"Suomalaisten on syytä varautua taantumaan". Omat vinkkisi?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Paradoksi
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
P

Paradoksi

Vieras
Outoa tekstiä Ylellä:

"Talousasiantuntijat arvioivat, että Euroopan talouskriisin vaikutukset alkavat pian näkyä myös Suomessa. Tavallisilla kansalaisilla ei ole syytä huoleen, mutta esimerkiksi suurta lainanottoa kannattaa nyt harkita."

Kansalaisilla ei ole syytä huoleen, mutta kriisi iskee ja velkaa pitää välttää. Mielestäni silloin kyllä syytä huoleen löytyy.
Miten Sinä aiot menetellä?
Omalla kohdallani velkaa ei onneksi ole, eikä tule. Säästöjä on. Tulee vaan mieleen, että onko niistä kohta mitään iloa euroina. Pitäisi ehkä vaihtaa valuuttaa, joka ei ole tuhoon tuomittu.


"Suomalaisten on syytä varautua taantumaan" | Velkakriisi | Teemat | YLE Uutiset | yle.fi
 
No mitäpä tässä oikeen voi. Velka kyllä löytyy jo muutaman vuoden takaa. Se pelottaa, että tämän kertaisesta kriisistä ei kyllä "taantumaa" saa mitenkään, vaan maailmanlaajuinen jättilama on kuvaavampi termi.
 
Velkaa on ja se pysyy, otettiin lisääkin. Ajateltiin tehdä ihan töitä ja elättää itsemme sillä, maksaa velka pois ja silleen. Aika simppeliä..

Jos ei ole turhan kranttu niin töitä löytyy aina, ei ehkä omalta alalta mutta jotain on aina tarjolla.
 
Ei ole velkaa paitsi muutama tonni opintolainaa. Ei olla myöskään ottamassa, vuokra-asunto on tässä vaiheessa muutenkin meille sopivin asumismuoto. Pärjätään paljon vähemmälläkin kuin tällä hetkellä. Lisäksi osa palkoista tulee ulkomailta, maista jossa ei ole eurokriisiä.

Jos Suomessa tulee ihan kauhea tilanne ja mies irtisanottaisi jostain syystä, niin lähdemme sitten taas muille maille vierahille työn perässä.
 
Jos Suomessa tulee ihan kauhea tilanne ja mies irtisanottaisi jostain syystä, niin lähdemme sitten taas muille maille vierahille työn perässä.

Tuo mahdollisuus vaihtaa maisemaa vaikka pallon toiselle puolelle on varmasti mukava tiedostaa. Ei se itsellenikään aivan mahdoton ole ja välillä toki pyörii mielessä. Kahvilabaarin perustaminen väli-amerikan trooppisille rannoille voisi olla mun juttu.
 
  • Tykkää
Reactions: ansarikukka
Jos on jo asuntolainaa niin mitäs siinä sitten voi oikein tehdä? Ei muuta kuin maksaa sitä lainaa pois. Myymään me ei ainakaan aleta, on ihan kohtuullinen laina ja asuntokin sopivan kokoinen (ei liian pieni eikä liian iso eli ei turhia neliöitä mitä maksella). En tiedä olisiko nyt oikea hetki sitten vaan maksaa lainaa pois mahdollisimman paljon?

Meillä on kylppäriremppa suunnitteilla eli ollaan vielä lisääkin ottamassa lainaa.
 
No niinku täällä on jo todettu, asunnon ostaminen niiden nykyisillä hinnoilla on nyt hölmöläisen hommaa. Hinnat tulevat vielä alas tuntuvasti ja tilanne, jossa velkaa on enemmän, kuin asunnosta kukaan haluaa maksaa, on todella huono. Säästäminen on ollut oma taantumasuojaukseni jo jonkin aikaa.
 
Onneksi lainaa ei ole, mutta työpaikka on tosi suhdanneherkällä alalla. Ehkä sitten opiskelen jonkun ammatin mistä saa helpommin töitä, jos työpaikka lähtee. Säästöjä on jonkun verran, ja yritän katsoa ruokakaupassa mitä ostan.
 

Yhteistyössä