Meillä ollut lapsella kaksi kertaa Saunalahden pre-paid. Molemmilla kerroilla suljettu. Ekalla kerralla ennätimme ladata puheaikaa lisää. Ladattu aika ei ennättänyt kulua, kun tuli 12 kk täyteen. Tuli 2 tekstiviestiä neljän päivän välein. Viimeinen oli tullut 2 pvää ennen, kun aika kului umpeen. Poika ei hoksanuut näyttää viestejä meille, eikä ollut huomannut, ettei kännykkä edes enää toimi. Koetimme soittaa hänelle, tuli ilmoitus, ettei puhelimeen saada yhteyttä. Ihme ja hätä lapsesta. Sitten, kun saatiin lapseen yhteys ja tutkittiin kännykkä, niin todettiin tapahtunut.
Toinen samanlainen liittymä otettiin nyt keväästä. Meni se 3 kk ja kännykkä taas sulki. Ei olut kulunut edes sitä viittä euroa ennen sitä, jotta kännykkä olisi ilmoittanut saldorajaa. Lapsi ei ollut hoksannut näyttää taas kesäloman alsussa kännykkäänsä, eikä mekään muistettu. 2 viestiä neljän päivän välein. Eka 9 päivää ennnen sulkemista.
Lapsi ihmetteli, kun ei saanut soitettua puhelimella.
Eli jos lapsesi puhuu kännykällä tosi vähän ja haluat olla 100% varma, että saat lapsesi kännykällä turvallisesti tavoitettua, älä ota prepaidia, ainakaan Saunalahden.
Vahingoista viisastuneena myös kannattaa panna umpeutumisajat omaan kännykkään muistutuksella, jos liittymän ottaa. Silloin muistaa itse varmistaa, ettei liittymä umpeudu. Lapset niitä tekstiviestejä ei aina huomaa tai muista mainita.