Sain sydänkohtauksen, exä ei usko

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kolmikymppinen
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

kolmikymppinen

Vieras
Sain toisen kerran elämässäni sydänkohtauksen kaksi viikkoa sitten. Katsoin netistä ja kaikki oireet täsmäsivät. Puristava kipu ja pahoinvointia, kesti noin 20 minuuttia. Piti mennä selälleen hetkeksi. Viimeksi sain samanlaisen sydänkohtauksen viime syksynä. Valittelin asiaa ex-naistystävälle, mutta hän ei usko vaan väittää ettei 32-vuotias mies mitään sydäreitä saa. (Todellisuudessa ei katso ikää.)

Tiedän nyt että olisi pitänyt mennä heti lekurille, mutta tajusin vasta pääsiäisenä että ne olivat sydäreitä. Miten saan ex-naisystävän vakuutettua asiasta? Olen tottunut keskustelemaan terveydestäni hänen kanssaan, mutta eron jälkeen exästä on tullut skpetisempi sairauksieni suhteen.
 
Ekg:ssä näkyy vanhatkin sydänkohtaukset, koska osa sydänlihaksesta on mennyt kuolioon. Kannattaisi varmaan käydä lääkärissä, koska todennäköisesti kolmas kerta toden sanoo ja exäs saa seuraavaksi kutsun sun hautajaisiin...
 
[QUOTE="vieras";26047585]Mitä se exällesi edes kuuluu. Mene lääkäriin, lääkärille sun kuuluu puhua näistä eikä exälle.[/QUOTE]

Näin eikä varmasti ollut sydänkohtaus. Ap on just sellasta urpoporukkaa jotka päättä itse mikä diagnoosi hälle kuuluu...
 
Vähänkö on taas narisijoita liikenteessä. Ja en siis viittaa aloittajaan. Aloittajalle sen verran, että käväise lääkärissä. Sydänkohtaukset eivät ole leikin asia. Ja jos sinulle on kovin tärkeää se, että exäsikin ottaa asian todesta, niin parasta on aloittaa siitä, että otat itsekin. Eli mars vaan lääkäriin. :)
 
  • Tykkää
Reactions: Heartless Bitch
Sain toisen kerran elämässäni sydänkohtauksen kaksi viikkoa sitten. Katsoin netistä ja kaikki oireet täsmäsivät. Puristava kipu ja pahoinvointia, kesti noin 20 minuuttia. Piti mennä selälleen hetkeksi. Viimeksi sain samanlaisen sydänkohtauksen viime syksynä. Valittelin asiaa ex-naistystävälle, mutta hän ei usko vaan väittää ettei 32-vuotias mies mitään sydäreitä saa. (Todellisuudessa ei katso ikää.)

Tiedän nyt että olisi pitänyt mennä heti lekurille, mutta tajusin vasta pääsiäisenä että ne olivat sydäreitä. Miten saan ex-naisystävän vakuutettua asiasta? Olen tottunut keskustelemaan terveydestäni hänen kanssaan, mutta eron jälkeen exästä on tullut skpetisempi sairauksieni suhteen.

Mene sinne lääkärille. Jos olisit saanut sydärin? Olisitko nyt kertomassa tätä?
 
Suosituksia pienempi veren D-vitamiinipitoisuus saattaa altistaa aivoinfarktin kehittymiselle, tuore yhdysvaltalaistutkimus osoittaa. Tätä ennen D-vitamiinin vähyys on yhdistetty mm. sydän- ja verisuonitautien riskiin, mutta aivoinfarkteja ja muita aivohalvauksia koskevat tulokset ovat olleet epäselviä.

Tutkimuksessa riski sairastua aivoinfarktiin oli suurentunut naisilla, joiden veren D-vitamiinipitoisuus oli keskimäärin 35 nmol/l, kun vertailukohtana olivat naiset, joiden pitoisuudet olivat keskimäärin 77 nmol/l. Suomessa normaaliarvona pidetään noin 40–80 nmol/l:n pitoisuuksia, joka on aivan liian alhainen.

