, ettei vaikuttaisi normeista poikkeavalta, pyrkii suuri osa ihmisistä sellaisen saavuttamaan. Usein liian varhain, joten kaikki kokemukset eri kumppaneista jäävät saavuttamatta ja seksi urautuu liian helposti yhden kumppanin kanssa samaksi rutiiniksi. Kuitenkin ihmisistä on esimerkiksi biseksuaaleja melko suuri osa, eikä ole mitenkään erikoista, että seksuaalisuuden etsikkoaikana, murrosiässä ja nuorena aikuisena, kokeillaan eri vaihtoehtoja omalle seksuaalisuudelle.
Hyvän seksin pohjana on myös masturbaatio. Ei voi kertoa toiselle, mistä pitää, mikäli sitä ei itsekään tiedä. Usein kuitenkin naiset nimenomaan väittävät, etteivät masturboi. Ihmiskeho on siitä erikoinen, että elin, jota ei käytetä tapaa menettää toimintakykyään.

Masturbaatio tuntuu kuitenkin olevan tabu, eikä pysyvässä parisuhteessa haluta helposti myöntää, että sille olisi 'tarvetta'. Se nyt kuitenkin on ihan samanlainen, hyvin luonteva, kehon huoltotoimenpide, kuin hampaiden pesu. Tai ainakin pitäisi olla.

Omana mielipiteenäni sanoisin, että sitä on saatu, mitä on tilattu. Seksi on huonoa ja se vähenee, koska mitään, mikä ei pidemmän päälle tuota tyydytystä, ei tavan vuoksi viitsi tehdä. Pornoa syytetään helposti, vaikka oikeasti syy on tunnepuolella ja kommunikaation puutteessa. Ne, jotka nauttivat seksistä ja saavat sitä tyydytyksekseen kylliksi, eivät vastaile gallupeihin sen tiheydestä, eivätkä vertaile elinten kokoja, koska ne ovat täysin merkityksettömiä asioita tyydyttävän seksielämän kannalta. Sitä paitsi, rasittavan heterokeskeisiä.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Lillukka-:
Porno saatta olla suurin syy tähän ongelmaan. Voin hyvin kuvitella nuoren, vasta omaa identiteettiiään ja itseluottamusta kerävään nuoren naisen vertaamassa itseään leikellyihin (silikonit rinnoissa, häppärit pienenetty, yms) ja itselleen mitä tahansa miehen antavan tekevän eroottisen taiteilijaan.

Pornon pitäisi olla kielletty alle 25 vuotiailta kokonaan. Uskon, että paljon terveempi lähestymistapa tulisi seksiin, kun asiat opeteltaisiin itse omia kehon tuntemuksia ja toista kuunnellen.

puhumattakaan nuorista miehistä jotka joutuvat "kilpailemaan" pornofilmien jättimelojen kanssa jotka jaksavat jyystää tuntitolkulla!
 
Jäimpäs taas huuli pyöreänä lukemaan tuotakin litaniaa..."been there, done that" Miten ihmeessä sinä voit yleistää noin, etteivät ne ihmiset vastaa galluppeihin ja kyselyihin kenellä on tyydyttävä seksielämä...Aivan älytöntä hölynpölyä!
Jaa...samapa se on yrittää mitään puolustella, täällä uskovat kaikki kuitenkin vain ja ainoastaan itseään.On synti ja kamala rikos olla onnellinen ja vielä kaameampaa on tulla siitä tänne kertomaan! Olen varmaan aivan tollo kun en vaan älyä lopettaa täällä notkumista. =( Päivät ovat vain niin pitkiä olla yksin työ maalla.(huokaus)
Ja sehän on vielä pahempaa, jos nainen tahtoo keskustella seksistä avoimesti ainakin täällä!!! Hui kamala...se on varmaan joku vanhapiika kullin puutteessa...ihan seko!!!

