Säästökuukauden viides päivä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Soikio
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Soikio

Jäsen
23.08.2008
49
0
6
Lähtötilanne näkyy tästä:

http://kaksplus.fi/keskustelu/plussa...usi-alkamassa/

Tämä eka viikko on mennyt helposti kaappeja tyhjennellen. Kaupassa on käyty kaksi kertaa, tiistaina ja tänään. Nyt pitäisi pärjätä taas muutama päivä, vaikka ensi viikolla meillä syödään päivisinkin kotona.

Tänään ostettiin raejuustoa, jogurttia, piimää ja maitoa, naudan jauhelihaa, rahkaa, kuohukermaa, seitiä, kahta eri ruisleipää, keittokinkkua, maksamakkaraa, tomaattia, kurkkua, ja Ingmariinia. Hedelmiä on edelleen alkuviikon kauppareissusta, lisäksi on tarkoitus syödä marjoja jogurtin ja kermarahkan kanssa. Samoin pakastekasviksia, salaattia, lihaa ja kalaa on ainakin muutamaan ateriaan.

Rahaa ruokaan on nyt mennyt 56 euroa (tavoite on alittaa 507, viime vuoden keskiarvo 607/kk).

Noutoruokaan, kahviloihin yms. ei ole mennyt yhtään (tavoite on alittaa 124 euroa, mikä on 100 e alle viime vuoden keskiarvon).

Vaatteita ei ole ostettu, vaikka mieli on tehnyt. H&M jopa kehtasi lähettää alekupongin, että sortuisin.
 

Yhteistyössä