Pitäisikö vauva viedä lääkäriin?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
nyt tulee esikoisen vanhemman uusavuton kysymys....

Lapsi sai maanantaina ekat rokotteet, samana iltana oli lämpöä joka sitten laski.
Eilen nousi taas kuume ja vauva on ollut tosi nuhaisen olonen, hengitys rohisee paljon ja yskii vähän. Aattelin vaan että rokotuksesta tullut varmaan... joten olen hoitanut häntä kotona. Syö hyvin, pissaa ja kakkaa normaalisti. Tänään ollut vaan lämpöilyä. Välillä itkee ja kitisee, toisaalta ollut myös hyvällä tuulella.

Mutta siis, pitäisikö näin pieni vauva (2 kk) käyttää aina varmuuden vuoksi lääkärillä vai voinko hoitaa kotona (jos ei mee pahemmaksi tietty)? Juolahti vaan mieleen että ainakin joissain sairaalan papereissa luki että vauva täytyy käyttää heti lääkärillä jos tulee kuumetta jne, mutta en muista koskiko se alle 1 kk vanhoja vai miten...
 
Alle 3 kk ikäiset vauvat pitää viedä lääkäriin jos tulee kuumetta, mutta se ei koske rokotusreaktioita.

Meidän vaaville tuli myös ekoista rokotteista hiukan flunssan oireita.
 
Paljon sitä kuumetta sitten on?Me käytettiin muutamaa päivää vaille 3 kk samana päivänä lääkärissä, kun kuumetta oli 39.6.Kuumeen syy jäi mysteeriksi, kesti pari päivää.Vauva oli kyllä muuten oma itsensä ja söi maitoa hyvin.
 
yleistila vaikuttaa eniten. jos lapsi hieman lämpöilee, mutta syö/juo, seurustelee sen verrran mitä yleensäkin ym normaalisti, ja ei ole tavanomaisa väsyneempi, tai nuku vain, niin en veisi vaan seuraisin tilannetta. ja alle 3kk ikäsellehän ei saanut antaa kuumett alentavia
 
Alle 3 kk ikäiset vauvat pitää viedä lääkäriin jos tulee kuumetta, mutta se ei koske rokotusreaktioita.

Meidän vaaville tuli myös ekoista rokotteista hiukan flunssan oireita.

Tiedätkö onko normaalia että tulee toistamiseen ja monen päivän päästä? Ekana iltana tosiaan oli jo, sit oli pari päivää normaali.

Kuumetta oli korkeimmillaan 38,2 kun mitattiin, eli ei nyt paljoa. Panadolia annoin ja kuume laski ja vauva nukkui yön hyvin. Tänään on ollut vaan sellasta 37.9 astetta.. ehkä vähän lämpöilyä siis. En antanut tänään mitään lääkettä enään.
 
[QUOTE="vieras";27273301]Tiedätkö onko normaalia että tulee toistamiseen ja monen päivän päästä? Ekana iltana tosiaan oli jo, sit oli pari päivää normaali.

Kuumetta oli korkeimmillaan 38,2 kun mitattiin, eli ei nyt paljoa. Panadolia annoin ja kuume laski ja vauva nukkui yön hyvin. Tänään on ollut vaan sellasta 37.9 astetta.. ehkä vähän lämpöilyä siis. En antanut tänään mitään lääkettä enään.[/QUOTE]

halojaa, ei sitä buranaa ja panadolia 2kuiselle!
 
[QUOTE="vieras";27273289]yleistila vaikuttaa eniten. jos lapsi hieman lämpöilee, mutta syö/juo, seurustelee sen verrran mitä yleensäkin ym normaalisti, ja ei ole tavanomaisa väsyneempi, tai nuku vain, niin en veisi vaan seuraisin tilannetta. ja alle 3kk ikäsellehän ei saanut antaa kuumett alentavia[/QUOTE]

Meille tuo rokottava hoitaja sanoi että saa antaa ja nimenomaan kannattaa varatakkin tuota panadolia kotiin. Se "ei saa antaa alle 3 kk vanhoille"- teksti mikä lukee pakkauksissa, kuulemma koskee niitä tilanteita kun kuumeen syytä ei tiedetä...