Se ei vain ole kaikille itsestään selvää, että on olemassa minunkin laisiani naisia, ketkä pitävät seksistä, haluavat puhua siitä ja ovat tyytyväisiä omaan seksielämäänsä...ovat tyytyväisiä omaan seksuaalisuuteensa.

Minulla ei ainakaan ole mitään kiihottumis ja kostumis ongelmaa...ja sitäpaitsi minun ukkoni ainakin saa aina kun haluaa! (Johtunee kaiketi siitä, etten ole kovin nuori nainen =) jo 30+)

Koettakaa vaan tottua minuun...sillä nautin kirjoittamisesta!
 
Ehkä pitäisi yrittää lukea tekstistä jotain muutakin kuin täysin satunnaisesti mainittu oma nimimerkki. Siinä olisi voinut yhtä hyvin lukea Aunet ja Amaliat tai Pirjot ja Pirkot. En ollut ajatellut tekstiäni henkilökohtaisesti kenellekään.

Alkuperäinen kirjoittaja Leena:
Jaa...samapa se on yrittää mitään puolustella, täällä uskovat kaikki kuitenkin vain ja ainoastaan itseään.On synti ja kamala rikos olla onnellinen ja vielä kaameampaa on tulla siitä tänne kertomaan! Olen varmaan aivan tollo kun en vaan älyä lopettaa täällä notkumista. =( Päivät ovat vain niin pitkiä olla yksin työ maalla.(huokaus)
Ja sehän on vielä pahempaa, jos nainen tahtoo keskustella seksistä avoimesti ainakin täällä!!! Hui kamala...se on varmaan joku vanhapiika kullin puutteessa...ihan seko!!!

Määritelmä edellä on täysin omasi, minun tekstiini on turha edes yrittää tuollaista sijoittaa. En ole kommentoinut millään tavoin sinua, vaan olen vastannut aloitusviestiin.

Sinun kirjoittelusi ei ole minulta mitään pois, jos itse tunnet saavasi kirjoittelustasi jotakin, niin hyvä niin. Minä keskustelen mieluiten tällaisessa paikassa hieman yleisemmällä tasolla ja ilman liikoja yksityiskohtia omasta seksuaalikäyttäytymisestäni. Ja minä määrittelen itse, mitkä ovat minun mielestäni liiat yksityiskohdat.

Haluistani minun ei tarvitse vakuuttaa kuin ne, joiden kanssa aion seksiä harjoittaa, muiden mielipiteillä ei ole siinä mitään merkitystä. Pidän kuitenkin avoimesta seksikeskustelusta ja olenkin osaltani pyrkinyt asiallisesti oikomaan monia vinoutuneita uskomuksia esimerkiksi juuri biseksuaalisuudesta.

Täällä ensimmäinen keskustelu, joka mielestäni oli asiallinen ja ilman rasvaisia, pornoleffoista ongittuja, mielikuvituksen tuottamia kokemuksia oli tämä aloitus, johon vastasin. Muutoin keskustelut ovat melko mielenkiinnottomia yhden rivin läähätysviestejä, pelkkää huonosti tuotettua kirjallista b-luokan pornoa.

 
Ehkä pitäisi yrittää lukea tekstistä jotain muutakin kuin täysin satunnaisesti mainittu oma nimimerkki. Siinä olisi voinut yhtä hyvin lukea Aunet ja Amaliat tai Pirjot ja Pirkot. En ollut ajatellut tekstiäni henkilökohtaisesti kenellekään.

Alkuperäinen kirjoittaja Leena:
Jaa...samapa se on yrittää mitään puolustella, täällä uskovat kaikki kuitenkin vain ja ainoastaan itseään.On synti ja kamala rikos olla onnellinen ja vielä kaameampaa on tulla siitä tänne kertomaan! Olen varmaan aivan tollo kun en vaan älyä lopettaa täällä notkumista. =( Päivät ovat vain niin pitkiä olla yksin työ maalla.(huokaus)
Ja sehän on vielä pahempaa, jos nainen tahtoo keskustella seksistä avoimesti ainakin täällä!!! Hui kamala...se on varmaan joku vanhapiika kullin puutteessa...ihan seko!!!

