Paljon onnea sinulle vauvasta.
Mä itse tulin raskaaksi 17-vuotiaana, tosin täytin pian 18v.
Vanhempani sekä muut sukulaiset asuivat ja asuvat 750km päässä, joten heiltä ei fyysistä apua ole saatavilla.
Lapseni isä katkaisi välit jo alkuraskaudessa eikä ole halunnut tähän päivään mennessä olla lapsensa kanssa missään tekemisissä. Lapseni isän äiti ja sisarukset ovat tekemisissä lapsen kanssa ja ovat tarjonneet apuaan, mutta vielä en ole apua tarvinnut enkä kyllä ihan ensimmäisenä heiltä kehtaisi kysyäkään.
Tukiverkkoja aloin luomaan tietoisestikin heti kun tein päätöksen jatkaa raskautta.
Jos sinulla ei vielä tukiverkkoja ole, niin vauvan myötä viimeistään niitä saa kyllä luotua jos vain itse olet aktiivinen.

Kannattaa tarkistaa onko asuinpaikkakunnallasi
Tyttöjen Taloa, sen olen itse kokenut hyväksi ja talon kautta myös tutustunut toisiin nuoriin äiteihin, saanut keskusteluapua jne.
Tsemppiä hirveästi, sä kyllä pärjäät jos vain haluat pärjätä.

Tuleeko sulle muuten joku synnytykseen mukaan? Entä ns. lapsivuodeaika, tuleeko joku luoksesi yöksi tmv?