Pystyykö haasteen perumaan?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Käräjille
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

Käräjille

Vieras
Meillä on tilanne, että ex ei suostu tekemään elatussopimusta ja näin ei maksa elatusmaksua.

Jos nostan lasten puolesta kanteen, niin pystyykö sen kanteen perumaan vai onko sinne mentävä? Mietin, että jos tuo säikäyttäisi ex:n. Toinen vaihtoehto on, että annan sen olla maksamatta ja elätän lapset omilla rahoilla. Kai sitä jotenkin kodinhoidontuella pärjäisi, mutta kamalaa pennin venyttämistä se tietäisi. Töihin en aijo vielä palata, koska teen raskasta vuorotyötä ja mielestäni pienten lasten paikka on kotona.

Eipä se nyt ole muutamaan kuukauteen käynyt katsomassa lapsia, mutta postikortti tipahti luukusta eli ulkomailla se on lomaillut. Kai se ihan vittuillakseen senkin lähetti, koska lapset niin pieniä, että eivät itse osaa lukea.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Käräjille;24062095:
Siis jos tää ihana ex tekis ne paperit sitten lastenvalvojalla, eikä tarvitsis käräjillä käsitellä. Siksi kiinnostaa tuo, et voiko kanteen nostamista perua?

Tai käsitelläänkö siellä kaikki muukin lapsiin liittyvät asiat samalla vaikka kanteen nostaminen koskisi tuota elatusmaksua?

Sorry, mulla ei ole tuohon tietoa. Maalaisjärjellä ajateltuna kanteen voi perua jos asiat saadaan hoidettua muulla tavalla. Kalliitahan nuo oikeusprosessit on, mutta sitä mitä missäkin hoidetaan, en tiedä. . Toivottavasti saat joltain asiaan perehtyneeltä vastaukset kysymyksiisi.
 

Yhteistyössä