R
Reimanäiti
Vieras
Poika on nyt 8kk/73cm, 80cm bodyt sopivia, 74cm vähän nafteja (pitkä selkä?). Onko kokemuksia, olisiko Reimatecin talvihaalareista koko 80cm vai 86cm parempi ensi talveksi?
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Alkuperäinen kirjoittaja *:Lainaus Travellan sivuilta: "Ulkovaatteiden hankinta on monelle perheelle iso sijoitus ja usein voi olla kiusaus ostaa vähintään yhtä numeroa liian suuri koko. On kuitenkin syytä muistaa, että liian reilut vaatteet ovat epämukavia käytössä: pukeminen ja liikkuminen on hankalaa. Haalari on lapsen työvaate! Liian suuret vaatteet myös kuluvat nopeammin. Kasvunvarat eivät siis takaa tuotteelle pidempää käyttöikää."
Koko 86 on 1,5 v ja Reimatecissä , Travellassa niin reilu, että menee vielä 2v. 9kk ikäisen koko on 74. Meillä 1½v pojalle menee vielä 80 puku, pituutta on n. 85 cm. Tietenkin on eri asia, jos lapsi ei ole normaalikokoinen.
Hurjan suuren puvun on Laura vauvalleen hankkinut, no sillä menette ensi talvenkin![]()
Alkuperäinen kirjoittaja blaa:Alkuperäinen kirjoittaja *:Lainaus Travellan sivuilta: "Ulkovaatteiden hankinta on monelle perheelle iso sijoitus ja usein voi olla kiusaus ostaa vähintään yhtä numeroa liian suuri koko. On kuitenkin syytä muistaa, että liian reilut vaatteet ovat epämukavia käytössä: pukeminen ja liikkuminen on hankalaa. Haalari on lapsen työvaate! Liian suuret vaatteet myös kuluvat nopeammin. Kasvunvarat eivät siis takaa tuotteelle pidempää käyttöikää."
Koko 86 on 1,5 v ja Reimatecissä , Travellassa niin reilu, että menee vielä 2v. 9kk ikäisen koko on 74. Meillä 1½v pojalle menee vielä 80 puku, pituutta on n. 85 cm. Tietenkin on eri asia, jos lapsi ei ole normaalikokoinen.
Hurjan suuren puvun on Laura vauvalleen hankkinut, no sillä menette ensi talvenkin![]()
Meilläkin pitkä 9 kk poika, 76 cm oli 8 kk nlassa. Ostettiin 86 cm ReimaTec babytoppis, kun 80 cm oli aika piukee myös haaruksista. Kontatessa meni pyllyvakoon)
Tästä sen näkee et ruumiinarakenteita on monenlaisia ja eri kokoisia vauvoja joka lähtöön. Et sä "*" voi sanoo et hei tää ja tää koko on sen ja sen ikäiselle. Oma vauva käytti 74 cm vaatteita jo 5 kk vanhana ja nyt tosiaan on 80/86 käytössä, eikä mikään jätti kuitenkaan oo
Toivottavasti tästä ei tule tappeluketjua! Minä myös kehoitan AP:tä kokeilemaan toppista vauvan päälle ja antaa sen liikkua siinä lattialla... Silleen näkee mikä koko natsaa parhaiten.