Määritelmä edellä on täysin omasi, minun tekstiini on turha edes yrittää tuollaista sijoittaa. En ole kommentoinut millään tavoin sinua, vaan olen vastannut aloitusviestiin.

Sinun kirjoittelusi ei ole minulta mitään pois, jos itse tunnet saavasi kirjoittelustasi jotakin, niin hyvä niin. Minä keskustelen mieluiten tällaisessa paikassa hieman yleisemmällä tasolla ja ilman liikoja yksityiskohtia omasta seksuaalikäyttäytymisestäni. Ja minä määrittelen itse, mitkä ovat minun mielestäni liiat yksityiskohdat.

Haluistani minun ei tarvitse vakuuttaa kuin ne, joiden kanssa aion seksiä harjoittaa, muiden mielipiteillä ei ole siinä mitään merkitystä. Pidän kuitenkin avoimesta seksikeskustelusta ja olenkin osaltani pyrkinyt asiallisesti oikomaan monia vinoutuneita uskomuksia esimerkiksi juuri biseksuaalisuudesta.

Täällä ensimmäinen keskustelu, joka mielestäni oli asiallinen ja ilman rasvaisia, pornoleffoista ongittuja, mielikuvituksen tuottamia kokemuksia oli tämä aloitus, johon vastasin. Muutoin keskustelut ovat melko mielenkiinnottomia yhden rivin läähätysviestejä, pelkkää huonosti tuotettua kirjallista b-luokan pornoa.

 
Alkuperäinen kirjoittaja Leena:
Jäimpäs taas huuli pyöreänä lukemaan tuotakin litaniaa..."been there, done that" Miten ihmeessä sinä voit yleistää noin, etteivät ne ihmiset vastaa galluppeihin ja kyselyihin kenellä on tyydyttävä seksielämä...Aivan älytöntä hölynpölyä!
Jaa...samapa se on yrittää mitään puolustella, täällä uskovat kaikki kuitenkin vain ja ainoastaan itseään.On synti ja kamala rikos olla onnellinen ja vielä kaameampaa on tulla siitä tänne kertomaan! Olen varmaan aivan tollo kun en vaan älyä lopettaa täällä notkumista. =( Päivät ovat vain niin pitkiä olla yksin työ maalla.(huokaus)
Ja sehän on vielä pahempaa, jos nainen tahtoo keskustella seksistä avoimesti ainakin täällä!!! Hui kamala...se on varmaan joku vanhapiika kullin puutteessa...ihan seko!!!

Se ei vain ole kaikille itsestään selvää, että on olemassa minunkin laisiani naisia, ketkä pitävät seksistä, haluavat puhua siitä ja ovat tyytyväisiä omaan seksielämäänsä...ovat tyytyväisiä omaan seksuaalisuuteensa.

Minulla ei ainakaan ole mitään kiihottumis ja kostumis ongelmaa...ja sitäpaitsi minun ukkoni ainakin saa aina kun haluaa! (Johtunee kaiketi siitä, etten ole kovin nuori nainen =) jo 30+)

Koettakaa vaan tottua minuun...sillä nautin kirjoittamisesta!


olen jo tottunut sinuun. kirjoitat hyvin ja vaikutat olevan ihana nainen.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Lillukka-:
Porno saatta olla suurin syy tähän ongelmaan. Voin hyvin kuvitella nuoren, vasta omaa identiteettiiään ja itseluottamusta kerävään nuoren naisen vertaamassa itseään leikellyihin (silikonit rinnoissa, häppärit pienenetty, yms) ja itselleen mitä tahansa miehen antavan tekevän eroottisen taiteilijaan.

