"Geishat ja prostituutio
Käsitys geishojen prostituutiosta on etupäässä harhaluuloa. Toiset geishat kustantavat elämisensä ja kimononsa pelkästään seuralaisina, kun taas toiset geishat tutustuvat lähemmin kanta-asiakkaaseen, josta saattaa tulla pitkäaikainen suojelija, danna. Usein suojelija on kiinnostunut japanilaisesta kulttuurista ja sen ylläpitämisestä. Dannalla ja geihalla saattaa olla suhde niin tunne-, talous- kuin intiimielämän puolellakin. Siitä huolimatta geisha saa itse päättää, mitä hän haluaa tehdä ja mitä ei. Mikään ei estä geishaa seurustelemasta tai olemasta naimisissa. Muutamat geishat menevät myöhemmin naimisiin suojelijansa kanssa, vaikka usein iltatilaisuuksissa vieraina olevat miehet ovat itsekin tahollaan naimisissa. Japanilaiseen kulttuuriin kuuluu geisha-tilaisuuksien salliminen myös aviomiehille. Kaikkein varakkaimpien miesten perheetkin saattavat osallistua tilaisuuksiin. Geishat voivat viihdyttää esityksillään myös naisia.
Aitojen geishojen lisäksi Japanissa on ollut ja on edelleen geishoiksi itseään kutsuvia prostituoituja. Heidän toimenkuvaansa ei ole kuulunut muuta kuin asiakkaan seksuaalinen tyydyttäminen. Harhakäsitys geishojen prostituutiosta johtuukin juuri heidän toiminnastaan. Toisen maailmansodan jälkeen monet geishatalot ajautuivat konkurssiin, ja useat geishat joutuivat muihin ammatteihin, pääasiallisesti prostituoiduiksi.
Ennen tayuu- ja oiran-naiset olivat korkealuokkaisia kurtisaaneja ja vastasivat osittain geishoja, sillä heidänkin toimenkuvaansa kuului moninaisten taiteenlajien osaaminen. Ulkoiselta olemukseltaan he olivat erityisen näyttäviä, mutta länsimaisesta näkökulmasta geishaa muistuttavia. Yhdennäköisyys voi olla osana länsimaista harhaluuloa geishojen prostituutiosta."