Saanhan saikkua?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja korva
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

korva

Vieras
Lapsi siis kipeenä, tai no silmätulehdus iski tänään. Herätessä silmä muurautunut lähes umpeen rähmästä ja silmä punainen. Iltaa kohden paheni vaan. Poika ollut 2 viikkoa jo nuhassa.
Viikko sitten käytin lääkärissä josko olis korviin mennyt, mutta silloin ei vielä ollut. On siis korvakierre lapsi. Annoin kyllä sen ekan viikon nenäsuihketta, mutta en uskaltanut antaa sen enempää mitä ohje sanoo.
Nyt on aivan taatusti sinne korviin mennyt, oli viime yö niin levotonta ja tämä päivä myös.
EIkö tuosta kuulu saaha saikkua, eihön poika voi hoitoon mennö tartuttaan muita? Tä?
 
Et sää mitään saikkua saa, kun et kerran ole sairas. Tilapäinen hoitovapaa on sellaisia tilanteita varten, kun sairaalle lapselle täytyy järjestää normaalista poikkeava hoito.
 
Kävitkö jo tänään lääkärissä hakemassa lapselle silmätipat tai rasvan? Toivottavasti et anna hänen kipeistä rähmivästä silmistä kärsiä enempää. Silmätulehdukseen lääkäri yleensä kirjoittaa päivän oman lapsen hoitovapaata, hyvässä lykyssä 2.
 
[QUOTE="siis";22555611]Kävitkö jo tänään lääkärissä hakemassa lapselle silmätipat tai rasvan? Toivottavasti et anna hänen kipeistä rähmivästä silmistä kärsiä enempää. Silmätulehdukseen lääkäri yleensä kirjoittaa päivän oman lapsen hoitovapaata, hyvässä lykyssä 2.[/QUOTE]

Kävin lääkärissä ja sain tämän päivän lapsen takia sairaslomaa vai mitä lie onkaan hoitovapaata.. Enkä tarvinnutkaan kuin tän päivän. Mies hoitaa lapsia huomisesta alkaen. Lapsi sai tipat silmiin, en todellakaan lähde yhden silmätulehduksen takia viikonloppuna päivystykseen jonottaan moneksi tunniksi. Onneksi meidän tk:ssa on aina aikoja pikku potilaille!
 

Yhteistyössä