http://www.tohtori.fi/?page=0950042&id=1462315
Rasva-aineilla on lukuisia tehtäviä elimistössä:
- Rasvat ovat osa solukalvojen rakennetta.
- Rasvat ovat elimistön tärkeä energian varastomuoto (rasvasolujen rasvavarastot ovat lähinnä rasvahappoja triasyyliglyserolin muodossa).
- Kolesterolin kaltaiset rasva-aineet (hormonit) toimivat tärkeinä elintoimintojen säätelijöinä.
- Tietyt vitamiinit ovat rasva-aineita
- Tietyt rasva-aineet voivat toimia myös solujen viestinvälityksessä, kuten diasyyliglyseroli ja sfingosiini-1-fosfaatti.
Rasvan saanti turvaa elimistölle välttämättömien rasvahappojen ja rasvaliukoisten vitamiinien saannin. Onkin suositeltu, että rasvaa tulisi olla 30 % kokonaisenergiasta, kuitenkin vähintään 15-20 %.
-------------
Eli vastauksena kysymykseesi sanoisin, että rasvoja pitää olla siksi, että ilman niitä elimistö ei voi toimia. Eli kuolo korjaa.
Noihin levitteisiin ja omega3-rasvalisään en sinänsä osaa sanoa mitään, sillä ne riippuvat ihan täysin kokonaisuudesta mitä rasvaa muuten syöt. Levite itsessään ei tietenkään ole mikään välttämätön. Itse en käytä levitteitä paljon ollenkaan, mutta toisaalta mm. juustoa menee paljon, joten rasvaa saan varmasti riittävästi. (Ei mikään terveellisin valinta, mutta en vain pidä levitteistä, mutta juustoon olen hulluna.)