Rattaat

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja käyttöön?
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

käyttöön?

Vieras
Minkä ikäisenä olette vauvanne laittaneet rattaisiin?Minusta vaan tuntuu hullulta,kun ystäväni vauva on jo 3kk ikäisestä asti ollut rattaissa puoli-istuvassa asennossa. Oma vauvani on 5kk enkä ihan vielä ole ajatellut rattaisiin häntä laittaa vaikka jo jonkun verran päätä ylös nostelee selinmakuultaan...
 
vauva puolivuotiaana rattaisiin. kylläkin on edelleen käytössä myös vaunut, saapi nukkua niissä päikkärit ihan makuuasennossa, rattailla käydään muuten ulkoilemassa, kiva kun voi jo vähän katella ympärilleen! vaikka kylläpä sinne rattaisiinkin tahtoo aina nukahtaa... (=
 
Meillä vauva kohta 7 kk ja oisko jostain elokuun alusta alkaen pidetty rattaissa. Eka tosin vaan nostettiin selustaa ihan vähän. Nyt istutetaan välillä jo aika pystyssä, mutta lyhyen aikaa kerrallaan. Jos nukkuu päikkärit rattaissa, lasken selustan ihan tasaseks tai pykälän verran ylös.
 
en laittaisi nuon pientä edes puoli-istuvaan asentoon. Kyllä puoli-istuvassakin asennossa täytyis olla jo istuma-asennon ja vartalon hallintaa. Meillä ainakin ratasosalle on ihan ohjeiden mukainen suositusikä alkaen 6kk. Sen verran näen työssäni ""pilalle"" vääntyneitä selkiä etten ainakaan halua omalle lapselleni sitä riskiä lisätä istuttamalla liian aikasin. Mutta on meilläkin ratasosassa nukuttu (täysin vaakatasossa) 4kk alkaen.
 
meillä 6,5kuisena ekan kerran ratasosassa istualtaan. sitä ennen vauva ei ole vaatinut nähdä enempää kuin mitä makuultaan näkee. en itsekään laittaisi aikaisemmin. meillä ei ole vielä (8kk) rattaita vaan vaunujen ratasosa on vielä todella hyvä ja tukeva ja turvallinen.
 
Esikoisen laitoin tosiaan 3kk'n iässä rattaisiin, selkänoja oli joko makuulla tai puoli-istuvassa asennossa. Tämän kohta 6 vuoden aikana ei ole selän kanssa ollut ongelmia :) Ja siksi tuon ikäinen puoli-istuvaan asentoon kun se aina herpaantui makuulla oloon, joten siten näin toin parhaimmaksi vaihtoehdoksi, jos halusi lähteä vauvan kanssa jonnekin... ;) Lähdöt siis oli hankalia, mutta reissussa hän sitten AINA nukahti ja silloin tietenkin laitoin selkänojan makuu asentoon.

Kuopus rattaisiin 4kk'n iässä, mutta makuu asentoon sillä hän viihtyi niin ja tossa asennossa viihtyi 6kk ikään asti, mutta joskus käytin puoli-istuvassa asennossakin.

En tajua miksi vauvaa ei sais laittaa puoli-istuvaan aentoon alle puolen vuoden ikäisenä?!? Ollaanhan sitä sitterissäkin puoli-istuvassa asennossa... rattaisiin vauvan kuitenkin saa tukevasti siihen asentoon, joten... missä hämminki?
 

Yhteistyössä