Pornon pitäisi olla kielletty alle 25 vuotiailta kokonaan. Uskon, että paljon terveempi lähestymistapa tulisi seksiin, kun asiat opeteltaisiin itse omia kehon tuntemuksia ja toista kuunnellen.
Tai sitten naiset on nähneet liikaa näitä netin "hevosmiehiä", eikä tavallinen 15-20 cm enää riitä kiihotukseksi.
 
Alkuperäinen kirjoittaja tai sitten:
Tai sitten naiset on nähneet liikaa näitä netin "hevosmiehiä", eikä tavallinen 15-20 cm enää riitä kiihotukseksi.

Tämä myytti se vain jaksaa sitkeästi elää. Jos normikalu, jollainen nyt suurimmalla osalla miehistä on, ei riitä, on naisen syytä silloin panostaa lantionpohjanlihaksistoonsa. Normaali naisen emätin puristuu täysin tiiviisti vaikka lyijykynän ympärille tarvittaessa. Tuntoa emättimessä on ensimmäisen n. 5-10 sentin matkalla, seuraava tuntopiste on yleensä vasta kohdunnapukka, joka saattaa aistia kipua tai tunne voi olla nautinnollinen, mikäli mies sinne osuu. Samalla naisella kuukadenkierrosta riippuen tunne voi olla kumpaa tahansa.

Jos naisen mielestä kumppanin kalusto ei ole riittävä, voi avuksi ottaa vaikka kätensä, fistaamisen ystäviäkin on. Harva nainen valittaa enää tyhjyyttään, mikäli mies kätensä survoo sisään tai sitten on jo syytä käydä kirurgin konsultaatiossa.
 
Alkuperäinen kirjoittaja been there:
Alkuperäinen kirjoittaja tai sitten:
Tai sitten naiset on nähneet liikaa näitä netin "hevosmiehiä", eikä tavallinen 15-20 cm enää riitä kiihotukseksi.

Tämä myytti se vain jaksaa sitkeästi elää. Jos normikalu, jollainen nyt suurimmalla osalla miehistä on, ei riitä, on naisen syytä silloin panostaa lantionpohjanlihaksistoonsa. Normaali naisen emätin puristuu täysin tiiviisti vaikka lyijykynän ympärille tarvittaessa. Tuntoa emättimessä on ensimmäisen n. 5-10 sentin matkalla, seuraava tuntopiste on yleensä vasta kohdunnapukka, joka saattaa aistia kipua tai tunne voi olla nautinnollinen, mikäli mies sinne osuu. Samalla naisella kuukadenkierrosta riippuen tunne voi olla kumpaa tahansa.

Jos naisen mielestä kumppanin kalusto ei ole riittävä, voi avuksi ottaa vaikka kätensä, fistaamisen ystäviäkin on. Harva nainen valittaa enää tyhjyyttään, mikäli mies kätensä survoo sisään tai sitten on jo syytä käydä kirurgin konsultaatiossa.
Enenevässä määrin naisten treffi-ilmoituksissa on minimikokona 20 cm, usein vielä suurempi. Tieto seksistä ja miehen fysiologiasta on ihan selvästi imetty netin pornosivuilta.
 
Alkuperäinen kirjoittaja uusi polvi:
Enenevässä määrin naisten treffi-ilmoituksissa on minimikokona 20 cm, usein vielä suurempi. Tieto seksistä ja miehen fysiologiasta on ihan selvästi imetty netin pornosivuilta.

Hmmm... En ole lukenut sellaisia treffi-ilmoituksia, joissa panostetaan tuon kaltaisiin ominaisuuksiin, enkä varmasti koskaan laittanut itse yhtään sellaista.

Jos olisin mies, kiertäisin todennäköisesti kaukaa sellaiset ilmoittelijat, koska on selvää, että seksin saralla ei tule olemaan mitään herkkua noin tietämättömän ja kokemattoman kanssa.
 
