Puheen kehitys

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Annukka73
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

Annukka73

Vieras
Meidän 1 v 7 kk poika ei puhu vieläkään mitään ja ollaan tässä jo ehkä vähän huolestuneita. Reilu vuoden ikäisenä hän sanoi noin 5 sanaa, mutta sitten ne hävisi ja eivät ole tulleet takaisin. Neuvolassa kyllä sanottiin että 2-vuotiaaksi voi odottaa, mutta itseä vaan hämää kun ei sieltä tule edes sanaa äiti. Onko vastaavaa???
 
Onko suvussa hidasta puheenkehitystä? Työssä olen nähnyt lapsia, jotka eivät vielä tuohon ikään puhu. Joillakin se puhe vain aukeaa myöhemmin ja joskus kyseessä on tosiaan puheenkehityken viive.
 
Ei meilläkään kovin paljon tule sanoja. Välillä on yritystä ja välillä menee pitkäänkin ettei kiinnosta.

Siihen kahteen vuoteen on vielä kuitenkin pitkä aika!! Viidessä kuukaudessa ehtii tapahtua paljon =). Meidän neiti siis saman ikäinen.
 

Yhteistyössä