[QUOTE="vieras";23285035]En yleensä muuta luekaan kuin elämäkertoja.. laidasta laitaan.
Joskus vaan lipsuu, kun lukee näiden oppimattomien nuorten (?) juttuja. Suuresti kunnioittamani edesmennyt pappani kävi sodan.[/QUOTE]
Kyllä sulla lipsuu, mutta muita on turha syyttää. Jokainen seisoo omien sanojensa takana ja aikuinen valitsee myös sanansa. Nimittelet, oletat ja käyttäydyt asiattomasti. Haukut oppimattomaksi nuoriksi ihmisiä tällä foorumilla, käytät rasistisia ilmaisuja ja käyttäydyt itse kuin kakara. Minua haukuit ylisyöneeksi läskiksi. Käytät ylilyöviä raflaavia ilmaistuita kuten syödä jäätynyttä perunaa Siperiassa ja kohteena on nuori, Suomessa asuva venäläissyntyinen nainen.
Suomalaisethan tekivät sodassa natsien, siis monin kerroin globaalisti tuomitun kansanyhteisön kanssa sotilaallisen liittouman, joka aiheutti sen, että puoli eurooppaa julisti sodan meitä vastaan. ME olimme viimeisimmässä maailmansodassa niiden pahojen kanssa liittoumassa kun taas mainitsemasi ryssät liittoutuivat euroopan vapauttajien kanssa. Tämän me suomalaiset kovin mielellämme unohdamme kun puhutaan sodistamme. Kunnia ja sota on kovin hatara yhdistelmä. Häpeä ja kunnia on yksilöissä, ei kansakunnissa. Joskus joudutaan tekemään likaisia päätöksiä oman edun nimissä, kuten mekin, mutta kunniakast se ei ole.
Sinun pappasi kävi sodan, niin minunkin, molemmat. Toinen heistä kaatui. Olen (oppimattomasta ja nuoresta 43v iästäni huolimatta) oppinut heiltä kunnioitusta täysin eri tavalla, miten sinä sen näet. Sodasta selvinnyt, nyt jo edesmennyt vaarini toimi sodan jälkeen kansainvälisissä tehtävissä aina eläkeikäänsä saakka ja sen jälkeenkin kunniatehtävissä. Olen häneltä ja työnikin puolesta tavannut lukuisia suomalaisia ja ulkomaalaisia veteraaneja. Heidän viestinsä meille kaikkien sotamuistojensakaan jälkeen ei suinkaan ole sinun ilmaisemasi "kunnia" tai muiden kansojen halveeraaminen vaan rauha ja ihmiselämän kunnioittaminen ihmisen piirtämien rajojen ulkopuolellakin.
En voi mitenkään ymmärtää, että käyttäydyt kuten käyttäydyt ja puhut kunniasta, oppineisuudesta. Kohdallasi ainakaan oppi ei ole mennyt perille, näin voin sanoa ja käytöstavoissa ne alkeellisimmat perusasiat katoavat pullistelun tieltä. Hienoa, että luet. Opi lukemasi arvo ja edusta sitä mitä peräänkuulutat, niin siitä on hyötyä kaikille - myös itsellesi.
Terveisin se 43 vuotta täyttänyt 52kg painava ylisyönyt läski.