Suklaanvalmistuskurssi tms polttareihin???

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kaaso
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

kaaso

Vieras
Tälläsen idean olen joskus telkussa nähnyt ja kiinnostaisi kovin. Missäköhän pk-seudulla olisi moisia? Ja mitä kustantaa?? Onko kenelläkään tietoa ja/tai kokemusta moisesta???

Muukin kuin suklaan valmistus tervetullut idea. Herkku-juttuja siis. :D
 
No esim joo. Mutta tiedän, että esim Helsingin keskustassa on joku pienempikin paikka moiseen? Voisi olla kivempi ja ehken huokeampikin?? Ehkä joku konditorian tapainen tms. Telkkarissa nähnyt myös oliko Porvoossa tälläisen paikan... Vähän hakusessa koko homma vielä, google laulaa... :D
 
Suklaanvalmistuksesta en tiedä, mutta meillä oli polttareissa suklaanmaistelua. Suklaapuodeista kannattaa kysellä tai sitten ostaa sieltä erilaisia suklaita maisteltavaksi jossain muualla omalla porukalla.
 
Käypäs katsastamassa tälläinen http://www.chjoko.com/ sijaitsee Helsingissä Liisankatu 9. Siellä järkätään Suklaatasting, Suklaa- ja viinitasting sekä suklaajälkkärikurssi. Ja on muuten ihana paikka! Suosittelen.
 

Yhteistyössä