Toisaalta taas vois aivan pokkana iskeä kiinni sellaiseen treffi-ilmoitukseen, missä haetaan jättikalua.
Valehdella sujuvasti, jopa lähettää valokuva "omasta" kakskytsenttisestä ja järkätä treffit lakanoiden väliin.
Kyllä siinä neidin naama vääntyy norsunp...lle kun housuista ponnahtaa keskisormi uhmakkaasti pystyyn:=))
 
Ei tarvitse lukea kuin täällä palstalla joidenkin miesten vastauksia niin en ihmettele, etteivät vaimot halua. Jotkut miehet kirjoittavat naisista, jopa omasta vaimostaan todella ala-arvoisesti ja epäkunnioittavasti, että miehet voivat vain katsoa peiliin niin syy näkyy peilissä miksi kotona joutuu olemaan puutteessa. Seksistä on tehty miesten puolelta rumaa ja likaista, nainen vain joku reikä, jota panna omien halujen tyydyttämiseksi. Ja jos se vaimo yleensä kotona saa tyydyttävää seksiä kyllä se myös seksiä haluaa, tiedoksi vain näille puutteessa eläville "sankareille". Miehistä suurimman osan ajatukset seksistä on suoraan pornoleffoista eikä mitään tajua, että ne naiset vain näyttelevät, saavat siitä palkkaa. Ihan tiedoksi, kun tuntuu, ettei aikuiset miehet mitään tajua. Pilin koollakaan juuri paskaakaan väliä jos osaa vehjettään käyttää ja sen lisäksi käsiään ja suutaan. Jyystäminen saa orkkua harvalle naiselle, siinä muutakin tarvitaan... Jos oma ukko olisi tuollainen kusipää varmasti en antaisi edes säälistä. Mutta kun ei ole kusipää saa ihan milloin haluaa ja mitä haluaa. Ja minä myös.
 
Alkuperäinen kirjoittaja hyvä miehet!:
... miehet voivat vain katsoa peiliin niin syy näkyy peilissä miksi kotona joutuu olemaan puutteessa. Seksistä on tehty miesten puolelta rumaa ja likaista, nainen vain joku reikä, jota panna omien halujen tyydyttämiseksi.

Mitä naisten peilistä näkyy? Reiänkantoteline, joka suostuu itse olemaan pelkkä reikä!

Niin kauan, kun miesten annetaan pitää 'valtansa' seksiteollisuudessa, niin kauan saavat naiset olla typerien stereotypioiden kohteena. On jokaisen naisen omissa käsissä, joskus kirjaimellisesti, kuinka hyvää seksiä hän saa.
Yhtä syyllistä haluttomuuteen tuskin löytyy, mutta on turha syyttää yksin miehiä, naisilla on yhtä suuri vastuu seksielämän ongelmista, ja ennen kaikkea, niiden ratkaisemisesta.
 
Kuka suostuu kuka ei? Ymmärtääkseni ne naiset kotona eivät suostu olemaan pelkkiä reikiä, siksi eivät seksiä sen ukkonsa kanssa haluakaan. Kuka tästä siis kärsii? Miehet täällä tuntuvat enemmän asiasta valittavan. Harvempi nainen valilttaa, että vituttaa kun en halua seksiä mieheni kanssa. Ehkä enintään vituttaa kun aina se mies kerjää. Kun kaveripiirissä asiasta olemme puhuneet paljonkin, monien mielipide on, että eihän nainen tarvitse kuin patterit hieromasauvaan, sillä saattaa saada paremmat kiksit kuin miehen kanssa. Surullista, mutta välillä kai sitten totta.

Ja kyllä molemmilla on vastuu seksielämästä, mutta ikävä kyllä sen jopa täydellinen puuttuminen ei tunnu kaikkia naisia edes vaivaavan. Eikö sen pitäisi kertoa jotain miehille? Ja millä miestä opettaa? Jos mies on mainitsemani mukainen kusipää... peli taitaa olla menetetty? Ei aikuisen miehen ajatusmaailmaa seksistä enää muuta. Jos miehelle nainen on vain pantava reikä niin se on siinä.

