PoPin talvivaatteet, kuinka hyvin kestävät kulutusta

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja påpå
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
P

påpå

Vieras
Omistaako lapsesi PoPin talvivaatteita? JOs omistaa, niin kuinka hyvin ovat kestäneet käytössä?

Ostin syksyllä 5-vuotiaalle pojalle toppatakin ja -haalarin. Viime sunnuntaina otettiin asu ensimmäisen kerran käyttöön, kun täälläkin oli jo pakkasta jonkin verran ja lunta. :)

Olimme pulkkamäessä 2,5 tuntia, kun oli niin kaunis kelikin. Nyt katsoin toppahousuja tarkemmin ja toinen polvi kulunut puhki kunnolla, toinen osittain ja näiden lisäksi vielä takamus kulunut vähän puhki.

Arvatkaas, olenko pettynyt. Varsinkin, kun niillä housuilla ei laskettu kertaakaan edes peppumäkeä.

Ensimmäinen kerta päällä ja lopputulos on tämä. Pojalla on ollut kahdet välikausihousut PoPilta ja niillä on kiivetty lähialueen kalliot ristiin rastiin ja ei ole tullut minkäännäköistä kulumaa, joten luulin, että toppavaatteet olisivat olleet yhtä kestäviä.
 
Meidän vilkkaalla 3-vuotiaalla pojalla oli viime talvena Popin haalari, ja kesti superhyvin koko tautisen pitykän talven. Joka päivä, ainoana toppahaalarina oli käytössä. Palauta heti vaan, kyllä kalliiden vaatteiden pitäisi kestää normikäytössä!
 
popin housut ei kestä, kokemusta vk:sta ja topasta. Takkiin oon ollu tyytyväinen mutta se nyt ei siellä maassa pyörikään niinku housut. Kyllähän vaatteet viime vuoden lumitalven hyvin kesti :) eri juttu nyt kun pitäis jotain kulutuksen kestoakin löytyä ;)
 
Meillä oli parin kuukauden käytön jälkeen tytöllä toppikset ihan polvista pehmenneet ja kuluneet. Ei siis puhki, mutta eivät todellakaan vastanneet sitä laatua, mitä kaupassa hehkutettiin. Välikausihousuja on pidetty yhden kevään ja yhden syksyn ajan ja niissä ei ole juuri mitään jälkiä. Tosin vuorikangas repes varmaan viikon jälkeen... Ei tuu meille enää ko. merkkiä, ainakaan toppakamppeita.

Ja ap, sinuna veisin housut ehdottomasti takaisin liikeeseen.
 
Joo, kuitin juuri kaivoin esiin ja huomenna olen menossa käymään liikkeessä.

Pettymys on silti suuri, kun kaupassa vielä silloin sanoin, että haluan sellaiset housut, jotka kestävät kulutusta, ja näitä sitten hehkutettiin. Taidan siirtyä takaisin Reimatecciin, kun tähän verrattuna se puku kesti hyvin pitkän viime talven. Karheutta tuli polviin ja peppuun, mutta mikään kohta ei kulunut puhki. Koska noi Popin kahdet välikausihousut ovat kestäneet tosi hyvin kulutusta, niin minulle tuli selvästi harhaluulo, että talvihousutkin olisivat yhtä hyviä. Ja myöskin kun katsoin ko. ostoskerran laskun loppusummaa, niin kyllä sillä rahalla jo pitäisi saada housut, jotka kestävät EDES YHDEN kerran ehjinä käyttöä. Grrrr...
 

Yhteistyössä