Yhteydet havaittiin mittaamalla veren D-vitamiinipitoisuudet vajaalta viideltäsadalta keskimäärin 60-vuotiaalta aivoinfarktiin sairastuneelta naiselta. Heitä verrattiin yhtä moneen terveeseen ikätoveriin. Sama tulos tuli aikaisempien tutkimusten tuloksia yhdistelleessä meta-analyysissä, joka perustui 1 200 aivohalvauspotilaan tietoihin kuudesta eri tutkimuksesta.

Uutispalvelu Duodecim


""Mitä vähemmän seerumissa on D-vitamiinia, sitä jäykemmät ovat valtimot, osoittaa uusi suuri kansainvälinen tutkimus. Yhdysvaltain terveysviraston rahoittamaan tutkimukseen osallistui yli 1200 terveen kirjoissa olevaa noin 70-vuotiasta henkilöä. Tulokset puoltavat D-vitamiinin käyttöä sydän- ja verisuonitautien ehkäisyssä ja hoidossa.""
D-vitamiini ja valtimonkovettumatauti - Terveysuutiset - Tohtori Tolonen


""" Kööpenhaminan yliopistosairaala mittasi yli 10 000 naisen ja miehen seerumin D-vitamiinin pitoisuuden (S-D-25) ja seurasi heitä 29 vuotta. Sinä aikana kuoli 6747 henkilöä ja 3100 sairastui sepelvaltimotautiin ja 1635 sydäninfarktiin. Sairastuneiden ja kuolleiden S-D-25 oli pienempi kuin terveinä säilyneiden. Tulokset puoltavat viranomaissuositusta runsaampaa D-vitamiinin käyttöä ruoan lisänä. S-D-25:n viitearvo on 75–150 ja turvaraja 400 nmol/l. EU nosti äsken D-vitamiinin päiväannoksen rajan 100 mikrogrammaan (µg).

Tutkimusta johti tohtori Peter Brøndum-Jacobsen, ja aineistona oli 10 170 tavallista tanskalaista naista ja miestä, jotka eivät käyttäneet D-vitamiinilla rikastettuja elintarvikkeita. Tutkitut osallistuivat Copenhagen City Heart Studyyn. Seerumin D-vitamiinin pitoisuudet (S-D-25) mitattiin ja luokiteltiin neljään ryhmään pienistä suuriin. Alimman neljänneksen lukemat korreloivat sepelvaltimotaudin, sydäninfarktien ja ennenaikaisen kuoleman riskiin. Alimpien arvojen ryhmässä (<25 nmol/l) sepelvaltimotaudin riski oli peräti 40 prosenttia, sydäninfarktin riski 64 % ja varhaisen kuoleman riski 57 % suurempi kuin viitearvojen mukaisten S-D-25-lukemien ryhmässä (?75 nmol/l). Sepelvaltimotaudin ja sydäninfarktin kombinoitu riski oli lähes kaksinkertainen (81 % suurentunut). Sydäninfarkti (sydänlihaksen salpauspesäke) johtuu siitä, että sepelvaltimot ahtautuvat ja/tai tukkiutuvat.

Samat tutkijat osoittivat aikaisemmin samasta Copenhagen City Heart Studyn aineistosta, että matala S-D-25 (<25 nmol/l) liittyy aivohalvauksen riskiin (Annals of Neurology 2012). Tällaiset pitoisuudet ovat Suomessakin yleisiä henkilöillä, jotka eivät nauti D-vitamiinia ruoan lisänä.

Tutkijat analysoivat vastaavia tuloksia muista tutkimuksista, joita kertyi yhteensä 17–18 kappaletta. Niissä matalimman neljänneksen S-D-25-pitoisuudet liittyivät 39 % suurentuneeseen sepelvaltimotaudin riskiin ja 46 % suurentuneeseen kuoleman riskiin (verrrattuna suurimman pitoisuuden neljännekseen). Samoin aivohalvausten riski suureni sitä mukaan kun S-D-25 pieneni. Nämä muut tutkimukset siis vahvistivat tanskalaisen aineiston havaintoja: D-vitamiinin puute on yleinen ja lisää huomattavasti sydäntautien ja kuoleman riskiä."""
D-vitamiinivaje lisää sydänkohtauksen riskiä - Terveysuutiset - Tohtori Tolonen
 
D-vitamiinin puute voi altistaa vakaville oireille

Liian vähän D-vitamiinia saavat saattavat altistua monille sydänoireille ja niistä johtuville kuolemille, tanskalaistutkimus osoittaa. Onkin mahdollista että moni sydäntauti jäisi kehittymättä, jos nykyistä useammat saisivat riittävästi D-vitamiinia. D-vitamiinin riittävyys on ongelma Suomessa etenkin talvisin, kun auringonvalosta sitä ei saa.