..joten annoin kun aattelin että on rokotusreaktiota. Noh, eiköhän tuo ole vaan siitä rokotuksesta, jään seurailemaan tilannetta ja vien lääkäriin sit jos pahenee. Yleistila on minusta ihan ok, vaikka rohina kuulostaakin ilkeältä noin pienellä. Nyt tuhisee kyllä melko levollisesti taas.
 
ja oliko lämpö mitattu kaninalost korvasta vai peräsuolesta? 38,2 ei ole mikään paha kuume peräsuolesta,(38 astetta kuumeen raja) ja usein korvamittaritkin näyttää hieman enemmn kuin normaalisti
 
[QUOTE="vieras";27273301]Tiedätkö onko normaalia että tulee toistamiseen ja monen päivän päästä? Ekana iltana tosiaan oli jo, sit oli pari päivää normaali.

Kuumetta oli korkeimmillaan 38,2 kun mitattiin, eli ei nyt paljoa. Panadolia annoin ja kuume laski ja vauva nukkui yön hyvin. Tänään on ollut vaan sellasta 37.9 astetta.. ehkä vähän lämpöilyä siis. En antanut tänään mitään lääkettä enään.[/QUOTE]

Ei kyllä kuulosta rokotusreaktiolta toi monen päivän päästä nouseva kuume/lämpö. Mulle ainakin on molempien lasten kohdal sanottu et rotarokote saattaa nostaa kuumeen samana päivänä tai seur yönä,ei myöhemmin.

Alle 3kk:n ikäisellehän ei sais ("ominpäin",lääkärin määräyksestä toki) antaa kuumetta alentavaa lääkettä kuten Panadol/Burana..
 
[QUOTE="vieras";27273318]halojaa, ei sitä buranaa ja panadolia 2kuiselle![/QUOTE]

haloo itselles, meille kyllä neuvottiin että saa antaa. Ja tarkistin vielä tästä pakkauksesta että alle 3 kuukautta vanhalle saa antaa lääkärin ohjeen mukaan, sopii 5-8 kg painaville lapsille.
 
josrohisee selvästi, ihan kunnon räkärohinaa, niin voit koittaa imeä nenäfriidalla räkää pois, keittosuolatippoja sieraimeen niin irtoaa vähän paremmin, helpottaa hengitystä.
 
[QUOTE="vieras";27273332]ja oliko lämpö mitattu kaninalost korvasta vai peräsuolesta? 38,2 ei ole mikään paha kuume peräsuolesta,(38 astetta kuumeen raja) ja usein korvamittaritkin näyttää hieman enemmn kuin normaalisti[/QUOTE]

Pepusta. Ei olekkaan, tiesin että 38 on kuumeen raja. Mutta lapsi oli itkuinen ja kuumetta vähän oli, niin annoin kun neuvottiin että saa antaa jos kuume nousee.
 
[QUOTE="vieras";27273351]haloo itselles, meille kyllä neuvottiin että saa antaa. Ja tarkistin vielä tästä pakkauksesta että alle 3 kuukautta vanhalle saa antaa lääkärin ohjeen mukaan, sopii 5-8 kg painaville lapsille.[/QUOTE]

terkka ei ole lääkäri, eikä noi painokilot ,vaan enemmin se ikä.
 
[QUOTE="vieras";27273369]terkka ei ole lääkäri, eikä noi painokilot ,vaan enemmin se ikä.[/QUOTE]

Noh.. saimme rokotukset rokotuskeskuksessa ja hoitaja antoi ne ohjeet kyllä varmasti lääkärin antamien ohjeiden mukaan.
 