Olisi muuten kiva mennä näissä tutkimuksissa pintaa syvemmälle ja kysyä missä kunnossa näiden parien muu elämä on. Luulenpa naisena, että sitä suhdetta kun alkaa raottamaan löytyy muitakin syitä miksi se nainen ei halua. Eikös se mene niin, että nainen haluaa seksiä kun menee hyvin ja mies haluaa seksiä, jotta menisi hyvin?

Ja tuo seksiteollisuuden muuttaminen tuskin onnistuu koskaan, niin tätä maailmaa tuntuu porno/seksi vievän eteenpäin. Ei se sytytä naista eikä muuta miehen ajatuksia, onko sen pornoleffan ohjannut nainen vai mies. Kyse on paljon suuremmasta asiasta kuin pelkkä pornoteollisuus, mies näkee siinä sen mitä haluaakin. Nainen alistettuna ja tavara aina tarjolla, kiimaisessa paketissa. Ja voi kurjuus kun kotona näin ei olekaan. Hohhoijaa tekee mieli sanoa. Ja kun luet näitä kirjoituksia niin kyllä se on miehet, jotka jatkuvasti syyllistävät vaimojaan eivätkä mieti mitään syytä siihen vaimon haluttomuuteen. Kommentit ovat vain tyyliin revohkaa ja rasiaa pitäisi saada. Toivottavasti eivät käytä vaimojensa kuullen noita sanoja.. en ihmettele jos halut häipyvät. Pakko vielä todeta, että onneksi kaikki miehet eivät ole kusipäitä ja onneksi kaikki naiset eivät ole haluttomia.

 
että näet naisen pelkkänä reikänä ???
Ehkä äärifeministin suulla voisi tuollaista puhuttavan ???
Mutta jos siltä tuntuu, niin kaikilla on tilaa. Maailma on suuri.
 
Se on sitten jännä jos pitää naisten puolia ja selittää joidenkin naisten mielipiteitä on lesbo ja sitten tää ihan mahtava: äärifeministi. Etkö muuta keksi? Mikä loukkaa niin paljon, että vastaus on tuo? Jos luet oikein ei nainen minusta ole reikä, vaan nainen alistetaan reiäksi monen miehen taholta. Aikamoinen ero, mutta jos et asiaa tajua niin en voi sille mitään.
 
mutta kun noin jyrkkää kantaa ei juurikaan enää tapaa.
Silloin kun rintsikoita poltettiin, niin se oli maan tapa, mutta nykyään kaikki naiset ( lähes ) ovat niin fiksuja, että eivät koe asiaa noin mustavalkoisena ?
 
Hei,

Pornoteollisuutta tässä on täysin epäloogista syyllistää. Tulokset Suomessa ovat huonontuneet ja ovat huonompia kuin muissa maissa.

Kuka väittää että ulkomailla ei ole pornoteollisuutta tai sen kulutusta samalla tavoin kuin suomessa.

Kuka väittää että pornoteollisuuden kulutus olisi lisääntynyt viime vuosina suomessa? Entäs jos se onkin vähentynyt esim. 20%?

Mielestäni jotakin on tapahtumassa Suomessa. Allekirjoitan tuon tutkimuksen, koska mielestäni meidän perheessäkin seksi on vähentynyt yli 20% kertoina ja fiiliksinä enemmänkin. Ollaan alle tuon tutkimuksen keskiarvon. Sinänsä mitään orgasmivaikeuksia ei ole, mutta allekirjoitan väitteen että enemmällä seksillä olisin onnellisempi.

Jos jotakin syytän niin vaatimuksia "suuren kiihkosta" ja "pitkistä esileikeistä".

Naistenlehdet. Nuo entisaikojen feministien ja superäitien hautomot. Kasvatuksenne on tuottamassa tulosta. Mitäpä jos sanoisitte että pankaa aina jos vähänkin huvittaa ja joskus ihan muuten vaan. Mitäpä jos niiden miesten köriläiden vuoksi keksisi vinkkejä miten vietellä?

