raskaus+diformin retard

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja tiutautitau
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

tiutautitau

Vieras
Hei!
Mikä on kantanne metujen syömiseen alkuraskaudessa rv13 saakka?
Olen normaalipainoinen aina ollut keskivartalolihava, kuukautiset eivät ole koskaan alkaneet ilman pillereitä, aknea.. 3 vuotta oltu lapsettomusshoidoissa.
Viime keväänä pyysin lääkäriäni kirjoittamaan minulle metformiineja, koska olin lukenut niistä paljon. No ne olivatkin kuin ihmelääke kaikkeen, olo oli pirteämpi, jaksoin paremmin, keskivartalolihavuus hävisi ja kuukautiset ja ovulaatio tuli normaalisti heti. Olimme olleet ivf hoidossa juuri ennen metforminia jossa ei hedelmöittynyt yksikään munasolu. Metujen jälkeen menimme icsi hoitoon jossa hedelmöittyi 9 top luokan alkiota ja ensimmäisestä pakastealkionsiirrosta nyt plussasin, ensimmäisen kerran!! Nyt pelottaa keskenmeno kun riski siihen on vielä korkeampi pcon vuoksi. Lääkärini mielestä lopetetaan plussatestiin, mutta jotenkin tuntuu etten uskalla lopettaa niitä, voiko tästä lääkkeestä olla jotain haittaa raskauden aikana? Jotenkin kun kyseinen lääke vaikutti niin moneen asiaan hyvällä tavalla en uskalla lopettaa sitä, jos kerran oma elimistöni ei osaa käyttää sokeria oikein.. Toiset lääkärit sanovat että raskauden ensimmäisen kolmanneksen voi syödä ja että se estää alkuraskauden keskenmenoja ja toiset käskevät lopettaa heti plussaan, kumpaa uskoa? Nyt 5+0 ja olen siis edelleen syönyt kyseistä lääkettä..
Kiitos jo valmiiksi vastauksesta!
 
Hei vaan!

Kiitos kysymyksestä.

Tuon lääkityksen käytöstä on tosiaan erilaisia käsityksiä ja varmasti täysin oikeaa vastausta ei ole.
Toisaalta kannattaa ainakin ennen lopettamisesta varmistaa että kyseessä on hyvä sikiöllinen raskaus. Haittaa lääkkeen syömisestä ei raskaudelle kyllä ole, toisinaan sitä voidaan käyttää myös raskauden aikaisen diabeteksen hoitoon, joten tuon ensimmäisen kolmanneksen voi sitä ainakin syödä ja sen jälkeen sen voi kyllä sitten lopettaa.

Onnea odotukselle!
 

Yhteistyössä