Trump kertoo vain totuuden.
Ei hän väittänyt Ukrainan hyökänneen Venäjälle, vaan sanoi että koko sota oltaisiin voitu välttää, mikäli Ukraina olisi suostunut neuvottelemaan Venäjän turvallisuushuolista ja lakannut pyrkimästä sen vihollisen Usan/Naton sotaliittoon.
Trump kertoo edellisistä Usan hallitsijoita poiketen rehellisesti miksi he ovat rahoittaneet Ukrainaa 2000 luvulla miljardeilla taaloilla, eli saadakseen maan luonnonvarat Usa/länsimaiden hallintaan.
Tosiasia on, ettei Usa halua enää sotia Ukrainan avulla proxysotaansa Venäjää vastaan ja euroopankin johtajien olisi aika lopettaa valeensa länsimaisten arvojen puolustamisesta ja lakattava rahoittamasta mieletöntä sotilaiden tappamista Ukrainassa.
Onneksi Venäjä on vältellyt siviiliuhrien muodostumista ja kuolleiden siviilien määrä on edelleen pieni.
Sodan loputtua rahan hukkaan heittäminen voidaan lopettaa ja aloittaa Ukrainan maaperän rikkauksien esiinkaivaminen kaikkia hyödyttävällä tavalla, Usaa, Venäjää ja eurooppaa.
Toivottavasti myös Ukrainan sijaissodastaan kärsinyt kansa saa saaliista oman osansa, edes osan, eikä kaikki massit valu edelleen Ukrainan oligarkeille ja kansainvälisille sijoittajille.