Äskeisen kappaleen kirjoitin melkein tosissani. Varmaan on muutakin kummaa tapahtumassa, mutta pornossa en mitään kummoista muutosta ole huomannut vuosikymmeniin.
 
Alkuperäinen kirjoittaja ed hyvä miehet:
Ja kyllä molemmilla on vastuu seksielämästä, mutta ikävä kyllä sen jopa täydellinen puuttuminen ei tunnu kaikkia naisia edes vaivaavan. Eikö sen pitäisi kertoa jotain miehille? Ja millä miestä opettaa? Jos mies on mainitsemani mukainen kusipää... peli taitaa olla menetetty? Ei aikuisen miehen ajatusmaailmaa seksistä enää muuta. Jos miehelle nainen on vain pantava reikä niin se on siinä.

Olisi muuten kiva mennä näissä tutkimuksissa pintaa syvemmälle ja kysyä missä kunnossa näiden parien muu elämä on. Luulenpa naisena, että sitä suhdetta kun alkaa raottamaan löytyy muitakin syitä miksi se nainen ei halua. Eikös se mene niin, että nainen haluaa seksiä kun menee hyvin ja mies haluaa seksiä, jotta menisi hyvin?

Minun kokemukseni mukaan hyvin harva seksikumppani on piittaamaton toisen nautinnosta, vaan päinvastoin, siitä koetetaan kantaa niin paljon vastuuta, että se muuttuu jo yliyrittämisen puolelle. Ja siinä missä on naisia pelkkinä reikinä pitäviä miehiä, on myös miehiä pelkkinä kyrvänlisukkeina pitäviä naisia.

Ihminen sopeutuu hyvin eri tilanteisiin, seksi ei ole elintärkeä toiminto kuten syöminen tai juominen, vaikka yhtä luonnollinen kuitenkin. Jos elämässä on paljon muuta kuormittavuutta, siirtyy energia välttämättömiin tarpeisiin ja valitettavasti erotiikka siirtyy siinä vaiheessa arvojärjestyksen alempaan päähän.

Seksin saralla voi oppia niin kauan kuin haluja on ja vehkeet toimivat. Kysymys on siitä, miten paljon on valmis tekemään työtä murtaakseen vanhoja, ehkä syvällekin sisäistettyjä, toimintamalleja ja haluaako siihen ylipäätään muutosta. Väkisin ei voi ketään opettaa. On helpompaa keskustella seksistä nimimerkin takaa useiden eri kumppaneiden kanssa rivostikin, kuin siirtää sitä käytäntöön oman kumppanin kanssa.

Hyvin yleiset fantasiat, kuten sitominen ja tai 'väkisin otetuksi tuleminen', 2 m+ n tai päinvastoin, ryhmäseksi, saman sukupuolen kanssa seksi, jäävät yleensä vain omaan päähän pyörimään fantasiaksi, eikä sitä edes kehdata kumppanille tunnustaa, saati kumppanin kanssa kokeilla. Eikä kokeilut tietenkään kaikille sovikaan.

Yleistys, että nainen haluaa seksiä vain silloin kun menee hyvin ja mies taas siksi, että menisi hyvin, on hyvin karkea. Eivät aikuiset miehet ja naiset niin paljoa tunnekartaltaan toisistaan poikkea. Minun on vaikea kuvitella, että kukaan mies kiihottuisi rakastelemaan kumppaninsa kanssa, joka aiemmin on huutanut naama punaisena tekemttömistä töistä tai poikien kanssa kaljalla luuhaamisesta. Ihan samoin kuin nainen, joka työpäivänsä päätteeksi tekee kaikki kotityöt tai kantaa muutoin päävastuun perheestään, ei ehkä ole kovin energinen rakastajatar makuuhuoneessa enää sen jälkeen.
 
