Rokotuksista. Vauvan kuolin syy calmette rokotus

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "mame"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
[QUOTE="äiskä";23208046]me ollaan saatu calmette rokotus pyynnöstä,kun matkustetaan koko perheellä ja tuberkuloosia on kuitenkin yhä olemassa....3 pienintä on saanut tällä perusteella,mielenkiinnolla odotan seuraavaa 20 vuotta,mietin lähinnä alkaako tuberkuloosi levitä vähäisten rokotusten myötä uudelleen ja kun matkustaminen lisääntyy vuosi vuodelta.itselläni on levollisempi mieli,kun omat ollaan rokotettu.En kokisi,et lapset ois suojassa tuberkuloosilta vaikkei itse matkustettaiskaan,kun paljon ulkomaanmatkailijoita tulee tänne Suomeenkin.[/QUOTE]

Jos perehdyt hieman asiaan, niin huomaat, että nykyinen calmette ei suojaa kaikilta tubeilta...
 
[QUOTE="niinpä";23207720]Oiskohan tossay ks syy miksi sitä ei enää anneta... Mut ainahan rokotteissa on riskinsä. Se on ikävää, mutta sellaisat elämä on. Joku toinen kuolee jo kohtuun, joku synnytykseen, joku jossain muussa vaiheessa- Näitä sattuu, ei voi mitenkään vältttää kaikkea.[/QUOTE]

Tässä on se syy miksi sitä ei anneta enään! Meidän lapsi sairastu myös vakavasti siitä rokotteesta.
 
Alkuperäinen kirjoittaja minätaas;23208319:
Infektio lääkäri lastenklinikalla sanoi että kun rokote vaihdettiin 2002 tanskalaiseen valmisteeseen alkoi tuli ilmi enemmän haittavaikutuksia: luutulehduksia ja jopa kuolemia. Sen takia lopetettiin 2006.

Jos vielä lisää historiaa kerrataan, niin alunperin vuonna 2005 tehtiin päätös luopua calmetesta vuonna 2008, mutta sitten aikataulua nopeutettiin ja viimeiset annettiin kaikille 31.8.2006.
 

Yhteistyössä