Alkuperäinen kirjoittaja mai:
Tää oli mielenkiintoinen kommentti. Itellä lapsil tulee sama ikäero. Tuliko 2 vee kovin mustasukkaseks, kuin käyttäyty vauvaa kohtaan? Ja muutenki miten teillä arki sujui??
2 v ei oikein osannut olla mustis. Halusi vaan kovasti, joskus liiankin kovasti

, osallistua vauvanhoitoon. Kasvoi mukamas yhdessä yössä isoksi: jätti vaipat pois pian veljen syntymän jälkeen, käveli eikä halunnut enää rattaisiin, hoki aina että "mää oon ISO!" jos joku erehtyi sanomaan pikkutytöksi. Kehuin esikoista aina kun hän auttoi vauvanhoidossa, annoin hänelle pieniä tehtäviä (mm. hän sai hakea vauvalle kaapista uuden vaipan, tai vaatteet, sai hakea vauvalle tutin) ja olin mukamas hämmästynyt miten hienosti hän jo osaakaan auttaa, miten iloinen vauva on kun sillä on noin reipas ja kiva sisko, miten kovasti vauva siskoaan rakastaa ja haluaa olla isompana yhtä reipas, jne. Tein myös joka päivä jotain vain esikoisen kanssa, pelattiin esim. pelejä tai luin hänelle kirjaa.
Arki lähti, ekojen kahden viikon jälkeen, sujumaan oikein hyvin. Lapsille tuli aika nopsaan sama rytmi, siis siinä mielessä että vauvan pitkät päikkärit osui esikoisen päiväuniaikaan, ja illalla molemmat meni samaan aikaan unille. Meillä esikoinen ei onneksi ollut niin rytmeissä kiinni kuin joku toinen lapsi voisi olla, eli ei väliä mentiinkö yöunille kello 20 vai kello 21.30.
Paljon ulkoiltiin, käytiin perhekerhoissa yms. Mies ei käynyt tuohon aikaan kotona kuin nukkumassa: hän opiskeli ja teki kahta työtä. Hienosti pärjättiin silti. Olin varautunut paljon pahempaan.
Kyllähän rankkojakin hetkiä oli: lapset sairasteli kuopuksen ekan puolen vuoden aikana tosi paljon, ja mullakin oli mm. yli viisi pahaa rintatulehdusta. Silloin ei tehty mitään ylimääräistä, levättiin vaan.
Esikoinen alkoi olemaan pikkuriikkisen mustasukkainen silloin, kun veli oli vajaan vuoden ikäinen, ja alkoi enemmän leikkimään, touhuamaan, olemaan läsnä. Aika nopsaan sekin meni ohi. Kyllä se on ollut tämä kuopus, joka oli mustis: jo joskus 7-8 kk iässä alkoi heti kitisemään jos esikoinen oli mun sylissä.
Nyt nuo ovat jo melkein 3 v ja melkein 5 v, ja viimeiset 1½ v ainakin ovat leikkineet kivasti yhdessä, tappelevatkin tosin mutta ovat oikein hyvä tiimi