Siis sanokaa nyt olenko täysin väärässä, mutta toi lakiluonnos on vitsi syntyessään. Yt-laki koskee 20 henkilöä ja enemmän työllistäviä firmoja. Se pieni kahvila-grilliä pyörittävä yrittäjä voi jo tälläkin hetkellä sanoa, että rahaa tulee liian vähän, sinut on irtisanottu - hei hei. Ei tarvita sen kummallisempia neuvotteluja.
Takaisinottovelvollisuus on aina ollut vitsi. Kuka nyt haluaa takaisin paikkaan, mistä sut on kengitty kuuseen? Ja vaikka haluaisi, niin toimenkuvaan saa kuka tahansa yrittäjä juuri sen verran muutoksia, että voi sanoa ettei katso vanhaa työntekijää enää siihen sopivaksi.
Nykyisin koeaikakin pidennettiin neljästä kuuteen kuukauteen. Että varmasti ehtii nähdä onko uusi tyyppi sitä mitä lupaa olevansa. Niin että mihin tämä uusi laki vaikuttaa ja mitä se muuttaa?
Ylipäänsäkin irtisanomisesta: kuka haluaa jäädä firmaan, josta sut halutaan pois? Yrittäjä aivan varmasti saa sun olon aivan hiton epämukavaksi, masennuksen ja kroonisen unettomuuden. Isossa jossain teollisuushallissa voit hukkua massaan, mutta pienemmissä firmoissa ei-haluttu työntekijä on aina se silmätikku. Kyllä siitä ihminen lähtee tai saadaan lähtemään ilman uusia lakeja. Sen takia on ainakin mulle ihan sama vaikka laki tulisikin.