Suomalais-romanialainen jalkapalloilija Tomi Petrescu ei ole koskaan käynyt Romaniassa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Mummomainen
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Mummomainen

Aktiivinen jäsen
24.01.2010
4 653
2
36
Tai siis ainakaan vuoteen 2004 mennessä.

Tällainen, hieman jo vanhempi juttu sattui sattumalta silmääni.

Romania kiinnostui Tomi Petrescusta - Ilta-Sanomat

"Tomi Petrescu on hämmentynyt ja imarreltu Romanian päävalmentajan yhteydenotoista.

- Haluan tulevaisuudessa pelata Suomen A-maajoukkueessa. Olen suomalainen, vaikka Romania on jalkapallossa selkeä kakkossuosikkini. En ole edes käynyt Romaniassa."

Poika oli tuolloin jo 17-vuotias eikä ollut kertaakaan käynyt isänsä kotimaassa. Herättää kyllä ihmetystä. Kuitenkin kun isä on ihan lapsen elämässä mukana niin miksi ei ole vienyt lastansa tutustumaan myös omaan kotimaahansa ja mahdollisesti sukuunsa, jos sukua siellä on. Romania on kuitenkin kohtuullisen lähellä Suomea ja sinne matkustaminen, edes kerran, ei ole kenellekään varmasti rahasta kiinni. Lapsellakin isän sukunimi niin on saanut varmasti joka kerta selittää nimensä ja uskoisin, että on ehkä hävettänytkin jos on kysytty jotain Romaniasta ja sitten vastannut, ettei ole koskaan siellä käynytkään. Jotenkin noloa, kun siis kyseessä ei ole mikään sotaa käyvä maa eikä liian kaukana oleva maa.

Ihmetyttää nämä vanhemmat, jotka eivät lapsiaan vie tutustumaan omaan maahansa.
 
Tomi Petrescun isän puolen lähisuku asuu Suomessa, Jyväskylässä. Heillä ei ole paljoa sukua Romaniassa, eikä kukan suvusta kaipaa sinne erityisesti. Ei kannata mennä tekemään omia päätelmiä ja tuomita sen puolesta.
 

Yhteistyössä