Sopiiko tämä ruoka laihduttajalle?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "mie"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

"mie"

Vieras
Tein "pikakaalilaatikon" eli paistokasariin laitoin tilkkaan rypsiöljyä pehmenemään reilun desin sipulisilppua. Siihen sit sekaan 400g kaalia, kolme porkkanaa, eilun desin riisiä, vettä, pienen lorauksen siirappia ja kasvisliemikuution. hauduttelin kannen alla, kunnes kaali pehmyttä ja riisi kypsää.

Aamuisin syön kaurapuuron, päivällä kana- tai tonnikalasalaatin (vihreä salaatti, 2rkl salaattikastiketta), iltapvällä maitorahkaa marjoilla/mehukeitolla ja iltapalana hedelmää tai pari ruisleipäviipaletta tai uudelleen rahkaa. Yleensä päivällisellä kasvisruokaa tai kanaa tai kalaa vihannesten kera, ehkä hiukan perunaa/pastaa/riisiä.

Teen vähintään tunnin ripeitä kävelyitä 2-5 krt vkossa. Välillä lisäksi kotijumppaa. Painoa on nyt hiukan vajaa 90kg, pituutta noin 175. Mitä luulette, hoikistunko mä tällä tiellä jatkamalla? Onko tossa tarvittavat aineet tasapainossa?
 
[QUOTE="hei";21898595]Ton siirapin jättäisin ja myös liemikuution, mausta mielummin aidoilla mausteilla äläkä lisäaineilla![/QUOTE]

No sitä siirappia oli ehkä 1/2dl, allekin. Mun mielestä kaaliruoka kaipaa hiukan makeutta :) Mut onko noi ok ruuat muuten. Mä yritin laskea kaloreita ja päivässä niitä kertyy alle 1500. Onkse ok?
 

Yhteistyössä