Serenaan vai Flamingoon? Kummastakin hyvät ja huonot puolet.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vesipuistoon mieli
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vesipuistoon mieli

Vieras
Ollaan tulossa pääkaupunkiseudulle kesälomamatkalle. Kaksi vrk hotellissa ja toisena päivänä mennään lintsille, mutta toisena sitten esim. kylpylään tai Heurekaan. Todennäköisesti joku vesipuisto olisi suosikki. Tuo Flamingohan on uudempi ja paljon kehuttu, mutta onko Serena ihan huono?? Onko siellä mitään plussia? Meillä eri ikäisiä lapsia kun kaksi perhettä tulossa 2- 15 vuoden haarukalla.
Kiitos jos joku viitsii vastailla
 
Serenassa en ole käynyt,mutta Flamingo oli tosi hyvä paikka. Liukumäkiä ja altaita löytyi vauvasta vaariin sopivia. Ja pukuhuoneet olivat hyvässä kunnossa,kaapit pelasivat ilman ongelmia.
 
Me asumme lähempänä Serenaa, mutta mennään mielummin Flamingoon.

Serenan plussat:
+ uintiaika ei rajattu, paitsi iltalipuilla
+hyvät liukumäet
- paljon venäläisiä, ainakin ennen oli
- talviaikaan siellä palelee
- jotkut paikat rapistuneet
Flamingo:
+ siistimpi
+ meidän mielestä kivemmat altaat, varsinkin ihan pienille
+ kaikki muu, mitä Flamingosta löytyy (mm. keilailu ja hoplop)
- lyhyt uintiaika, toisaalta ei oo jaksettu pidempään ollakaan

Jos rahat riittää, niin menkään Flamingoon ja Heurekaan, ovat lähellä toisiaan.
 
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
Ok. Kiitti, ehkäpä se Flamingo kuitenkin on suunta:) Onko siellä noita ulkoaltaita/liukumäkiä? Serenan sivuilla niistä oli ainakin kuvia.

Flamingossa ei ole ulkoaltaita lainkaan, eli hyvällä kelillä Serena on kyllä parempi paikka.

Flamingossa kannattaa tietysti mennä Flamingon hotelliin. Mitkä hotellit sulla on vaihtoehtoina?
 
Flamingossa on vaan niitä sisäaltaita ja hinta-laadusuhde normaalihinnalla ei todellakaan ole kohdallaan. Ongelmallisin kohderyhmä Flamingoon on sellaiset 4-7 -vuotiaat jotka eivät ehkä osaa uidakaan ja eivät sääntöjen puitteissa saa mennä liukumäkiin (paitsi siihen yhteen) mutta joille ei kahluuallas enää tyydytä tarpeita. Mahtaako 15-vuotiaskaan enää Flamingossa viihtyä kun niitä mäkiä ei montaa ole.

Serenassa en ole käynyt kuin itse lapsena, silloin se oli ihan kiva paikka kun osasi jo täysin uida ja saattoi mennä siellä missä itse tykkäsi.
 
eikö serena oo enemmän niinkuin vesipuisto ja flamingo kylpylä. Serenassa paljon eri liukumäkiä, flamingossa ei todellakaan ollut montaa (ei ulkoliukuja/altaita). Serenassa tosin tullut viimeksi käytyä lapsena, eli en tiiä millanen paikka se nykyään on.
 
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
Niin ja vielä. Mikä noista sokoshotelleista olisi kivin ajatellen kahden yön yöpymistä ja noita kohteita?
Flamingo sitten tietenkin. :) Tällöin saatte huonehintaan sen uimalipunkin. Se lippu on aika naurettavan kallis. Ja Flamingosta on lyhyt matka Heurekaan. Ei nyt ihan kävelymatka mutta kuitenkin, ei pitkä matka.
 

Yhteistyössä