Puolivuotias morottaa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "mutsi"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

"mutsi"

Vieras
Mun puolvuotias poika pelästy tänään ja morotti, makas siis selällään sängyllä! Edellisestä kerrasta monta kuukautta!! Pitäskö soittaa neuvolaan, mitä ihmettä toi voi tarkottaa?????
 
keskushermostun kehittyessä varhaisheijasteet pikkuhiljaa väistyvät, joten kuulostaisi siltä että lapsesi keskushermosto ei ole vielä niin kehittynyt että heijaste olisi täysin poistunut. Soita neuvolaan, mutta älä panikoi :)
 
meillä esikoinen morosti vielä puolivuotiaana neuvolassa. sen jälkee sitä ei oo testattu ;) jos ei mitään muuta oo vialla niin eipä sillä tartte tai voi mitää tehdä.. täytyski testata vieläkö sen saa esiin, laps on 2.5v.
 
Ihan täyden moronko teki?

Minusta tuntuu, että meidän vauvamme säpsähti (esim. unissaan) todella pitkään siten, että nosti samalla käsiään. Saattaa edelleen tehdä niin. Ikää 10 kk. Olen ajatellut, että se on vauvojen tapa noin yleisesti.
 
Meillä morotti pitkään. En muista tarkkaan, kuinka kauan, mutta kyllä vielä puolivuotiaana morotti. Ja ihan normaali leikki-ikäinen nykyisin. Soita neuvolaan, jotta saan mielenrauhan, mutta tuskin on aihetta huolestua :)
 

Yhteistyössä