Pitäiskö huolestua? (nenästä verta)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Miä
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

Miä

Vieras
Poika on nyt 5-vuotias ja sillä on ehkä 5 kertaa elämänsä aikana tullut verta nenästä. Nyt kuukauden sisään sitä on tullut kolme kertaa. Verta ei todellakaan tule paljon, pieni vana lähtee valumaan ja kun paperilla painaa vähän aikaa niin se loppuu. Pitäiskö tosta nyt olla huolissaan?
 
Mä kans mietin että ei kai tuo kamalan vakavaa ole kun poika on muuten täysin terve aina. Eikä sitä verta valumalla valu. Mut pitää neuvolassa vaikka kysästä vielä =)
 
Ei tarvi olla mitään vakavaa, eikä edes anemiaakaan.Meillä on usein tullut kahdella lapsella nenästä verta.Kuivat limakalvot syynä.12v tyttärelle kyllä jouduttiin joskus soittamaan lanssi, kun vuoto vaan yltyi...pulppuamalla sitä tuli, mutta lopulta sekin sitten tyrehtyi piiitkän ajan kuluttua.Lanssimiehet halusivat kuitenkin viedä tytön lääkärille, mistä sit kotiuduttiin tarkastuksen jälkeen.
 

Yhteistyössä