Tanskalaisten tulokset perustuvat suureen väestötutkimukseen, jossa hyödynnettiin vuosina 1981–1983 yli kymmeneltätuhannelta kööpenhaminalaiselta kerättyjä D-vitamiininäytteitä. Osallistujia seurattiin nykypäivään tai kuolemaan saakka.

Seuranta osoitti monet iskeemiset sydänsairaudet yleisemmiksi osallistujilla, joiden D-vitamiinitasot olivat alhaiset tutkimuksen alussa. Nämä riskit havaittiin senkin jälkeen, kun analyysissä huomioitiin monia yhteyteen mahdollisesti vaikuttavia taustatekijöitä.

Suomessa seerumin D-vitamiinipitoisuutta pidetään normaalina, kun pitoisuus on 40–80 nanomoolia litrassa (nmol/l). Suurin osa suomalaisista saa liian vähän D-vitamiinia. Luuston hyvinvoinnin kannalta suositeltava pitoisuus on kuitenkin yli 80 nmol/l.

Merkittävä osa väestöstä voisi välttyä sydänoireilta huolehtimalla riittävästä D-vitamiinin saannista. D-vitamiini on rasvaliukoinen vitamiini, jota ihomme valmistaa (Suomessa toukokuun alusta elokuun loppuun keskipäivällä) auringonvalon UVB-säteilyn avulla. Lisäksi D-vitamiinia saadaan pieniä määriä ruuasta. Talviaikaan suomalaisten kannattaisi myös käyttää D-vitamiinilisiä.

Tulokset julkaistiin Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology -tiedelehdessä.

Uutispalvelu Duodecim


Euroopan Unionin elintarviketurvallisuuselin EFSA nosti D-vitamiinin turvallisena päiväannoksena pidetyn nuorten (11–17 v) ja aikuisten rajan 50 mikrogrammasta (µg) 100 µg:aan. Huippuvarovainen EFSA päätyi tähän tulokseen käytyään läpi uudet D-vitamiinitutkimukset. Vauvojen rajana on nyt 25 ja 1–10-vuotiaiden rajana 50 µg päivässä.
Ajankohtainen D-vitamiini - Itsehoidon artikkelit - Tohtori Tolonen

Lausunnossa mainitaan, että edes 250 µg päiväannoksella ei löydetty mitään haittavaikutuksia.
EFSA - Scientific Opinion of the NDA Panel: Tolerable Upper Intake Level of vitamin D

D-vitamiinia myydään ruokakaupoissa, apteekeissa sekä luontaistuotekaupoissa (tuotteet ja hinnat vaihtelee paikoittain ja paikkakunnittain). Apteekeissa on suppein ja kallein valikoima, joten D-vitamiinit kannattaa ostaa muualta. Öljykapseleissa EI ole lisä- eikä makeutusaineita, joten lienevät parhaimpia valmisteita.

Myös Suomalaisista verkkokaupoista saa edullisemmin kuin kaupasta:
Verkkokauppa > Vitamiinit, mineraalit - EBN Supplements Oy

E- ja D-vitamiinit

Tässä luotettava kauppa ulkomailla:
Vitamin D 3 - iHerb.com

Softgel = öljykapseli eli parasta, mitä rahalla saa. Öljyjä on erilaisia eli jos on allergiaa esim. kalalle tai soijalle, niin valitse esim. auringonkukkaöljyssä oleva valmiste.

1000IU = 25µg

2000IU = 50µg

4000IU = 100µg

5000IU = 125µg

iHerbin tilausohjeet suomekielellä (visa tarvitaan):
iHerb tilausohjeet - Onnistuneet kaupat
 

Yhteistyössä