S-etukortti. Kokemuksia.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Äippä"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Jos sulal ei ole muita luottokortteja nin miksipäs ei. Mut HUOM yleensä siihen s-etukorttiin (perus-sellaisenkin) pitää maksaa se osuuskaupan osuusmaksu, joka on tyyliin 100 e. EI ole siis mikään ilmanien kortti. Mut paremmin saa s-bonusta kuin plussapisteitä, se on fakta.
 
Alkuperäinen kirjoittaja thetööt;24988847:
Voi maksaa bonuksilla ja tuo satanen on jossain perä-hikiällä, täällä meillä 35€.

Nissäs fiinissä paikassa sä asut? itse asun suomen toiseksi suurimassa kasvukeskuksessa Pirkanmaalla ja täällä on sen verran varakkaita ihmisiä ilmeisesti, että voivat maksaa tuon 100 e. :)
 
aika turha tuo s-kortti. meillä tuo maksu on 100e. maksoin tuon 20e. sitten loput pitäis kertyvillä bonuksilla. mut jos ostot s-kapupoista jää alle 100e/kk niin eihän sitä bonustakaan kerry kun joku mahdottoman pieni summa. mä jopa menetän enemmän kun hankin ton kortin.
 
No eihän siitä tietenkään ole mitään etuja, jollei KESKITÄ ostojaan s-ryhmään. Meiilä tulee ihan helposti 700-1000 e ostoja, kun ostetaan kaikki ruoka s-kaupasta ja tankataan 2 krt kuussa abc:llä. MEillä 4 lasta. Tuolal summalla saa bonusta sellasen 30-50 e kuussa. Joulukuussa on sit kiva ostaa kaikki joululahjat "ilmaiseksi" bonuksilla. :)
 
[QUOTE="Äippä";24988872]Ja tuleeko tuo luottojuttu heti voimaan kun käy aukaiseen tilin/kortin?[/QUOTE]

jos on noin kiire saada luottoa niin älä ota luotollista korttia, etteui vaan tuu ongelmia sen maksamisessa sitten.
 
vajaan 500 euron kk keskitetyillä ostoksilla tulee parikymppiä joka kk tilille palautuksia ja kerran vuoteen se isompi palautus s-ryhmältä joka on ollut joka vuosi vähintään sen 50 euron pintaan extraa huhti-toukuussa, en muista tarkalleen kumpana kk:na. Jos joku saa tuosta väännettyä huonon asian niin siitä vaan.

meillä muutenkin tulisi ostettua prismasta pääasiallisesti kun se on meille se lähikauppa. toki olisi vielä cittarikin tuossa mutta sen boonukset on niin köyhiä kokemuksen mukaan että ei paljoa kiinnosta, jotain hiton "leipäseteleitä" 5 euron edestä sillon tällön, eikä k-kaupan taso ainakaan tällä paikkakunnalla ole ihan päätä huimaava tuoretuotteissa.
 
Olen ollut tyytyväinen luotolliseen S-pankin Visa-korttiin. Pankkitunnukset ja kortti ovat ilmaiset. Luotolla voi hyvin maksaa, sillä jos maksaa saldon pois heti laskun eräpäivänä, niin ei mene mitään kuluja. Jos luottopuolelta nostaa rahaa, niin siitä menee korkoa. Eli on kannattavampaa maksaa luottokortilla kuin nostaa rahaa luottotililta ja maksaa nostetulla rahalla.
 
No eihän siitä tietenkään ole mitään etuja, jollei KESKITÄ ostojaan s-ryhmään. Meiilä tulee ihan helposti 700-1000 e ostoja, kun ostetaan kaikki ruoka s-kaupasta ja tankataan 2 krt kuussa abc:llä. MEillä 4 lasta. Tuolal summalla saa bonusta sellasen 30-50 e kuussa. Joulukuussa on sit kiva ostaa kaikki joululahjat "ilmaiseksi" bonuksilla. :)


On muuten kanssa kivat tuplabonusviikot silloin tällöin.Ainakin parina vuonna joulun alla on ollut kanssa prosenttialennuset kaikista ostoista(15% ??? en muista tarkkaan).
 
kun ottaa s-kortin niin siihen tulee pankkitili jolle kaikki boonukset siirtyvät automaattisesti kuun 10 päivänä. tuo 20 euroa ja loput boonuksista on todella edullinen tapa hankkia pitkäaikainen etuus itselleen. sirukorttihan se on tänä päivänä, jonka saa luotto / pankkikortti ominaisuudella, itse en ole nähnyt mitään syytä ottaa luottokorttiominaisuutta, koska tuo katevaraus debet kortti on paljon luotettavampi siinäkin tapauksessa jos sen hukkaa / se varastetaan. Ja siihen s-tiliin saa kyllä ihan samanlaiset pankkitunnukset kuin muihinkin pankkien tileihin.
 
Meillä on keskitetty ostokset S-ryhmään ja tankataan ABC:lla, myös vakuutuksista ja puhelinlaskusta tulee bonusta. Täällä ainakin (Keskimaan alueella) ruoka on selvästi halvempaa ässässä kuin koossa, joten puheet bonusten lisäämisestä tuotteiden hintoihin on puppua, vertailtu on.

Meitä 3, bonusostot kuussa 600-1000€, bonusta tulee vuositasolla n. 600-700€, muistaakseni. Yksi vuosi tuli tonnin verran bonusta, mutta silloin meillä oli remontti ja saatiin suuret ylijäämänpalautukset.

Luotosta ei kokemusta.
 
Et häviä mitään vaikka joudut maksamaan tuon esim.100 euron osuusmaksun. Jos
haluat myöhemmin erota osuuskaupan jäsennyydestä saat osuusmaksun takaisin.

Meillä 3 hengen talous, kuukausiostoista riippuen bonusta tulee 30-50 e/kk. Meidän paikkakunnalla s-market on halvin 3 ruokakaupasta, joten siksi s-ryhmä.
 

Yhteistyössä