Se on muuten uskomattoman helppoa kun on vain kaksi lasta kotona! :)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Madicken04
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Madicken04

Aktiivinen jäsen
26.11.2004
24 106
1
36
Keskimmäinen on nyt ensimmäistä kertaa viikonloppuhoitopaikassa ja esikoisen ja kuopuksen kanssa ollaan keretty tekemään kaikenlaista. Leivottiin patonkeja aamupalaksi, ulkoiltiin pari tuntia, tehtiin ruoka ja syötiin. On tehty isompi siivous, pesty/kuivailtu/viikkailtu/silitetty pari koneellista pyykkiä, lettutaikina odottelee paistajaansa. Silti ollaan keretty leikkimään ja lueskelemaan ja kaikkineen viettämään rento päivä. :)

Yllättäin huomasin että mieskin pääsee jo puolen tunnin päästä töistä. Normaalisti tuota odotellessa kerkiää jokusen kerran päivän aikana vilkuilemaan kelloa... :D
 
On hassua, että vaikka lapsiluvusta puuttuisi hetkellisesti joku rauhallisimmasta päästäkin oleva, niin jotenkin se vaikuttaa porukan kokoonpanoon rauhoittavasti. Monta kertaa todettu ja näin koettu. Nyt esikoinen kyläilemässä vielä hetkisen, meillä yksi vieraileva lapsi. Hienosti sujuu leikki yhdessä kaikilta viideltä.
 
  • Tykkää
Reactions: Madicken04
Alkuperäinen kirjoittaja riiviöiden äiti;27106950:
Kuullostaa hyvälle :)
Haitteko paikkaa vain tytölle vai myös esikoiselle omaa? Pääasia että kaikki saa jotain, keskimmäinenkin omaa aikaansa ja huomiotansa.

Molemmille haettiin, ei kuitenkaan saatu samalle viikonlopulle vaan esikoinen oli tuolla jo viime viikonlopun. Toisaalta kiva näinkin, kaksi kevyempää viikonloppua ja näin paremmin aikaa kaikille. :)

Vähän jännitettiin taas miten tyttö tuonne jää mutta hienosti meni kun isä hänet eilen sinne saatteli. Oli tarkoitus että mies jäisi sinne siihen asti kunnes käyvät nukkumaan, mutta kuuden aikaan tyttö jo totesi että: "Ellinoora (mukana oleva nukke) nukkuu, nyt isi kotiin!".
 

Yhteistyössä