Kuvastaisiko uusin seksitutkimus ihmisten luottamuksen vähenemistä suhteessa toisiinsa, epävarmuuden lisääntymistä, pettämisten yleistymistä, rakkaudettomuutta, nuorten naisten vanhempien avio-ongelmia ja pelkoja elämän hukkaamisesta seksielämän ja onnettomien suhteiden vuoksi?

Seksi ei ole mitään muusta elämästä ja kokemuksista irrallista. Kun puhutaan yleisen luottamuksen heikentymisestä jopa rahamarkkinoiden yhteydessä, niin miksei seksin saralla. Seksillä, jos millä, varsinkin naiselle - nuorelle naiselle, jonka pintaa epäonniset kokemukset eivät vielä ole kovettaneet - on suuri tunnemerkitys.

Epävarmuus luottamuksesta, seksitaudit, raskauden pelko edelleenkin ehkäisyn mahdollisesti pettäessä ja riski päätyä yksinhuoltajaksi tai päävastuuseen lapsesta ovat niin vahvoja tekijöitä tuomaan epävarmuutta. Yhteiskunta ei turvaverkkoineen pysty poistamaan henkistä turvattomuutta eikä ehkäisykään pelkoa jätetyksi tulemisesta.

Kaiken seksuaalivalistuksen, seksitaitojen harjoittelun ja miehen tyytyväisenä pitämisen tärkeydestä viestimisen sijaan saattaisi olla olennaisempaa kertoa, miten saadaan ihmisten välinen luottamus pysymään. Ehkä naisetkin siten osaisivat luonnostaan nauttia enemmän seksistä.

Kuka tahansa nainen luultavasti takaraivossaan ymmärtää, että jos hyvää ja toimivaa seksisuhdetta pitäisi yrittää vain sen vuoksi, että mies olisi tyytyväinen eikä lähtisi vieraisiin tai jättäisi, niin seksistä ei osaa nauttia luottavaisena, täysin rinnoin. Takaraivon viisautta onkin silloin, ettei alapää kostu.
 
Aamulehden toimittajan blogista poimittu näkemys, että vanhemman miehen ja nuoren naisen suhteet toimisivat paremmin, tukee jollain tavoin ajatusta, että seksistä nauttiakseen nainen kaipaa turvallisuutta. Tunne voi olla jopa näennäinen, mutta toimii silti.

Paljon puhutaan siitä, että nuori nainen hakee turvallisuutta suhteessa vanhempaa mieheen. Vanhempi mies voi olla taloudellisen turvan lähde, mutta usein myös siten, että vanhalla ei mitä todennäköisimmin ole varaa pettää nuorta naista. Vanhenevan miehen yksinäisyyden pelko on suuri. Nainen vaistoaa sen.

Lisäksi seksuaalinen aktiivisuus kohtaa vanhenevan miehen ja nuoren naisen suhteessa. Molemmat haluavat harvoin. Seksiin ei naisella ole sellaista pakkoa kuin nuoren uroon kanssa. Vanhemman miehen kanssa nainen voi olla jopa se aktiivisempi kumppani. No, seksielämä voi kukoistaa, mutta seksuaalisuuden ydin, lisääntyminen vähenee.

Väestön degeneraation on "normaalin" seksuaalisuuden heikentymisenkin vuoksi todellisuutta tulevaisuudessa. Sitä ei edes pelasta nuori taikkunainen keski-ikäisen miehen käsipuolessa. Päinvastoin se vie sen vähäisenkin luottamuksen nuoren suomalaisen naisen uskosta toimivaan parisuhteeseen.
 

Similar threads

L
Viestiä
0
Luettu
421
Seksi
lisää seksiä
L
D
Viestiä
10
Luettu
2K
Seksi
Darvinisti
D
T
Viestiä
1
Luettu
2K
Seksi
Jaska-Setä
J
T
Viestiä
5
Luettu
7K
Seksi
naapurin tyttö
N

Yhteistyössä