Raskausajan masennus, sitä tämä on

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja insomnia
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
I

insomnia

Vieras
Hei
Tuntuu, ettei mistään tule mitään. Viikkoja 36. Minua tympäsee ja hermostun pienimmästäkin (liian täyteen lastattu tiskikone, väärä mehu kaapissa, miehen ilmeet jne). En jaksa ja vakavasti tuntuu, että haluan erota miehestä. Meillä menee tosi huonosti ja lähden loppuajaksi vanhempieni luokse kun muuten pää leviää kotona.
En nuku juuri laisinkaan öisin. Esikoisen kanssa on herättävä aikaisin aamulla ja tunnen olevani toivoton, huono äiti.
Miehen "mene hoitoon"-kommentit eivät auta. mihin ihmeen hoitoon tässä tilassa muka. Jonot kunnallisella kilometrin mittaiset ja yksityisille ei ole varaa näillä tuloilla.
En tiedä mitä tämä valitusvirsi nyt auttaa. Tuntuu vaan että halusin sylkeä ulos sanoiksi tämän.
 
Tutulta kuulostaa. Itselläni on ollut kaksi kertaa raskausajan/synnytyksen jälk masennus. Haethan apua, esim. soittamalla heti maanantaina neuvolaasi. Sitä kautta pääset asiassa eteenpäin ja saat oikeanlaista apua.
Tsemppiä! Aurinko paistaa vielä!
 

Yhteistyössä