[QUOTE="vieras";27273369]terkka ei ole lääkäri, eikä noi painokilot ,vaan enemmin se ikä.[/QUOTE]

en usko että terkka olis väärää neuvoa antanut.Työskentelee päivittän pienten vauvojen parissa.
 
[QUOTE="vieras";27273318]halojaa, ei sitä buranaa ja panadolia 2kuiselle![/QUOTE]
Saa antaa, kunhan kyse on juurikin rokotereaktiosta - näin sanoi lääkäri.

Alle 3 kk ikäsille ei saisi omin päin antaa siksi, että kuume on (rokotereaktiota lukuunottamatta) merkki jostain tutkimisen arvoisesta. Senkin sanoi lääkäri.

Niin ja reaktioista; meille rotavirusrokote teki pahan ripulin vasta lähes kuukausi sen jälkeen, kun vauva sen oli saanut. Ja nosti pienen lämmön myös. Sekin on normaalia, arvatkaa kuka sanoi? No lääkäri tietty :D
 
Saa antaa, kunhan kyse on juurikin rokotereaktiosta - näin sanoi lääkäri.

Alle 3 kk ikäsille ei saisi omin päin antaa siksi, että kuume on (rokotereaktiota lukuunottamatta) merkki jostain tutkimisen arvoisesta. Senkin sanoi lääkäri.

Niin ja reaktioista; meille rotavirusrokote teki pahan ripulin vasta lähes kuukausi sen jälkeen, kun vauva sen oli saanut. Ja nosti pienen lämmön myös. Sekin on normaalia, arvatkaa kuka sanoi? No lääkäri tietty :D

No näin itsekin käsitin ja meille neuvottiin. Sit vaan aloin huolessani pohtia että mistäs mää tiedän onko tämä nyt rokotusreaktio vai joku muu :P mut eiköhän ole ja jatketaan tilanteen seuraamista kotona. Kun kumminkin tänään oli jo parempi kuin eilen.
 
muuhun kantaa ottamatta kerron, että meillä nousi lämpö 1kk ikäiselle kesällä. sitä oli vain 37.jotain kainalosta ja peräsuolesta 38.3. mä pohdin aikani et kannattaako tuollaisen lämmön takia mihinkään viedä, mutta vein koska oli kuumempi kuin normaalisti vaikka lämmöt oli noin matalat. vauvalla oli munuaisiin noussut pissatulehdus ja vietettiin 3vrk sairaalassa ja yht. 7vrk sai antibioottia suoneen. että kannattaa viedä näytille jos itsestä siltä tuntuu, vaikkei lämpöä paljon olisikaan.
 
[QUOTE="hei";27275051]muuhun kantaa ottamatta kerron, että meillä nousi lämpö 1kk ikäiselle kesällä. sitä oli vain 37.jotain kainalosta ja peräsuolesta 38.3. mä pohdin aikani et kannattaako tuollaisen lämmön takia mihinkään viedä, mutta vein koska oli kuumempi kuin normaalisti vaikka lämmöt oli noin matalat. vauvalla oli munuaisiin noussut pissatulehdus ja vietettiin 3vrk sairaalassa ja yht. 7vrk sai antibioottia suoneen. että kannattaa viedä näytille jos itsestä siltä tuntuu, vaikkei lämpöä paljon olisikaan.[/QUOTE]

Varmaan juu olisin vienyt jos ei olisi ollut rokotuksessa ja oireina lisäksi selvä flunssa. Ja pitääkin viedä tuon ikäinen, jos kuume nousee yllättäen.
 
Siis on annettu kuumelääkettä ton ikäiselle, eihän se 100% varmaa ole että ois rokotusreaktio, miksi pelleillä noin pienen kustannuksella? Olisin kyllä itse ainakin SOITTANUT sinne päivystykseen ja kysynyt, mitä mieltä ovat.
 

Yhteistyössä