sukukaffittelu

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja leipuri hiiva?
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Muffinit on kyllä helppoja ja nopeita tehdä, ja niistä yleensä tykätään. Mutta jos paljonkin sukua tulossa, niin pitäisikö olla enemmäkin tarjottavaa? Suolaiseksi helppoja esim. sulhaspiirakat pakasteesta, paistuu nopsaan ja päälle käy lähes kaikki graavikalasta tuorejuustoon.
 
noi sulhaspiirakat onki hyvä idea. muinoin niitä paljon käytin, mutta nyt onkin jäänyt ihan unholaan.. onkos teillä vinkata jotain hyvää suklaakakun ohjetta?
 
täytekakku oli täälläkin aluksi toiveissa, mutta ihan kauhia kynny alkaa sitä tekemään;) kerran oon pojan synttäreille tehnyt ja se oli ihan täysi katastroof.:D
tähänkin siis kyllä mielelläni otan vastaan neuvoja, miten saa takuulla onnistumaan;)
 
Suklaamuffinseja vaan, helpompaa kuin suklaakakku. Täytekakkupohja pitää jaksaa vatkata kunnolla, siis sokeri-munavaahto ihan vaaleaksi ja osa jauhoista perunajauhoja. Paistaessa ei saa tärähtää, eli ei hyppimistä uunin edessä tai luukun aukomista kesken paiston!
 

Yhteistyössä